Sıralanmamış 700 kişilik milletvekili listesi Sarayda

“Haftalık olağan görüşme” çerçevesinde dün Tayyip Erdoğan’a giden Ahmet Davutoğlu’nun, parti içindeki aday belirleme sürecinde oluşturulan raporlarla adaylığı uygun görülen yaklaşık 700 kişilik bir listeyi sıralama yapılmamış biçimde Erdoğan’a sunduğu öğrenildi.

“Haftalık olağan görüşme” çerçevesinde dün Tayyip Erdoğan’a giden Ahmet Davutoğlu’nun, parti aday listesi YSK’ya sunulmadan önce, parti içindeki aday belirleme sürecinde oluşturulan raporlarla adaylığı uygun görülen yaklaşık 700 kişilik bir listeyi sıralama yapılmamış biçimde Erdoğan’a sunduğu bu görüşmeye ilişkin iktidar partisi kulislerine ilginç bilgiler yansıdı. Aydınlık gazetesi haberine göre, iddialara göre Davutoğlu, partide oluşturulan aday belirleme mekanizmasının, çalışmalar süresince oluşturduğu bütün raporları ve çalışmalar sonucunda oluşturulan sıralama yapılmamış haldeki taslak listeyi dün Erdoğan’a sundu.

Yine iddialara göre Erdoğan’ın, parti içinde oluşturulan aday belirleme mekanizması konusunda büyük rahatsızlıkları oldu ve raporları da bu nedenle istedi. Partide konuşulanlara göre, mutlaka aday gösterilmesini istediği birçok ismin alt ve üst komisyonlar tarafından elendiğini öğrenen Erdoğan, eleme işleminin hangi ölçütlere göre yapıldığını görmek için bu raporları istediği belirtiliyor.

HAFTA SONU ÜZERİNDE ÇALIŞACAK

Seçim takvimine göre, aday listelerinin en geç 7 Nisan Salı akşamı YSK’ya teslim edilmesi gerekiyor. Pazartesi günü İran’a gitmeyi planlayan Erdoğan’ın, sıkışan bu takvim nedeniyle bütün hafta sonu ekibiyle birlikte AKP’nin aday listesini oluşturmak için mesai yapacağı öğrenildi. Erdoğan’ın dünkü görüşmede ayrıca, saraydan çıkacak listede, kendisi İran’dayken bir değişiklik yapılmaması konusunda Davutoğlu’na kesin talimatlar verdiği de bildirildi. Kulislerde, Davutoğlu’nun listeye son dakika eklemeleri yapabileceği, partideki aday belirleme komisyonunun dahi bunlardan haberinin olmayabileceği iddia edilmişti.

ERDOĞAN’IN LİSTESİ

AKP’deki aday belirleme çalışması sürerken Erdoğan’ın da bir çalışma yaptırdığı biliniyor. İl il aday belirleme çalışması yaptıran Erdoğan’ın genel merkezden gelen liste ile kendi hazırladığı listeyi karşılaştırıp son kararı vermesi bekleniyor. Erdoğan’ın özellikle elemek istediği isimler olduğu, TBMM grubuna tam hâkim olmak istediği ifade ediliyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir