Memur şokta; 6 ay için verilen yüzde 3 zam 3 ayda sıfırlandı

TÜİK’in Mart ayı enflasyon verilerini açıklaması üzerine, 2,5 milyona yaklaşan memurlar ve 11 milyona yaklaşan emekliler bir defa daha hayal kırıklığına uğradı. 2013 yılında Memur Sen’in memur ve memur emeklilerini şok eden bir fütursuzlukla siyasi iktidarın dümen suyunda imzaladığı toplu sözleşmenin kendileri için açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmekten öte anlamının olmadığını yaşayarak öğrendi. Mart ayında, üç aylık enflasyon yüzde 3,03 olarak gerçekleşti ve Toplu sözleşmede 2015 yılının ilk altı ayı için öngörülen yüzde 3 zam eridi. Böylece zamlar sıfırlanmış oldu.

 


6 ay için verilen zam 3 ayda eridi paylaşan: fozcan

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayı enflasyon verilerini açıkladı. 5 milyona yaklaşan memur ve emekliler bir defa daha hayal kırıklığına uğradı. 2013 yılında Memur Sen’in memur ve memur emeklilerini şoke eden bir fütursuzlukla AKP iktidarının dümen suyunda imzaladığı toplu sözleşmenin kendileri için açlık ve yoksulluk koşullarına mahkûm olmaktan öte anlamının olmadığını yaşayarak öğrendi. Mart ayında, üç aylık enflasyon yüzde 3,03 olarak gerçekleşti.  Toplu sözleşmede 2015 yılının ilk altı ayı için öngörülen yüzde 3 zam eridi. Böylece zamlar sıfırlanmış oldu. Kamu Sen’in AR-GE çalışmalarının yayınladığı rapora göre, memur ve memur emeklisi maaşları geçen yıl (2014 yılında da) ortalama yüzde 3 erimişti. 2013 yılında imzalanan toplu sözleşmenin ardından 2014 yılının tamamını 123 TL zamla geçiren ama yıllık enflasyon yüzde 8,2 olarak gerçekleşmesi sonucunda maaşları enflasyon karşısında ortalama %3 eriyen memurlar, bu yıl da hüsran yaşamaya devam ediyorlar.

Konu hakkında KıvılcımHaber’e konuşan Türk Eğitim Sen Burdur Şube Başkanı ve Kamu Sen İl Temsilcisi Orhan Akın, memur ve emekli zamlarının 3 ayda sıfırlandığını belirtti.

Memur ve Emekli Zamları Üç Ayda Sıfırlandı

Hatırlanacağı gibi tolu sözleşmede memur ve emekli maaşlarına 2015 yılının ilk altı ayı için %3 oranında zam yapılması kararlaştırılmıştı. Ancak 2015’in ilk üç aylık enflasyon verileri, memurlara altı ay için verilen %3’lük zammın üzerinde gerçekleşti. Buna göre TÜFE Ocak ayında %1,1; Şubat ayında %0,71 ve Mart ayında ise %1,19 oranında artarak toplamda %3,03’e ulaştı.  Dolayısıyla memur ve emeklilere altı ay için verilen zam üç ayda enflasyon karşısında sıfırlanmış oldu.

Alım Gücü Gıda Ürünleri Karşısında %1,6 ile %141,7 Arasında Düştü

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin TÜİK verilerinden yola çıkarak yaptığı araştırmaya göre memurların yılın ilk üç ayında yaşadığı kayıpların boyutunun çok daha büyük olduğunu ortaya koyuyor.  Öyle ki, ilk üç aylık dönemde vatandaşların günlük zorunlu olarak tükettiği ürünlerde ve özellikle gıda fiyatlarındaki artışlar, açıklanan enflasyonun da oldukça üzerinde gerçekleşti. Gıda fiyatları yılın ilk üç ayında ortalama %10,3 zamlandı.  Üç ayda sivri biber %144,7; mandalina %125; dolmalık biber %121,4; çarliston biber %110,9; patlıcan %100,8; marul, kıvırcık %54,5; kuru soğan %49,2; dana eti %9,1; tavuk eti %6,6 ve koyun eti de %5,1 zamlandı. Enflasyonun üzerinde zamlanan bu ürünlere bağlı olarak memurların alım gücü de üç ay içerisinde ürün bazında  %1,6 ile %141,7 arasında düşüş meydana geldi.

