MAKÜ’de 100. Yıl İstiklal Marşı Özel Ödül Töreni

4. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri 100. Yıl İstiklal Marşı Özel Ödülü programı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da katılımıyla MAKÜ Lavanta tepesi Hotel’de gerçekleştirildi.

 Programa, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Burdur Valisi Ali Arslantaş, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Mehmet Göker ve Yasin Uğur, Adalet Komisyonu Başkanı Hacı Süleyman Arslan, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Adem Korkmaz,  Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu başkanları, akademisyenler ve ödül alan misafirler katıldı.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Lavanta Tepesi Hotel’de düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. MAKÜ’nün tanıtım filmi ile devam eden programda “İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. yılında Mehmet Akif Şiirleri Nağmelerle Buluşuyor Projesi” kapsamında hazırlanan müzikler Burdur MAKÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. Zeki Nacakcı’nın sunumu eşliğinde gösterildi.

Programın devamında MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Burdun Valisi Ali Arslantaş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu birer konuşma yaptılar.

Konuşmalar sonrası ödül törenine geçildi.

4. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Bilim ve Sanat Ödülleri 100. Yıl İstiklal Marşı Özel Ödülü kapsamında, “Akif Araştırma Beratı”, “Akif Metin-Belge Neşri Takdir Beratı”, “Teşekkür Beratı” ve “Teşekkür Belgesi” sahiplerine takdim edildi.

Program İstiklal Marşımızın Kabulünün 100. Yıl anısına aile fotoğrafı çekimi ile son buldu.

Bakan Karaismailoğlu törende yaptığı konuşmada; “Mehmet Akif Ersoy’a pek çok güzel sıfat atfedilir. Kanımca onu en iyi tanımlayan, yine kendisinin bir şiirinden süzülen şu sözlerdir: “O, zulmü alkışlamayan, zalimi sevmeyen, mazlumun yanında olan millî şairimizdir.”

Akif, “Biri ecdadıma saldırdı mı; boğarım” diyecek kadar celalli, doğduğundan beri istiklal aşığı bir büyük insandı. Kanayan bir yara görünce, bir yüreğin nasıl parçalandığını onda gördük. Hakkı kaldırmak için gerektiğinde çiğnenmeyi, kamçı yemeği bize O anlattı. Kendisine verilen yüksek rütbeli görevleri, halkının hizmeti için elinin tersi ile itebilen nadir bir şahsiyeti o… İstiklal Marşı yarışmasına ‘maddi karşılık’ verileceği için katılmayan, Millî olduğu kadar, Kur’an Meali yazacak kadar dini bir şahsiyetti o… Kur’an’dan beslenen fikir insanları öyle kolay yetişmiyor. Ülkenin kurtuluşu için canla başla çalışan Millî Şairimizin, ikinci meclisten sonra kurulan hükûmetler tarafından takip ve kovuşturmaya tabi tutulmuş olması hâlâ içimizi burkuyor. Mısır’da yaşamak zorunda kaldığı 11 yıl boyunca ülkeyi yönetenlere aleyhte tek bir söz etmemesi, ancak ve ancak onun vatan ve milletine olan derin bağlılığı ile ifade edilebilir. Doğu ile Batı’yı maneviyat potasında birleştiren, Asım’ın nesilleri için kendini heder eden bu büyük insana hayran kalmadan edemiyor, onu anlatmak için kelimeler bulamıyorum. Burdur, Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizin bu kadirşinas girişimi, Millî Şairimize olan sevgimizin bir göstergesidir. 100. Yıl İstiklal Marşı Özel Ödül Töreni’nin düzenlenmesinde emeği geçenlere, siz değerli katılımcılara ve öğrenci kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum.

Ödül alan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.

Millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha hayırla yad ediyor, adının yaşatılmasındaki gayretlerinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir