Kuzköy’de büyük tedirginlik

Çakalların hayvan katliamı

Köyün içinde hayvanlara saldıran çakallar onlarca keçiyi telef etti

Çeltikçi ilçesine bağlı Kuzköy Köyü sakinleri bir süredir oğlak ve keçilerinin geceleri saldırıya uğrayarak parçalanmasından tedirgin ve öfkeli. Son olarak önceki gün gece 3 ailenin köydeki ağıllarında 23 küçükbaş hayvanının vahşi hayvanlarca parçalanması bardağı taşırdı. KıvılcımHaber’i arayan köylüler, çakal saldırısından şüphelendikleri olaylar hakkında geniş bilgi, fotoğraf ve video paylaştı. Üstüne üslük köylülerin ilginç bir iddiaları da var ki, öp babanın elini dedirtecek cinsten!

Çeltikçi/ Kuzköy Köyü’nde keçi ve oğlaklar, ağıllarında gece köylülerin çakal sandığı vahşi hayvanlarca parçalandı. Sabahleyin ağıllarında boyunlarından boğulmuş, karınları deşilmiş, vücutlarının çeşitli yerlerinden yara alarak ölmüş hayvan ölüleriyle karşılaşan köylüler sinir krizleri geçirdi.

100 CİVARINDA TELEF OLAN HAYVAN VAR

Köylülerden Mustafa Özay’ın 9 keçisi telef oldu.

Çakallar kimisini boğazlarını sıkıp öldürmüş.

Kimisinin karınlarını deşmiş.

Havva Özcan adlı köylünün 12 küçükbaş hayvanı telef olmuş.

Muhtar İsmail Çetin, torunları için aldığı 2 oğlağının 2 metre yüksekliğindeki çiti aşan çakallarca köyün merkezinde parçalandığını söyledi.

Muhtar Çetin’in belirttiğine göre, Recep Akın’ın bir süredir her gün birer ikişer olmak üzere şimdiye kadar toplam kaybı 50 küçükbaş, Mehmet Özay’ın 45 hayvanı bulmaktadır. Osman Serin’n de 2 keçisini kaptırdığını söylendi.

Köylüler, toplam olarak 100’e yakın kayıplarının olduğunu ifade etti.

Kuzköylüler geceleri nöbet tutmaya başladılar.

CHP İl Genel Meclisi Üyesi aday adayı Güngör Önür, sabaha kadar nöbet tutulduğunu belirtti.

VAHŞİ HAYVANLA KÖŞE KAPMACA

Bir çoban yaşadığı olayı, “vahşi hayvanla köşe kapmaca oynuyoruz. Sürünün önüne geçiyorum. Arkadan saldırıp bir iki tanesini alıyor. Arkaya geçiyorum. Bu kez o öne koşuyor. Orada bir iki hayvana kapıyor” diye ifade etti. Olayın, Kuzköy ve Tekke Köyü üzerindeki Radar Mevkisinde vuku bulduğu belirtildi.

ÇAKALLARI ORMANA, AŞIRI DOMUZ

POPÜLASYONUNUN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN DEVLET Mİ BIRAKTI?

Ancak köylülerin iddia ettiklerine göre, aşırı domuz popülasyonu nedeniyle domuz yavrularını yemeleri için çakalların ormana devlet tarafından salındı. Ağır para cezası olduğu ileri sürülüyor. Bu nedenle saldıran vahşi hayvanları öldürmeye de korkuyorlar.

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ YARALARIMIZI SARSIN!

Köylüler Kaymakamlığa ve İlçe Tarım Müdürlüğüne durumu bildirmişler, yardım istemişler. İlgilenen olmadığı ileri sürülüyor. Valiliğin ve Tarım İl Müdürlüğü’nün konuya el atmasını, zararlarının karşılanmasını, ormana çakal salınıp salınmadığı konusundaki iddialara açıklık getirilmesini talep ediyorlar.

TAŞKAPILILAR DA GECE NÖBETİNE BAŞLADI İDDİASI

Çakalların Taşkapı Köyü’nde de köyün içine kadar indiği, bazı hayvan ölümlerine rastlandığı, bu nedenle insanların köyde sokağa çıkamadığı, köylülerin nöbet tutmaya başladığı belirtiliyor.

Tarım Orman Sen Şube Başkanı Vasip Eren’e sorduk ormana çakal salınması iddiasını. Bilgisinin olmadığını, Orman Müdürlüğü’nden öğrenilebileceğini belirtti.

Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı 22’inci Dönem Milletvekili Kazım Üstüner’e sorduk durumu. Konuyu duymadığını, ancak çakalın böyle bir katliam yapamayacağını, saldırgan hayvanın vaşak olabileceğini, ağır para cezası iddiasının da bunu kanıtladığını, çünkü vaşağın nesli tehlikede olduğu için av yasağında bulunduğunu belirtti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube (DKMP) Müdiresi Zerrin Sürücü’ye sorduk durumu. Kendilerinin doğaya çakal salma gibi bir faaliyetlerinin olmadığını, ayrıca saldırıyı gerçekleştiren vahşi hayvanın çakal olamayacağını, kurt olabileceğini, Müdürlüğü’nün yapabileceği herhangi bir girişiminin olmadığını, köylülerin tedbir alması gerektiğini ifade etti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.