Küçük kızın ölümü, bir aile dramının ortaya çıkmasını sağladı

2 yaşındaki küçük Ayşenur, dayısının dayağına dayanamayarak hayatını kaybetti

Burdur’da babasından boşandıktan sonra annesiyle sığındıkları anneannesi ve dayısıyla yaşamaya başlayan 2 yaşındaki Ayşenur Kazık’ın annesi tarafından yatağında ölü bulunmasıyla başlayan olaylar dizisi, bir aile dramını ortaya çıkardı. Olayda, zaman zaman yeğenini döğdüğünü itiraf eden dayı Hızır Tunç Ç ile anne Kader K tutuklandı. Çocuklarının kendisine hiç gösterilmediği iddia eden biyolojik baba EK, kızını morgdan bile alamadı.

Burdur’da kocasından geçimsizlik yüzünden boşandıktan sonra Cemil Mahallesi, Koskos Sokağında müstakil bir evde annesi ve kardeşiyle beraber yaşamaya başlayan Kader K, sabah kalktığında 2 yaşındaki kızı Ayşenur Kazık’ı yatağında hareketsiz olarak gördü. Durum hakkında bilgi verilen sağlık ekipleri küçük kızın hayatını kaybettiğini saptadı.

Savcının incelemesinden sonra küçük kızın cesedi otopsi yapılmak üzere Burdur Devlet Hastanesi morguna kondu.

Olayla ilgili inceleme başlatan polis, anne Kader K, anneanne Yüksel K ve dayı Hızır Tunç Ç’yi gözaltına aldı.

ANNE VE DAYI TUTUKLANDI

Dayı Hızır Tunç Ç, zaman zaman yeğenlerini döğdüğünü polisteki ifadesinde itiraf etti.

Yenigün gazetesinin haberine göre, Emniyetteki ifadelerinin ardından savcılığa sevk edilen şüphelilerden anneanne Yüksel K. ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Tutuklanma istemiyle mahkemeye sevk edilen anne Kader K, “ihmali davranışla kasten ölüme sebep olma”, dayı Hızır Tunç Ç ise “çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme suçu”ndan tutuklanarak Burdur E Tipi Kapalı Cezaevine konuldu.

ÇOCUKLARIN BAKIMINI ÜSTKLENEN DAYI TUNÇ K, YEĞENLERİNİ DÖVÜYORMUŞ

Ayşenur’un dayısı Tunç Ç, ifadesinde işsiz olduğunu, evde çocukların bakımını üstlendiğini ifade etti.

Hızır Tunç Ç ifadesinde, “Çocukların bakımını ben yaparım, mamalarını ben yediririm. Altlarını ben temizlerim. İkisini de çok severim. Onlara bakarken çok yoruluyordum. Kafam kaldırmadığı zamanlar dövdüğüm oluyordu. Olay gecesi de Ayşenur’un ayağına iki defa elimle vurdum. Morluklar o yüzden oluşmuştur. Kafasını da koltuğun kenarına vurdum. Ablam işten gelince morlukları sordu. Bende kafasını tahtaya vurdu dedim. Tepki vermedi. Gece ikide Tacettin uyandı. Ona mama yapıp uyuttum. Ayşenur’da uyandı ve ses yapıyordu. Ses yapma dedim. Sonra ses yaptığı için ayağımla bir defa vurdum. Ama neresine vurduğumu hatırlamıyorum. Çok ağladı. Vurduğum için üzüldüm sonra uyudu. Sinirlendiğim zaman çocuklara vururdum” ifadelerini kullandı.

BABA İGİLENMEDİĞİ İÇİN AYŞENUR

DOĞDUKTAN SONRA ÜVEY BABANIN NÜFUSUNA KAYDETTİRİLMİŞ

Anne Kader K ifadesinde ise 2017 yılında Erdi K. ile evlendiklerini, 2018’de oğlu Tacettin’in dünyaya geldiğini, Ayşenur’a bir aylık hamileyken boşandıklarını belirtti. Kocası Ayşenur’la ilgilenmediği için doğumdan sonra üvey babasının nüfusuna kaydettirdiğini ifade etti.

KIZINI MORGTAN ALAMADI; ALAN DA YOK!

GazeteBu’nun AA’na dayandırdığı haberine göre, mahkemeye gelen ve Burdur Adliyesi önünde basına açıklamalarda bulunan Ayşenur Kazık’ın biyolojik babası olduğunu iddia eden Erdi K, annesinin ifadesinde doğumdan sonra çocukla ilgilenmediği için üvey babasının nüfusuna kaydettirdiğini belirttiği Ayşenur Kazık’ı kendisine doğduğundan beri göstermediklerini, çocuğun annesiyle dayısının cezaevinde olduğunu belirterek, “Kayınvalidem ortada yok kayıp. ‘Ben sizin cenazenizle ilgilenmem’ diyor. Şehri terk etmiş. Aradım bize küfretti, hakaret etti, telefonu yüzümüze kapattı” dedi. Ayşenur üvey dedesinin ve anneannesinin nüfusuna kayıtlı olduğu için de morgdan alamadığını belirtti.

Devlet korumasına alınan nüfusuna kayıtlı 4 yaşındaki oğlunu yanına almak istediğini belirten Erdi K, “Oğlumu istiyorum, kızımın da cenazesini istiyorum. Kızımın başına gelenler oğlumun da başına gelirse yaşayamam. Hepsinden şikâyetçiyim, gereken en yüksek yerlere de şikâyet edeceğim. Bilhassa eski kayınvalidemden şikâyetçiyim. Çocuğumu ayağından kanepeye iple bağlamışlar. Ayşenur’u benden kaçırmak, bana göstermemek için kendi nüfuslarına almışlar. DNA testi için örnek verdim, kan verdim. Benim devletimizden tek isteğim kızımın cenazesini bana teslim etsinler, onu kendi memleketimde gömmek istiyorum. Bundan sonra oğlum yanımda olsun, onun sağ olduğunu bildiğim için yaşıyorum” diye konuştu.

Erdi K, ifadesinde, Yüksel K’nın birkaç ay önce kendisini aradığını, yere su döktüğü için Tacettin’i ayağından iple kanepeye bağladığını, Ayşenur’u da dövdüğünü belirttiğini, ses kayıtlarını gönderdiğini belirterek, “Antalya Cumhuriyet Savcılığı’na şikâyette bulundum. Hızır’ı arayıp durumu sorduğumda, ‘Arama çocuklarını. Ararsan çocuklarını öldürürüm diyerek beni tehdit etti” dedi.

Mahkeme, Ayşenur Kazık’ın biyolojik babası Erdi K, nüfusta üzerine kayıtlı olduğu Erdoğan K ve anne Kader K’den DNA örneği alınmasına karar verdi.

Öte yandan Burdur Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, “2019 doğumlu Ayşenur Kazık isimli kız çocuğunun ölümü ile sonuçlanan olaya dair Cumhuriyet Başsavcılığımızca başlatılan soruşturma kapsamında, ölen çocuğun annesi K.K ve dayısı olduğu iddia edilen H.T.Ç kasten öldürme suçundan tutuklanmış olup, olaya ilişkin soruşturma titizlikle yürütüldüğü” belirtildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.