MAKÜ sanayi işbirliği toplantısı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü tarafından Taşoda’da Burdur’un önde gelen imalat sanayi kuruluşları ve mesleki eğitim kurumları ile eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirme konularında iş birliğinin güçlendirilmesi amacıyla iş birliği toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Gürsoy, Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gültekin Basmacı, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ahmet Uyumaz, Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Serkan Ateş, Araş. Gör. Mehmet Esad Nacar, Makine Mühendisleri Odası Burdur İl Temsilciliği ile Burdur’da faaliyet gösteren eğitim, sivil toplum örgütü ve imalat sanayi kuruluşlarından çok sayıda temsilci katıldı.

Toplantıda ilk sözü Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Gültekin Basmacı aldı. Doç. Dr. Basmacı Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi ile MAKÜ arasında imzalanan protokol ile açılan ve Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde bulunan Makine Teknolojisi alanı atölyelerinde toplam 396 saat olarak gerçekleştirilmeye başlanan “Makine Bakım Onarım Yardımcı Elemanı Kursu” eğitimlerinin bölüm öğrencilerinin mesleki gelişimleri açısından oldukça yararlı olduğunu ve kursa katılan öğrencilerden bir kısmının şimdiden kısmi zamanlı olarak imalat sanayi kuruluşlarında işe başladıklarını belirtti. Bir süredir sanayi kuruluşlarını bölüm olarak ziyaret ettiklerini belirten Doç. Dr. Basmacı, iyi niyet düzeyinde devam eden iş birliklerinin somutlaşması için hem bölüm hem de sanayi paydaşlarının gerekli inisiyatifi alma vakti olduğunu vurguladı. Toplantıya katılım gösteren tüm paydaşlara ve mesleki eğitim faaliyetlerinde emeği geçen tüm meslek öğretmenlerine teşekkür eden Doç. Dr. Basmacı paydaş toplantılarını sürekli hale getirmek istediklerini belirtti.

MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karaca yaptığı konuşmada, Makine Mühendisliği Bölümü tarafından organize edilen ve Burdur’un önde gelen sanayi kuruluşlarını üniversite tesislerinde bir araya getiren toplantıya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Toplantının küresel salgın nedeniyle oldukça geç kalan bir toplantı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karaca üniversite yönetimi olarak üniversite sanayi iş birliği çalışmalarında her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi. Prof. Dr. Karaca, dış paydaş toplantılarının Mayıs ayında MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın da katılımlarıyla devam edeceğini ifade etti.

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Gürsoy, Makine Mühendisliği bölümüyle başlayan ve Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi iş birliği gerçekleştirilen mesleki eğitim kurslarının Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ve diğer bölümlerle de devam ettirmek istediklerini söyledi. Fakültedeki lisans programlarında uygulamalı eğitime (7+1) geçmek için başlattıkları çalışmalarda sektörün desteğinin önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gürsoy, üniversite sanayi iş birliği çalışmalarının kendileri ve sektör açısında eğitim-öğretim (mesleki eğitim, stajlar, lisansüstü eğitim) ve araştırma-geliştirme faaliyetleri açısından önemli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Gürsoy, yürütülen faaliyetlere katkı sağlayan tüm paydaşlara teşekkür etti.

Eğitim kurumları ve sektör temsilcilerinin söz alarak görüş ve önerilerini belirttikleri toplantıda, imalat sektörü temsilcileri öğretim üyeleri ile sektörün sanayide bir araya gelmesinin önemli olduğunu, özel sektörün imalat ve otomasyona yönelik alanlarda üniversitenin desteğini istediğini, paydaş toplantılarının sürekli olarak düzenlenmesinin yararlı olacağını ve toplantılara kendilerinin ev sahipliği yapmasının üniversite sanayi iş birliğinin geliştirilmesine katkı sağlayacağını belirttiler. Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İbrahim Çelikkaya mesleki eğitimin önemine vurgu yaparak okul imkânlarıyla mesleki eğitim konusunda Mühendislik-Mimarlık Fakültesiyle iş birliğinin geliştirilmesi için her türlü desteğe hazır olduklarını vurguladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.