Memur Maaşları Üç Ay İçinde Aylık Ortalama 48,6 Lira Eridi

Gıda fiyatlarında görülen yüksek oranlı artış, vatandaşlarımızın aylık zorunlu harcamalarının da enflasyonun üzerinde yükselmesine neden oldu ve açlık sınırı 38,8 TL’lik artışla 1564,74 liradan 1603,56 liraya; dört kişilik ailenin insanca yaşaması için gerekli en düşük tutar olan asgari geçim sınırı ise 115,5 liralık artışla 4103,7 liradan 4219,2 liraya yükseldi.

Yılbaşında memur ve emekli maaşlarına yapılan %3’lük zam ise ortalama memur maaşına 66,9 TL; en düşük dereceli memur maaşına %50,3 TL ve memur emeklisi maaşına ortalama 45 TL artış getirmişti. Maaşıyla dört kişilik ailesinin geçimini sağlayan ortalama bir memurun maaşı üç ay içinde 48,6 lira; en düşük dereceli memurun maaşı 65,2 lira ve memur emeklisinin maaşı ise 70,5 lira erimiş oldu. Böylece 2014 yılını büyük bir zararla kapatan memur ve emekli maaşındaki erime, 2015’in ilk üç ayında da sürdü.

İsmail Koncuk: “Toplu Sözleşme Hakkı Önemlidir Ama Toplu Sözleşmede Memuru Kimin Temsil Ettiği Daha Önemlidir”

Konu hakkında açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “memurların toplu sözleşme hakkına sahip olması önemlidir ama görülmüştür ki, toplu sözleşmede imza atmaya yetkili sendika ve konfederasyonun kim olduğu, toplu sözleşmeden daha da önemlidir” dedi. 2013 yılında imzalanan şaibeli toplu sözleşmenin memur ve emeklilerin 730 gününü çaldığını ifade eden Koncuk, önümüzdeki Ağustos ayında 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan yeni bir toplu sözleşme sürecinin başlayacağını hatırlatarak, “memurlarımızın ve emeklilerimizin alım güçleri hızla sıfırlanmaktadır.  Bu duruma tek çare; önümüzdeki toplu sözleşme sürecinde, geçmiş dönemde yaşanan erimeyi telafi edebilecek ve gelecek dönemde ortaya çıkabilecek ekonomik çalkantıları da hesaba katabilecek yetkinlikte sendikaların yetkili olarak tolu sözleşme görüşmelerinde yer almalarıdır. Burada görev, ekonomik sıkıntının odağındaki memurlara düşmektedir. Memurlarımız, 730 günlerini çalan ve toplu sözleşme masasında kendilerini yüzüstü bırakarak ellerindeki yetkiyi, mevki ve makama tahvil eden sarı sendikalardan uzak durmalıdır. Türkiye Kamu-Sen yetkili olduğu 2002-2009 yılları arasında bir kez olsun memurlarımızı enflasyon karşısında korumasız bırakmamış, hükümetin teklif ettiği rakamların dahi altında bir zammı asla kabul etmemiştir. Memur maaşlarının 2002-2009 arasındaki seyri ile 2009-2015 arasındaki seyri ve alım gücündeki düşüş, durumu açıkça ortaya koymaktadır.  Önümüzdeki yetki süreci memurlarımızın son şansıdır; aksi halde 2016 ve 2017 de kayıp yıllar olacaktır.  Kapımızda bekleyen ekonomik kriz de düşünüldüğünde memurlarımızın feda edilecek bir günü dahi kalmamıştır. Kamu görevlileri, bu gerçeği görmeli ve sendikal tercihlerini buna göre belirlemelidir” şeklinde konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir