Memurun minderi tutuşmaya başladı

Önceki yıl yetkili sendika tarafından satışa getirilerek 120 lira seyyanen alınan zammın bir yılda gerçek alım gücünün sıfırlanması ve erimesi sonucu memur kitlesi ek zam talebinde bulunmaya başlamıştı. Ancak siyasal iktidarın bu talebi dikkate almama eğilimi, memur kitlesi çileden çıkarmaya yetti. 4 Nisan Cumartesi günü beyaz gömlekliler alanlara inmeye hazırlanıyor. Ülkenin dört bir yanında Ankara’ya toplanacak olan memurlar iktidarı uyaracaklar; “Ek zammımı unutma, iş güvenceme dokunma” mitingi yapacaklar.

EN ZAMMIMI UNUTMA, ,İŞ GÜVENCEME DOKUNMA!

Enflasyon karşısında maaşları eridiği için ek zam isteyen ancak bu talepleri hükümet tarafından karşılanmayan memur AKP’yi uyarmak için 4 Nisan Cumartesi günü Ankara’da miting yapacak

KAMU çalışanları 4 Nisan Cumartesi günü Ankara’da yapılacak olan “Ek zammımı unutma, iş güvenceme dokunma” mitingine hazırlanıyor. Tüm illerden başkente gelecek olan memurlar, saat 12.00’de Toros Sokak’ta bir araya gelecek. Memurlar buradan yürüyüşe geçecek, saat 14.00’te Kolej Meydanı’nda “Dev Miting” yaparak AKP Hükümeti’ni uyaracak.,

‘EK ZAM TALEBİMİZ ORTADA KALDI’

Konuya ilişkin Aydınlık’a konuşan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, devlet memurluğu kavramının bitirilmek istendiğine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Kamuda bir düzensizlik var, zamlar son derece yetersiz, hâlâ alacaklarımız duruyor. Ek zam talebimiz ortada kaldı. İktidar kamu çalışanlarını iş güvencesiz hale getirmek istiyor, devlet memurluğunu kaldırmak istiyor. Yeni modelin ise hiçbir güvencesi yok. İktidarın istediği kamu çalışanını kapının önüne koymak, Cumhurbaşkanı bunu açıkça söyledi.”

Kamuda yandaş kadroların oluştuğunu ifade eden Koncuk, “Çalışkan olmak işini iyi yapmak artık hiçbir şey ifade etmiyor, önemli olan yandaş olmak!” dedi. Oluşturulan korku düzeninin kamu çalışanlarını yandaş sendikalara mecbur bıraktığına dikkat çeken Koncuk, “Sendikalar memuru satıyor, satılan birçok memur da satan sendikaya üye oluyor. Korku ortamı memuru sarı sendikalara gitmek zorunda bırakıyor. Üye sayıları arttıkça satılan oranı da artıyor. Kamu çalışanı kayboluyor buna karşı meydanların boş olmayacağını göstereceğiz, yüzbinlerce yiğit var hakkına sahip çıkacak” ifadesini kullandı. Memur-Sen Konfederasyonu ile AKP Hükümet arasında 2013 Ağustos ayında imzalanan toplusözleşme nedeniyle memur maaşına 2014 yılında enflasyon farkı yansımamıştı.

Türkiye Kamu-Sen memurun gerçek enflasyon karşısındaki kaybının yüzde 12 olduğunu belirterek ek zam talebinde bulunmuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir