Verdiği Gerekçesiz Kararla MHP’de

Kurultayı Engelleyen Hâkim Adalet Komisyonu Başkanı Oldu

MHP’de muhaliflerin özel çabalarıyla topladıkları yaklaşık 700 delegenin katılımıyla yapılan 19 Haziran Kurultayı’na tedbir kararı veren hâkim, Ankara Adalet Komisyonu Başkanlığı’na getirildi. Kamuoyunda rüşvetin belgesi olarak görülen ve adalet sisteminin yozlaşmasının bir göstergesi olan bu gelişme, hukukçular tarafından adalete güven sarsıcı bir olay olarak değerlendirildi.

Yeniçağ Gazetesi’nin haberine göre, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP’deki) muhaliflerin yurt çapında il il dolaşarak topladıkları Kurultay çağrı imzalarını Ankara Sulh Hukuk Mahkemesi’ne taşımaları, Mahkemenin delege imzalarını onaylaması ve kurultayı toplamak için Çağrı Heyeti’ne yetki vermesi Türkiye kamuoyunda ve MHP camiasında büyük heyecan yaratmıştı. Ancak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kararı Yargıtay’a taşıması ve Yargıtay’ın Bahçeli’nin itirazını Siyasi Partiler Kanunu’na aykırı bularak kongre yapılmasına karar vermesiyle başlayan süreçte olağanüstü kurultay yapıldı; tarihi kararlar alındı, tüzük değiştirildi, 10 Temmuz 2016 tarihinde genel başkan seçimli kongreye karar verildi. Ama müteakiben mahkeme savaşları dönemi başladı.

BAHÇELİ’NİN AÇTIĞI DAVADA MAHKEME KONGREYİ DURDURDU

19 Haziran’da yapılan tüzük kurultayını mahkemeye götüren Bahçeli, kongreyi durdurma kararı aldı. Ardından genel başkan adayları durdurma kararını veren mahkemenin yetkisiz olduğunu ve karara itiraz ettiklerini açıkladı. Araya darbe girişiminin girmesiyle kısa sürede bir daha yapılması planlanan tüzük kurultayı hakkında itiraz görüşülemedi.

O HÂKİM KOMİSYON BAŞKANLIĞINA GETİRİLDİ!

Genel Başkan adayı Meral Akşener’in avukatı Mehmet Tolga Akalın, 19 Haziran’da Çağrı Heyeti tarafından yapılan tüzük kurultayını durduran hâkimin önemli bir göreve getirildiği açıkladı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Akalın, “Rüşvetin belgesi: 19 Haziran kongremiz ile ilgili gerekçesiz tedbir kararı veren ve itirazlarımızı sizden gelen hiçbir belgeyi okumayacağım diye cevaplayan hâkim Ankara Adalet Komisyonu Başkanı olmuş… Gün gelecek meslekten atıldığını da göreceği (…)” ifadelerini kullandı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.