Kuruyan Burdur Gölü için daldı

Milli Serbest Dalış Rekortmeni Şahika

Ercümen kurumaya yüz tutan Burdur Gölü için daldı

Milli Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen, önceki gün başlayan Burdur Gölü’ndeki su çekilmesi sebebiyle kuruma emarelerine dikkat çekmek ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen ve 2 gün sürecek olan Burdur Gölü Festivali kapsamında bugün (15 Eylül 2017 günü) Salda Gölü’ne daldı. Ercümen dalış öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, dışarıdan bakıldığında inanılmaz görünen renklerin su altını tonlarını çok merak ettiğini ifade etti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın yanlış su politikaları sebebiyle bir yandan Burdur Gölü havzasının Göl’ü besleyen su kaynaklarını baraj ve göletlerle kesmesi, diğer yandan sayısı 2 bin 950’yi bulan ruhsatlı ruhsatsız sondajlarla yeraltı suyunun çekilmesi, suyun kullanılışı bakımından tarımsal sulamaların yanlış yapılması sonucu kurumaya yüz tutan Burdur Gölü’ne dikkat çekmek amacıyla Burdur Belediyesi tarafından düzenlenen Göl Festivali kapsamında Milli Sporcumuz Şahika Ercümen Salda Gölü’ne daldı.

Milli sporcu Şahika Ercümen, dalış öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Burdur Belediyesi’nin daveti üzerine bu etkinliğe katıldıklarını belirterek, uzun zamandır merak ettiği bir göl olduğunu belirttiği Salda Gölü’nün “dışarıdan bakıldığında inanılmaz renkleri olduğu”nu belirtti. Ercümen konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Buranın su altı nasıldır diye düşünüyorduk. Bugün ilk böyle bir deneyim yaşayacağız. Bildiğim kadarıyla tüpsüz olarak bizim gerçekleştireceğimiz şekildeki dalış ilk kez yapılacak Salda Gölü’nde dilerim bundan sonra burada çok güzel antrenman imkânlarımız olur. Belki ileri de rekor denemesi bile olabilir. Bugün en büyük amacımız bu göle dikkat çekebilmek. Çünkü dünyada nasıl Maldivler meşhursa aslında bizimde Türkiye’mizde böyle imkânlarımız var. Doğamız çok güzel ama bunun bilincinde değiliz bazen farkında değiliz. Biraz bunu göstermek istiyoruz birazda tabi çevre sorunlarından, küresel iklim değişikliklerinden etkilenen gölümüzü burada daha çok kurtarmak için daha duyarlı herkesin davranması için bir dalış gerçekleştireceğiz.

Bugünkü dalış bir rekor denemesi olmayacak. Dolayısıyla iyi görüntü alabileceğimiz, ışığın yeterli olduğu sürece, 40- 50 metreyi geçmeyi düşünmüyoruz ama daha sığlarda bir dalış gerçekleştireceğiz ve ilk dalışımız birazda keşif dalışı olacak. Dediğim gibi bundan sonra burada güzel etkinlikler yaparız.”

Bu yıl 4’ncüsünü düzenlenen Göl Festivaline Şahika Ercümen’i de davet ettiklerini belirten Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de yaptığı açıklamada, “sosyal sorumluluk projesi içerisinde göllerimizin kurumaması için verdiğimiz mücadeleye kendileri de ekibi de bize destek veriyor bugün” dedi. “Türkiye’de birçok değeri kendi kaderine ve kendi haline bırakmamız mümkün değil. Bunlara sahip çıkmamız gerekiyor” diyen Başkan Ercengiz,  “yapılaşmamanın kontrollü olması gerekiyor. Bu mirasa sahip çıkmamız gerekiyor. Bu anlamada da hem Burdur Belediye Başkanı olarak hem de ekibi de bize destek veriyor bugün. Bu anlamda da hem Burdur Belediye Başkanı olarak hem de bugün bir özel işi dolayısıyla aramızda olamadı Yeşilova Belediyesi Başkanımız. Birlikte programlamıştık. Amacımızın bu değere sahip çıkılması ve bundan sonraki süreçte de bu doğal tabi varlığını koruyarak bizden sonraki nesile ulaştırılabilmesini sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

Başkan Ercengiz şu değerlendirmelerde bulundu:

“Burdur Gölü hacminin yüzde 40’ını kaybetti. O çığlığa kulak verilmesini istiyoruz. Yarın bu tehdit Salda Gölü içinde var.  Önümüzdeki süreç içerisinde Salda Gölü de bu sıkıntıyla karşı karşıya kalacak. Biz bugün dünya rekortmeni, kayıtlara geçmiş 8 rekoru bulunan Şahika hanımın katkısıyla bu çığlığı ötelere, uzaklara, yukarılara duyurmak istiyoruz. Kendisine ve ekibine tekrar teşekkür ediyorum. Son derece hanımefendi mütevazı kişiliğiyle bizi gerçekten onurlandırdı, büyüledi umuyorum bu çığlığa en büyük katkı onun olacak. Buradan da bu çığlığı duyurmuş olacağız.”

Daha sonra dalış alanına geçen Ercümen, hazırlıklardan sonra dalışı gerçekleştirdi.

Şahika Ercümen kimdir?

2014 yılı itibarıyla serbest dalış alanında 6 adet resmi dünya rekoru sahibidir. Şahika Ercümen, 16 Ocak 1985 tarihinde Çanakkale’de doğmuştur. Çocukluğunda yaşadığı astım rahatsızlığı üzerine spora başladıktan sonra su sporlarının birçok dalında şampiyonluklar elde etmiştir. Çanakkale Milli Piyango Anadolu Lisesini bitirdi. Ankara, Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunudur. Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

2013 yılı itibarıyla serbest dalış alanında 4 adet resmi dünya rekoru sahibidir. Dünya rekorlarının yanı sıra 1998 yılından beri katıldığı yüzme ve sualtı sporları müsabakalarında ulusal ve uluslararası 100’ün üzerinde madalya, çeşitli özel ödüller, kupalar, birçok Türkiye Rekoru elde etmiştir.

Şahika Ercümen suya karşı olan tutkusu ve minnettarlığı ile sualtı ile ilgili birçok sosyal sorumluluk projesini de gönüllü olarak yürütmektedir.

Şahika Ercümen, TV8’in sevilen Yarışma programı Survivor’da Ünlüler takımında yarışıyor. Yapımcılığını ve sunuculuğunu Acun Ilıcalı’nın yaptığı Survivor 2017 Ünlüler Gönüller’de Şahika Ercümen, yarışmadaki performansı ile dikkat çeken isimler arasında. Yarışma boyunca katılım gösterdiği 37 oyunda 10 galibiyet elde eden Şahika Ercümen kimdir? İşte hayatı, kariyeri ve hakkında merak edilenler…

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir