MAKÜ -Burdur Belediyesi arasında işbirliği protokolü

Yerel yönetimlerle iş birliğini geliştirmeye devam eden, daha önce üç ilçe belediyesi ile sosyal, kültürel ve bilimsel etkinliklerle projelerde iş birliği protokolü imzalayan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ile Burdur Belediyesi arasında aynı protokol aktedildi.

Burdur Belediyesi geleneksel ev ürünleri geliştirme amaçlı “Akça Katık Peynir Projesinin Hazırlanması ve Uygulanması”na dair ortak hizmet projesi ve sosyal, kültürel ve bilimsel etkinlikler amaçlı projelerde iş birliği protokolü Burdur Belediyesinin ev sahipliğinde Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz ve Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz tarafından imzalandı.

Akça Katık Peynir Projesinin Hazırlanması ve Uygulanması Projesinde imzalanan protokol ile Burdur’un yöresel kültürünü, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel ev ürünlerinden Akça Katık Peynirini gün yüzüne çıkartmayı, kentte çalışmayan kızları, kadınları eğitmeyi ve üretmeyi, onlara istihdam sağlamak üzere ekonomik yaşama kazandırmayı amaçlayan projede MAKÜ’den alanında uzman akademisyenler tarafından verilecek eğitim ile kursiyerler Akça Katık Peyniri üretecekler.

Projeye Burdur’da yaşayan kadınlar başvurabilecek.

30 kadın kabul edilecek.

3 ay boyunca teorik ve uygulamalı olarak verilecek olan eğitimler Burdur Belediyesi’nin Cumhuriyet Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Sosyal, kültürel ve bilimsel etkinlikler amaçlı projelerde iş birliği protokolü ile, sosyal, kültürel ve bilimsel alanlarda ortak projeler geliştirmeyi, eğitim, kongre, sempozyum, panel, çalıştay gibi ortak etkinlikler düzenlemeyi ve üniversitenin yürüttüğü Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projesinin kapsamına giren konularla iş birliği yapılması amaçlanıyor.

İmzalanan İş Birliği Protokol Törenine Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Durmuş Acar, Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Ömer Tekşen ve Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç katıldı.

İmza töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, “Üniversitelerin yapmış olduğu akademik, bilimsel altyapılar ile teknik altyapılar birlikte içinde yaşamış olduğu bölgenin ihtiyaçlarına yönelik de çalışmalarını sürdürüyor. Burdur Belediyesi ile de iş birliği protokolümüzü imzalamış bulunuyoruz. Üniversitemizin temel misyonu da zaten bölgesel kalkınma olduğu için hem dar anlamda hayvancılık hem de bunun dışında üniversitemizin bütün sahip olduğu bilimsel imkânlar, teknik imkânlar yerel yönetimlerimizin ve diğer birimlerimizin hizmetine sunulmuş olacak. İş birliği yapmak çok önemli bir şey. Bir arada yaşıyoruz. İçinde bulunduğumuz toplumda insanlar, kurumlar birbirini tamamlıyor. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi de içinde bulunduğu topluma sorumluluğunun gereği olarak bu iş birliklerini hem resmiyette imza olarak hem de yaptığı çalışmalarla ortaya koyuyor. Gerçekleştirilen iş birliği için belediyemize de teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ise “Günden güne büyüyen bir üniversitemiz var. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi sadece bölgenin değil ülke gündeminde olan, yaptığı işlerle her zaman dikkatleri üzerine çeken genç bir üniversite, biz de bundan onur ve gurur duyuyoruz. Emeklerinden dolayı tüm akademik ve idari personeline teşekkür ediyor, alanlarında yetiştirilen öğrencilerimize de başarılar diliyoruz. Biz de belediye olarak yaptığımız işlerin dışında kültürümüze hizmet eden bir anlayışla geçmişine sahip çıkan ve bunu gelecek nesillere aktarmaya çalışan bir anlayışla önemli bir projeyi üniversitemizin akademisyenleri ile birlikte hayata geçirmeyi planladık. Önce eğitim ardında uygulama ile ortaya koyacağımız bu çalışma ile Burdur halkının geçmişinde sahip olduğu özellikle son dönemlerde hayvancılığı da gün yüzüne çıkardığınız bu noktada bir marka yaratmanın peşinde olacağız. Başarılı olacağımızı düşünüyorum. Emeği geçen ve geçecek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir