MAKÜ Senatosu Kibyra Odeion’unda Toplandı

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin (MAKÜ) Senato toplantısı Kibyra Antik Kenti’nde yapıldı.

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın başkanlık yaptığı toplantıya Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Prof. Dr. Durmuş Acar ve Prof. Dr. Mehmet Karaca, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Ömer Tekşen, Doç. Dr. Ali Murat Alparslan, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Enstitü Müdürleri, Fakülte Dekanları, Yüksekokul Müdürleri, Meslek Yüksekokulu Müdürleri ve Genel Sekreter Ali Nihat Gündüzalp katıldı.

MAKÜ Basın Bürosundan alınan bilgiye göre, Tarihe kayıt düştüklerini belirten Rektör Korkmaz toplantı öncesi yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Senatomuzun toplantısını Gölhisar Kibyra Antik Kenti’nde icra ediyoruz. Bu tarihi günde önemli bir kayıt düşüyoruz tarihe. Binlerce yıl öncesinde insanlar yaşamış, devletler, medeniyetler kurmuş. Kültürler inşa etmiş. İnsanlık bu kültürü taşımış. Bugüne kadar ulaşmış. Medeniyetin ortak değerleri farklı devletler, farklı etnik yapılar tarafından alınmış başka bir aşamaya taşınmış. Bugün dünya teknoloji çağını yaşıyor. Dijital dünyanın içinde hep beraber hayatı sürdürüyoruz.  Ancak kentlerin alt yapılarını izlediğimizde, baktığımızda görüyoruz ki, birçok şey insanlığın ortak mirası olarak yerini almış. Bugün bu eşsiz mimari anıtın, yapıtların içerisinde akademinin bir toplantısının yapılması bizim açımızdan büyük bir önem taşıyor. Aynı zamanda bu eserin ortaya çıkarılmasının üniversitemizin başarılı kazı ekibi tarafından yapılıyor olmasının da ayrı bir önemi var. Her yıl geldiğimizde çok hızlı giden, bir manevi dinamitle de süren çalışmaya şahit oluyoruz. Bir görev tanımının ötesine geçip buranın bir an önce gün yüzüne çıkartılarak insanlığın ortak bir eseri, bir değeri haline dönüştürülmesi bakımından çok yoğun bir çaba yürütülüyor. Devletimizin bu kazı için üniversitemiz kazı ekibinin sunmuş olduğu raporu tam yıl sürecek şekilde kazı programına almış olması da buradaki ivmeyi bir kat daha artırarak çalışmalarımıza hız katıyor.”

Rektör Korkmaz’ın yaptığı konuşmanın ardından senato toplantısının gündemine geçildi. Senato gündeminin görüşülmesinin ardından Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve Kibyra Kazısı Başkanı Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, senato üyelerine Kibyra Antik Kenti ile bilgiler aktardı.

Kibyra Antik Kenti ve kazı çalışmalarının tarihsel geçmişine ilişkin bilgiler veren Doç. Dr. Özüdoğru yaptığı konuşmada “Yaklaşık 2 bin yıllık tarihe sahip bir yapının içerisindeyiz. Buradaki kazılarımız 2006 yılında Burdur Müze Müdürlüğü ile başlamıştı. Bugün 16. sezonumuza geliyoruz. Artık kentte turizm başladı. Kibyra olarak 2016 yılında UNESCO dünya geçici mirası listesine dahil olduk. Bütün bunlar bizi mutlu etti. Biz de bu arada kentle ilgili birçok bilinmeyeni de öğrendik. Hem kentin siyasi geçmişi hem de burada yaşayan halkın kültürü, inancı ve ekonomisi ile ilgili birçok farklı bilgiler öğrendik. Geçen yıl Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı destekli bir kitabımız basıldı. Yaklaşık 600 sayfalık bir çalışma. Kibyra’yı güncel bir dille anlatan bir kitap oldu. Rehber kitaplarımız da hazırlanıyor. Buradaki çalışmalar disiplinler arası yürütülüyor” ifadelerini kullandı.

MAKÜ Senato toplantısının Kibyra’da yapılması ile ilgili tarihten örnekler veren Doç. Dr. Özüdoğru konuşmasına şöyle devam etti: “Kibyra kenti bölgesine adını vermiş büyük bir metropol kenti. Bu bir polis kent devlet. Polis kentin gereği olarak da 3 tane temel kurum biliyoruz. Bunlardan ilki Gerousia denen ihtiyarlar heyeti veya danışma meclisi. Bu meclis tecrübeli, yaşlı, sözü geçen Kibyra vatandaşlarından oluşuyor. İkincisi, Demos dediğimiz geniş katılımlı halk meclisi. Üçüncüsü ise Boule dediğimiz seçkinler meclisi. Bu üç meclis kentin tüm yönetimsel organizasyonlarını, alt memurluklarını, kayıtlarını, mahkemelerini ve buralarda görev alacak kişilerini belirleyen kurumlar. Kibyra’da bugün üniversitemizin senatosunun toplandığı Odeion yapısı da bu işlevi görmüş bir yapıdır. Burası dört işlevli bir yapı. Bu işlevlerden birisi de kent meclislerinin yani danışma, halk ve seçkinler meclislerinin toplanma yeridir. Yani bir meclis binasıdır. Bu açıdan bugün yapılan senato toplantısı geçmişle bağlantı kurulması açısından önem taşıyor. Senato toplantısının yapıldığı yer bir yönetim binasıdır.”

Kazı başkanı Doç. Dr. Özüdoğru’nun konuşmasının ardından senato üyeleri kazı alanını gezdi. Kazı ekibi üyelerinin rehberlik yaptığı gezi alanında çıkartılan eserler hakkında senato üyelerine bilgiler verildi.

Toplantı öğle yemeğinin ardından sona erdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir