MAKÜ’de yabancı öğrencilerle ‘Tanışma Çayı’

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ’de) 10 farklı yabancı ülkeden üniversiteye okumak için gelen öğrencilerle Tanışma Çayı adı altında bir etkinlik düzenlendi; bu vesileyle Rektör Prof. Dr. Âdem Korkmaz da yabancı öğrencilerle tanışma imkânı buldu.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof Dr. Adem Korkmaz, Avşar Han’da yabancı ülkelerden gelen öğrencilerle Tanışma Çayı’nda biraraya geldi. Rektör Korkmaz’a Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ömer Tekşen ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Dursun Köse eşlik etti.

Rektör Korkmaz yabancı öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada üniversitelerin uluslararasılaşmasının önemine, bu süreçte yabancı öğrenci varlığının belirleyiciliğine değindi. Rektör şunları söyledi.

Bir üniversite için uluslararasılaşma çok önemli bir olgudur.

MAKÜ de bu çabayı her yıl artırarak sürdürüyor.

Türk Eğitim Sisteminin de bu sürecin içine girdiği görülüyor.

Geçmişte ülkede 25-30 binlerde olan uluslararası öğrenci 200 binlere ulaşmış durumdadır.

Rektör Korkmaz öğrencilere mezun olduklarında ülkelerine döneceklerini ifade ederek, “mezun olduğunuz zaman ülkelerinize döndüğünüzde ülkenizin gelişim ve problemlerinde görevler alacaksınız. Bizlerin en büyük amacı, sizler mezun olduktan sonra ülkelerinizin gelişimine nitelikli katkı vermenizdir. Buradan edindiğiniz bilgileri, tecrübelerinizi daha da öteye taşıyarak ülke problemlerinizi çözmeye adamalısınız. Aranızda Suriyeli öğrenci arkadaşlarımızda var. Onlarla da sohbet etme imkânı bulduk. Mezun olduktan sonra Suriye’ye dönüp ülkesine en iyi şekilde hizmet etmesinin gerekliliği üzerine konuştuk. Şu anda barışın sağlanabilmesi için Türk Ordusu tarafından bir operasyon da yürütülüyor. Tek sebebi de tüm Suriye için barışın sağlanması ve yaklaşık 4 milyon mültecinin ülkesine geri dönmesi için güvenli bir koridor açılmasıdır. Türkiye başka ülkelerin oradaki oyunlarını bozmuş olacak ve bu da barışın garantörü olacak. Sizler de dua edin. Buradaki öğrencilerin de gönül desteğine ihtiyacımız var. Üniversitemizin uluslararası öğrenci politikası gereği tüm öğrencilere kapımız açık. Derdimiz sizlere diploma vermek değil, ülkelerinize vereceğiniz hizmetlerle aslında dünyaya yararlı olmanızı istemektir.  Herhangi bir sorun yaşadığınız takdirde koordinatörümüz Prof. Dr. Dursun Köse hocamız ve ekibi sizler için her zaman elinden gelen desteği vermek için çalışıyorlar. Bizler de her zaman yanınızdayız. Ülkemize, üniversitemize tekrar hoş geldiniz” şeklinde konuştu.

Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Dursun Köse de gerçekleştirilen tanışma çayına katılımın yüksek olduğunu ve bundan duyduğu memnuniyeti dile getirerek öğrencilerin her türlü sorunlarında mutlaka kendilerine gelmeleri ve en hızlı çözümü birlikte bulabileceklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından öğrenciler birbirleriyle sohbet ederek tanışma, kaynaşma imkânı buldular.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir