Metal fırtınası başladı; on binlerce metal işçisi Bursa’da

Bugün metal işçileri Bursa’da bir araya gelerek, maaş zammı talebi için miting düzenledi. Sanayiyi kalbinden vuracak grev kararı. Krizin yükünü sadece halka yıkamayacaklarının ayak sesi

On binlerce metal işçisi Bursa’da dev bir mitingle bir araya geldi.  Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak da mitinge katıldı. Türkiye’nin 4 bir yanından miting için otobüsler kaldırıldı.

Pazarlık sürecinde “hak kavgamızda sesimizi patronlara duyurmak için yemekhaneleri inletiyoruz” diyerek defalarca MESS işvereni uyarıcı eylemler yaptılar. Hak kavgamızda sesimizi patronlara duyurmak için yemekhaneleri inletiyoruz.

Türk metal Sendikası Facebook hesabından alınan bilgiye göre,

İşçiler tarafından mitingde, “Ekmek yoksa barış da yok”, “Ey MESS şaşırma, sabrımızı taşırma” sloganları atıldığı mitinde, metal işçisi, ‘ürettik, kazandırdık, kazanmak istiyoruz’ dedi.

Sendika ve işçi kararlı…

Metal işçisi meydana indi. Bursa’nın Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda toplanan on binlerce işçi, zam oranlarını protesto ediyor.

Asgari ücretten vergi alınmaması için hükümete çağrıda bulunan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay “bu alanı görün yoksa bunun iki mislini Kocaeli’nde toplarız” dedi.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, alanda açıklamalarda bulundu. MESS’in yarın sabah tekrar görüşmeye çağırdığını açıklayan Kavlak, “bize yine sefalet çekmemizi söylerlerse o masada oturmayacağız” dedi.

Kavlak’ın konuşmasında, “biz sadece alın terimizin karşılığını istiyoruz. Bir işimiz olsun, ocağımızda tencere kaynasın istiyoruz. Çok mu şey istiyoruz? Biz bu ülkede insan gibi yaşamak istiyoruz, onurumuzla, gelecek kaygısı olmadan huzur içinde yaşamak istiyoruz… Bu mücadele Türk Metal’in onu mücadelesidir. Bu mücadeleyi hep birlikte kazanacağız. Bu işi biz çözeceğiz” diye konuştu.

Kavlak şu görüşleri savundu:

“Değerli arkadaşlarım bugün geldik inanın yarın yine geliriz. Bizim sabrımızı zorlamayın. Bizi başkalarıyla karıştırmayın, bizi hafife almayın. Biz her şeye rağmen umudumuzu yitirmek istemiyoruz. Biz her şeye rağmen bu işi masada çözme umudumuzu koruyoruz. İnanıyoruz ki bu mücadeleden alnımızın akıyla çıkacağımıza inanıyoruz. Türk-İş üyesi kardeşlerimizin yürekleri sizinle çarpıyor. Siz işçi sınıfının yüz akısınız. Buz kıran gibisiniz. Bu sömürü düzenine siz son vereceksiniz. Bu tüm işçi sınıfının ortak direnişidir.”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.