Memur ve emekli için bıçak kemiğe dayanmıştır: Ek zam şarttır

Memurlara ve emeklilere 6 ay için %5 zam yapmak hiçbir vicdana sığmaz

Enflasyon farkı, bir zam değildir

Ek zam ve refah payı olmadan, %5+7 ile 2022 yılının sonu, memur ve emekli için karanlıktır

Memur ve emekliler için maaş zamlarına esas olacak enflasyonun, zam oranlarını fazla etkilememsi için TÜİK tarafından yılbaşı gecesi tam saat 24,00’da açıklanmasını müteakiben bugün Türk Eğitim sen (TES) Burdur Şube Başkanı ve Kamu Sen Burdur İl Temsilcisi Orhan Akın yazılı bir açıklama yaparak, döviz ve enflasyon terörü altında inim inim inleyen memur ve emeklilerinin feryadını dile getirdi. Başkan Akın, memur ve emekli için bıçağın kemiğe dayandığını, enflasyon farkının zam anlamına gelmediğini, memurlara ve emeklilere 6 ay için %5 zam yapmanın hiçbir vicdana sığmayacağını ifade ederek, “ek zam ve refah payı olmadan, %5+7 ile 2022 yılının sonu, memur ve emekli için karanlıktır” ifadelerini kullandı.

Orhan Akın’ın açıklaması şu şekildedir.

“2021 yılının enflasyon rakamı belli oldu. Buna göre enflasyon yalnızca 1 ayda %13,58 arttı ve 2021 yılının tamamı için %36,08 oldu. Memurlarımıza geçen yılın ikinci yarısı için verilen %3’lük zam da henüz almadıkları 2022 yılı ilk ve ikinci yarıyıl zamları da sadece aralık ayında yaşanan enflasyon karşısında eridi, yok oldu.

Buna göre memur maaşları geçen altı ayda verilen %3 zam düşüldüğünde resmi olarak %22,46 eridi. Böylece memur ve emeklilere ocak ayında %22,46 enflasyon farkı ortaya çıktı. 

Üstelik bu enflasyona yılbaşı gecesi yapılan doğalgaz, elektrik ve akaryakıt fiyatları ile vergi, harçlar ve ulaşıma gelen zamlar da dâhil değil. Enflasyon rakamlarına, son yapılan zamlar eklendiğinde cebimize yansıyan gerçek enflasyonun %36,08’in kat be kat üzerinde olduğu ortaya çıkıyor.

Uzun zamandan beri döviz kurlarında yaşanan artışın enflasyonu tetikleyeceğini ifade etmekteydik. Görülüyor ki, döviz kurundaki artış hayatımızın her alanında fiyatları doğrudan etkiliyor.

MEMUR VE EMEKLİLERE 6 AY İÇİN %5 ZAM HİÇBİR VİCDANA SIĞMAZ

Artık aylık enflasyonun çift haneli rakamlara ulaştığı bu dönemde memurlara ve emeklilere 6 ay için %5 zam yapmak hiçbir vicdana sığmaz. Ortaya çıkan enflasyon farkını bir lütufmuş, yeni bir zammış gibi göstermek doğru değildir. Enflasyon farkı memur ve emeklilerin 2021 yılında eriyen maaşlarının geç kalmış ve yetersiz bir telafisidir.

ENFLASYON FARKI BİR ZAM DEĞİDLİR

Tekraren ifade ediyorum ki, enflasyon farkı bir zam değildir. Yaşanan fiyat artışları karşısında sıkıntı yaşayan memur ve emeklinin, kuşa dönen maaşlarına 6 ay önce yapılması gereken zammın gecikmiş bir telafisidir. Enflasyon farkı sıfır zam demektir.  

TOPLUSÖZLEŞME DAHA BAŞLAMADAN HÜKMÜNÜ YİTİRMİŞTİR

Bütün bu rakamlar 2022 ve 2023 yıllarına ilişkin toplu sözleşmenin daha başlamadan hükmünü yitirdiğini gösteriyor. Bu ekonomik şartlar altında bu maaşlar hakkaniyet, adalet ve ekonomik gerçeklerle bağdaşmıyor.  Birçok kesim için destekler getirildi, memurlar da kendileri için bir destek bekliyor. En düşük memur maşı asgari ücretin bile altında kalmak üzere. Yetkililer taleplerimizi görmezden gelirse 2022, memur ve emekli için sürdürülemez bir yıl olacak.

Bu enflasyon rakamları karşısında tarafların bir araya gelmesi, 2022 ve 2023 yılı zamlarının yeni ekonomik gerçekler ışığında belirlenmesi kaçınılmaz olmuştur. Bunu sağlamanın yolu memurlara ve emeklilere gerçek anlamda maaş artışı getirecek ek zam ve refah payı talebimizin hayat bulmasından geçmektedir.

BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞTIR

Memur ve emeklilerimiz için artık bıçak kemiğe dayanmış, bu bütçeyle yaşamak imkânsız hale gelmiştir. Ek zam ve refah payı olmadan, %5+7 ile 2022 yılının sonu, memur ve emekli için karanlıktır” 

Not. Ara başlıklar okunmayı ve kavramayı kolaylaştırması için tarafımızdan eklenmiştir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.