MAKÜ, Bölgesel Kalkınma Çalışmalarında Rol Model

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesinde görev alan akademisyenlerle bir araya geldi. Korkmaz, “MAKÜ Bölgesel Kalkınma Çalışmalarında Diğer Üniversitelere Rol Model Oldu” dedi.

Proje çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesinden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Proje Koordinatörü Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner projelerde görev alan akademisyenler ile bir araya geldi.

Lavanta Tepesi Otel’de gerçekleştirilen değerlendirme toplantısı Hayvancılık Projesi Tanıtım Filmi ile başladı. Toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz; “2016 yılında başladığımız bu hikayede gerçekleştirilen çalışmaları hikayenin kahramanları olan sizlerle birlikte tanıtım filmimizde izledik. Hem göğsümüz kabardı, hem de duygulandık. Yaptığımız çalışmaları tekrar hatırlama fırsatı bulduk. Kalkınma projesinden bahsediyorsak tabi ki TÜBİTAK Projesi gibi ya da konusu belli BAP projesinden bahsetmiyoruz. Kalkınma, gelişme dediğimiz kavramlar sosyo-ekonomik bir perspektifte süreklilik içeren ve gelişimde devamlılık barındıran modellemelere ihtiyaç duyuyor. Üniversitemizin bölgesel kalkınma modeli de böyle bir bütünlüğü ve sürekliliği içine alıyor. Bu yolculukta beraber yol arkadaşlığı yaptığımız, devlete ve millete olan borcumuzu ödeme noktasında hiçbir hesap içinde olmadan hiçbir maddi beklentiye girmeden tamamen bir görev bilinciyle hareket ederek, kendini bu projeye feda etmiş, yer yer akademik kariyerde geride kalmayı göze almış, tabiri caizse bedel ödeyerek, inancını, aşkını, birikimini, enerjisini bu projeye hasretmiş siz değerli akademisyenlerimize üniversitemiz ve devletimiz adına şükranlarımı sunmak istiyorum. Hepinize teşekkür ediyorum. Projenin bu aşamaya gelebilmesi adına çok toplantı yaptık. Sizler de hatırlayacaksınız 2016 yılında bu projenin ortaya konulması sürecinde farklı konularda, farklı temalarda, farklı boyutlarda çalıştaylar gerçekleştirdik. Sektör ile iş birliği toplantıları yaptık. Bu toplantılardaki konuşmalarımızı hatırlıyorum. Yani bunun uzun soluklu bir iş olduğunu, enerjimizi yüksek tutmamız gerektiğini, sizlerle yaptığımız istişarelerde, değerlendirmelerde bu işin tek bir proje olmadığını ve zor bir yolculuk olduğunu ifade etmiştik. Geldiğimiz nokta itibarıyla Türkiye’de bölgesel kalkınma çalışması yürüten üniversiteler grubunun ilk sırasındayız.” ifadelerini kullandı.

Rektör Korkmaz; “Biz Bölgesel Kalkınma Üniversitelerine öncülük edecek MAKÜ modelini geliştirdik”

MAKÜ’nün diğer üniversitelere sağladığı katkılara da değinen Prof. Dr. Korkmaz sözlerine, “Yaklaşık 3 hafta önce üniversitemizin ev sahipliğinde 22 bölgesel kalkınma üniversitesinin katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Biz daha önce bizimle birlikte pilot üniversite seçilen diğer 4 üniversitenin projelerini yerinde görme fırsatı elde etmiştik. O üniversitelerin çalışmaları da çok değerlidir. Hiçbir üniversitenin proje çalışmalarını küçümseyen ya da eleştiren bir yaklaşımımız olmadı. O üniversitenin konuya yaklaşımı budur dedik. Biz kendimize özgü bir MAKÜ yaklaşımı geliştirdik. Çünkü hiçbir üniversitenin önünde bölgesel kalkınma konusunda örnek bir model yoktu. O toplantıda sunumumuzu yaptık. Hala tüm bölgesel kalkınma üniversitelerine sunumlarımızı gönderiyoruz. Bize tanıtım filminizi gönderin, modelinizi gönderin diyorlar. Biz bir adım daha öteye geçtik. MAKÜ Modeli diye bir modeli de kitapçık haline getirdik. Biz MAKÜ olarak Bölgesel Kalkınmada model olduk. Bölgesel kalkınma üniversiteleri içerisinde bir misyonumuz da bu oldu artık. Tabi ki bu yaklaşımın temelinde buradaki siz kahramanlar yatıyorsunuz.” Diyerek son verdi.

Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesinden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar da kısa bir konuşma yaparak; “Kalkınma odaklı hayvancılık projelerimizde yaklaşık 200 hocamız ile beraber çalışmalarımızı yürütüyoruz. Projelerimizde hocalarımızla zor şartlarda hayvancılık sektöründe üretim yapmaya çalışan insanlarımıza yardımcı olmayı ve onların sorunlarına çözümler üretmenin sağlayacağı manevi tatmini düşünerek yola çıktık. Bu süreçte sizlerin özverili ve yapıcı yaklaşımlarınız sayesinde güzel bir takım oyunu ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Memleketin bir meselesine katkı sağlama ve sorunlarına çözüm üretme yolunda ortaya koyduğumuz bu çalışmalar şahsen bana kendimi daha değerli ve yaptığım işi daha anlamlı hissetmemi sağlıyor. Bu hissiyatla hayvancılık sektörünün sorunlarıyla dertlenerek iyi niyetli çabalarımızı daha da artırarak devam ettireceğiz. Sizlerle birlikte çalışmaktan çok mutlu olduğumu ifade eder, hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim” dedi.

Proje Koordinatörü Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner de bir konuşma yaparak; “Projelerde biz yöneticilerin iradesi ve sizlerin katkıları çok önemli. Ben de sizlere bu özverili çalışmalarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yapılan değerlendirme konuşmalarından sonra proje yürütücüleri ve projelerde görev alan akademisyenler de söz alarak projeleri hakkında kısa bilgilendirmelerde bulundular.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.