MAKÜ’deki Partizanlık Yapan Yönetime Sert Tepki

‘Hayır’ Cephesine Engeller Çıkarırken ‘Evet’ Cephesine Her Şey Serbest

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ’de) gerçekleştirilen dün (21 Mart 2017 günü) Nevruz etkinliğinde Ak Partililerin ‘Evet’ broşürleri dağıtması, buna karşılık ‘hayır’cıların engellenmesi sert tepkilere neden oldu.

Ülkenin bin bir türlü derdi varken, ülke dış kaynaklı ağır tehdit ve tehlikeler altında sarsılırken, ABD ve Batı güdümlü bölücü ve yobaz terör ülkemizin üzerine tarihimizde görülmemiş bir cüretkârlıkla abanmışken, işsizlik ve ekonomik kriz her zamankinden fazla ve ağır hissedilirken Türkiye’ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kurulmuş bir tuzak olarak Türkiye gündemine Bahçeli sayesinde bomba gibi düşürülen “Denetimsiz Cumhurbaşkanlığı Sistemi” öngören Anayasa değişikliği Halk Oylaması orantısız güçlerle ortalığı kırıp geçirmeyi sürdürüyor. AK Parti için araştırma yapan şirketlerin son anketlerinin sonuçlarını değerlendiren ve “evet’ler çakılmış durumda. Kıpırdamıyor. Aynı durum kararsız oylar içinde geçerli. Kararsızlar da çakılmış durumda. Bu iyiye işaret değil. İlk kez yaşanıyor. Kamuoyunu etkileyecek yeni hamleler yapılmazsa 16 Nisan’da hayır kazanır” saptaması yaptıkları öğrenilen AKP çevrelerinde umutlar giderek tükeniyor. Avrupa ile yapılan takışmanın da fazlaca bir etki göstermediği, sadece ‘evet’ kararı vermiş seçmeni daha kararlı bir hale getirdiği belirtiliyor. ‘Evet’ cephesi, kanunsuz ve gayriahlaki bir şekilde devletin bütün imkânlarını kullanıyor. İşin çığırından çıktığı belirtiliyor. Daha şimdiden ülke ve millet ‘evet’in sonuçlarını fiilen ve pratik olarak yaşamaya başladığı gözleniyor. ‘Evet’ cephesi ne yasa takıyor, ne de ahlaki değerleri! Dağıttıkları broşürler de tamamen yalan ve gerçek dışı bilgilerle dolu vaziyette. Bu kapsamda dün (21 Mart 2017 günü) ‘hayır’cıların engellendiği, örneğin ADT üyelerinin etkinliklerine kısıtlamalar getirdiği belirtilen Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ’de) düzenlenen Nevruz etkinlikte Ak Partililerin ‘evet’ broşürleri dağıtmalarına Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Barış Ayten ve Atatürkçü Düşünce Topluluğu (ADT) Başkanı Oğuzhan Uluç’tan sert tepki geldi.

Üniversitelerin bilim yuvası olması, siyasetin de bir bilim dalı olması nedeniyle üniversitelerde partizanca olmayan siyaset yapılmasının eşyanın tabiatına uygun olduğu gerçeğinde hareketle, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ’de) gerçekleştirilen Nevruz etkinliğinde Ak Partililerin ‘Evet’ broşürleri dağıtması, buna karşılık ‘hayır’ cephesinde yer alanlara bin bir türlü engel çıkarılması sert tepkilere neden oldu.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, üniversitede siyaset yapılmasına karşı olmadıklarının altını çizen Atatürkçü Düşünce Topluluğu Başkanı Oğuzhan Uluç, “fakat bizim önümüze engel konuyor, muktedirlere her türlü kolaylık sağlanıyor ise yöneticiler görevini kötüye kullanıyordur demektir” dedi. Uluç, “devlet işlerinde hatırın, sevginin, kardeşliğin yeri yoktur. Bu devlet geleneğine aykırıdır. Buna izin verenler istifa etmeli ya da yargı üzerine düşen sorumluluğu yerine getirip yasal işlem başlatmalı. Bu kadarı fazla. Üniversiteler siyasi partilerin tekeli değil, üniversite öğrencileri ve elemanlarının alanıdır. Burası MAKÜ” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Barış Ayten de “üniversitemizi eğitimin değil de, siyasetin merkezi haline çeviren üniversite yönetimine yazıklar olsun!” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.