Mikserler ve bozguncular, toplumu karıştırmaya devam ediyor

Valilik’le Belediye karşıtlığı yaratma çabasında olan bozgunculara Burdur Valiliği geçit vermedi

Burdur Belediye Başkanlığı’nın halkın maske ihtiyacının karşılanamadığı şartlarda halka hizmet duygusu içerisinde kendi atölyelerinde maske üreterek bedava dağıtması faaliyetini, CİMER üzerinden Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği’ne göre izin almadan yaptığı şikâyeti üzerine İçişleri Bakanlığının soruşturma açmasının basına yansıması nedeniyle Burdur Valiliğinden açıklama geldi. Burdur Valiliği, “yaptığımız sadece rutin bir soruşturmadır” dedi.

Sıfır tam milyonda 5 mikron büyüklüğünde gözle görülemeyen bir mikrop olan yeni tip koronavirüs (kovid19), insanlığı esir aldı.

Bilim insanları, kovid19’dan korunmanın asgari şartının maske ve fiziki mesafe olduğunu döne döne söylüyorlar.

Ancak halkın maske ihtiyacı yılan hikâyesi döndürüldü. Uzun süre bir türlü bir çözüm bulunamadı.

Bu şartlarda her görüşten belediye halkın bu yakıcı ihtiyacına cevap verebilmek için canhıraş bir çabanın içine girdi.

Örneğin Kızılkaya Belediye Başkanlığımız, boş bir hangara 4 dikiş makine kurarak ve başına 4 kadın terziyi de oturtarak belde halkının maske derdine çare oldu.

Burdur Belediyesi de bu şartlarda kendi iş atölyelerinde on binlerce maske üreterek merkez köy muhtarlarına kadar vererek Burdur halkının maske ihtiyacını karşıladı. Bugün Burdur merkezde halk maske takabiliyorsa bunu Burdur Belediyesi’nin sorumlu davranışına borçludur. Ayrıca ülke genelinde koronavirüs bakımından en temiz illerin başında gelmesini de Burdur halkı Burdur Belediyesi’nin başta dezenfektan çalışmaları olmak üzere Burdur Valiliği’nin dirayetli ve kararlı tedbirlerine borçludur.  

Bu şartlarda başarı hikâyelerinden rahatsız olan karıştırıcı ruhlu bazı bozguncular tarafından, CİMER üzerinden Burdur Belediyesi’nin Tıbbi Cihazlar Yönetmeliği’ne göre izin almadan maske ürettiği şikâyeti yapıldı.

Valilik, İçişleri Bakanlığı’nın sorgusuna cevap verebilmek için soruşturma açtır. Bu da basına yansıyınca kamuoyuna açıklama yapmak zorunda kaldı.

Burdur Valiliği’nden gelen açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma isteğine cevap verebilmek için rutin bir işlem başlattıkları belirtildi.

Valilik açıklamasında şu görüşler ileri sürüldü:

“Valiliğimize 15.04.2020 tarihinde Burdur Belediyesi hakkında CİMER üzerinden yapılan “Burdur Belediyesinin Tıbbi Cihazlar Yönetmeliğine göre izin almadan kendi iş atölyelerinde maske diktirdiği” iddiasını içeren şikâyet başvurusu üzerine, Valiliğimiz tarafından rutin bir idari işlem olarak 20.04.2020 tarihinde araştırma başlatılmış, yapılan araştırma sonucunda; Burdur Belediyesi tarafından genel kullanım amaçlı maske üretimi yapılması ve dağıtılmasında mevzuata aykırı herhangi bir husus tespit edilmemiş, bu gerekçeyle bir işlem yapılmasına gerek olmadığına ilişkin Valilik görüşümüz 12.05.2020 tarihinde bilgi mahiyetinde İçişleri Bakanlığına bildirilmiştir.

Araştırma kapsamında Belediye Başkanlığı’na yöneltilen, maskelerin nerede ve ne şekilde üretildiği, izin alınıp alınmadığı ve nerelerde dağıtıldığı yönündeki sorular iddia konusunu aydınlatmaya yönelik hususlardan ibarettir.

Ayrıca, Burdur Belediyesinin maske üretimi ve dağıtımı çalışmaları halen devam etmektedir.”

Konu hakkında görüşlerini sorduğumuz Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, şimdiye kadar Burdur’uın her yerinde, halkımızın her kesimine, merkez köy muhtarlarına kadar maske dağıttıklarını belirterek, “Valiliğin duyarlı davranışına teşekkür ederiz” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir