Kovid19 yasakları geri mi dönüyor?

Yetkililerin gündemlerinde yasakların olmadığını söylemelerine rağmen son haftalarda yeni tip koronavirüs (Kovid19) salgınının olağanüstü yükselmesi karşısında kısmen de olsa yasakların geri gelebileceği ortaya çıktı. Reuters’e konuşan isminin açıklanmasını istemeyen bir üst düzey Türk yetkili, gençlerle 65 yaş üstü vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı ve hafta sonları sokağa çıkma yasağı getirilebileceğini belirtti.

Bakan Koca, salgının ikinci “piki”ni yaşadığımızı söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın son açıkladığı verilere göre günlük vaka 2 binlere dayandı.

Semptom göstermeyenler bu rakamlara dâhil değil.

Korona salgınındaki ateş, orta büyüklükteki iller arasında yer alan ilimizde bile Devlet Hastanesi’nin üç katının Korona Servisi haline dönüştürülmesinden ve her gün Koronadan birkaç ölümün cereyan etmesinden belli.

Her ne kadar Sağlık Bakanı “gündemimizde yok” dese de;

İçişleri Bakanı, yasakların düşünülmediğini belirtse de;

Salgın nedeniyle yasakların gene gündemde olduğu ortaya çıktı.

Yeniçağ Gazetesi’nin Reuters Türkçe’ye dayandırdığı haberine göre, isminin açıklanmasını istenmeyen bir üst düzey Türk yetkili yasakların yeniden hem de kısa zaman içinde gündeme gelebileceğini açıkladı.

Reuters üst düzey Türk yetkiliye dayandırarak geçtiği habere göre, artan korona virüs vakaları nedeniyle sokağa çıkma yasağı yeniden gündeme gelebilir…

Gelen son dakika haberine göre Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili, “Türkiye’de korona virüsü vaka sayısının artmasıyla birlikte gençler ve yaşlılar için sokağa çıkma yasağı ve hatta hafta sonu sokağa çıkma yasağı düşünülüyor” dedi.

BİRKAÇ HAFTA SONRA YENİDEN SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI GELEBİLİR

Türkiye’de Eylül ayından beri günlük vaka sayısının 1000’in üzerinde seyrettiği, son günlerde 2 binleri aştığı Koronavirüsle ilgili kritik bir iddia İngiltere merkezli Reuters haber ajansından geldi. Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili, vaka sayısının artmasının ardından sokağa çıkma yasaklarının tekrar gündemde olduğunu söyledi. İsmini açıklamayan yetkili, “toplam Covid-19 vaka sayısı açıklanan günlük vaka sayısının 5 katı” ifadesini kullandı. Reuters’a konuşan üst düzey yetkili, “birkaç hafta boyunca süreci takip ettikten sonra yeni sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar gelebilir” dedi.

YASAKLAR İÇİN ÇOK BEKLEMEYECEĞİZ

Yetkili, “gündemimizdeki yasaklar, lokanta ve restoranların bazı saatlerde kapanması, gençler ve 65 yaşın üzerindeki vatandaşların belli saatlerde sokağa çıkması ve son adım olarak da hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının getirilmesi var. Bazı adımları atmak için çok uzun süre beklemeyeceğiz” ifadesini kullandı. Reuters’a konuşan bir başka yetkili de, Ankara ve İstanbul’da vaka sayısındaki artışa dikkat çekerken bütün ülke genelini kapsayan bir sokağa çıkma yasağının uygulanmayacağını öne sürdü.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir