Milyonlarca emeklinin gözü Meclis’te!

Burdur Emekli Meclisi (BUREMDER’in) verdiği bilgiye göre, kendilerine torba yasaya bir ek madde koyarak kıyak haklar çıkaran milletvekillerine çağrı yapan 2000 yılı sonrasında emekli olan intibak beklentisi içindeki emekliler çıkarılacak yasayla, 355 liraya varan zam yolunun açılmasını bekliyor.

Anayasa Mahkemesi’nin 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak için adres olarak Meclis’i gösterdi. Böylece emekli kitlelerinde yasa beklentisi başladı. Eğer intibak yasası çıkarsa, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan herkesin maaşları yeniden hesaplanacak.

Burdur Emekli Meclisi (BUREMDER’in) verdiği bilgiye göre, yaklaşık 5 milyon kişinin maaşında çeşitli seviyelerde artışlar olacak. Bu artışlar 50 lira ile 355 lira arasında değişecek. BUREMDER’in yaptığı açıklamaya göre, uzmanların hesaplamalarında belirtildiği gibi, intibak hayata geçerse, artış oranlarının önceki düzenlemedeki gibi olacak. Bu durumda, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar, 50 ile 355 lira arasında zamlardan yararlanabilecek.

Aydınlık haberine göre, Ombudsman tarafından haklı bulunan ancak idare mahkemeleri ve Yargıtay’dan vize alamayan intibak talebi, son olarak Anayasa Mahkemesi’ne taşınmıştı. Anayasa Mahkemesi de “Anayasa’nın 148’inci maddesinin dördüncü fıkrasında, kanun yolunda gözetilmesi gereken hususlara ilişkin şikâyetlerin, bireysel başvuruda incelenemeyeceği belirtilmiştir” diyerek intibak başvurusunu kabul etmemişti.

Anayasa Mahkemesi’nin bu kararıyla birlikte gözler Meclis’e çevrildi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir