Meclis Başkanı’na CHP’den sert tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kollarından,

18 Mart Çanakkale Anması Tiyatro Gösterisindeki Kadın Sanatçılara Karşı

Tutumundan Dolayı Meclis Başkanı Kahraman’a İstifa Çağrısı

Tüm ülkede toplumun birçok kesimde infiale sebep olan, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın isteği ile uygulanan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu’nca başlatılan ve ikincisi yapılan “Birinci Meclis, Gazilik ve Şehitlik Ruhu” temasıyla gerçekleştirilen “Meclis Sohbetleri” programında kadın tiyatro sanatçılarının sahneye çıkarılmamasına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’den sert tepki geldi.  

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Kültür, Sanat ve Yayın Kurulu’nca başlatılan ve ikincisi yapılan “Birinci Meclis, Gazilik ve Şehitlik Ruhu” temasıyla gerçekleştirilen “Meclis Sohbetleri” programındaki 18 Mart Anmasında kadın tiyatro sanatçıları sahneye çıkarılmadı. Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın engellediği belirtilen ve sadece erkek oyuncuların sahnede oyunu sergiledikleri sırada konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletilen kadın oyuncular, oyunun bitiminin ardından TBMM’den çıkartıldı. “Kadına, laikliğe, özgürlüğe düşman bu zihniyeti kabul etmiyoruz, sorumlular derhal istifa etsin” şeklinde sert tepki gösteren CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’nin açıklama metni, Burdur CHP İl Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer okudu.

ANAYASA’YA AYKIRI

Günlerdir gece gündüz demeden sahneye hazırlanan kadınların gösteriye bir saat kala sahneye çıkartılmadığını, sahnede Atatürk resimlerinin bile bulundurulmadığını, 12 dakikalık oyunun 4 dakikaya düşürüldüğünü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken kadın oyuncuların konukların arkasında merdivenlerde bekletildiğini belirten Gezer, “29 Mart günü gerçekleşen bu olay,  kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Gezer şöyle devam etti:

BİZ SAHNENİN TOZUNU BİRBİRİNE KATAN AFİFE JALE’NİN TORUNLARIYIZ

“Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki, biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık, bir daha inmeyiz.

“Biz Kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin.

ORTAÇAĞ SİZİN OLSUN, BİZ SAHNE IŞIKLARINI SEVİYORUZ

“Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz.”

YAŞASIN KADINLAR!

Zinet Gezer sözlerine, “biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz. Yasaklar Mücadelemizi Durduramaz, Yaşasın Kadınlar” diyerek son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.