Milletvekili Göker kuraklığa dikkat çekti

Burdur çiftçisinin kuraklık mağduriyetine vurgu yaptı

Burdur Milletvekili Meclis İdare Amiri Dr. Mehmet Göker kuraklığa dikkat çeken yazılı bir açıklama yaparak, kuraklığın Burdur çiftçisini mağdur ettiğini vurguladı.

Burdur ekonomisinin ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılığa dayandığını belirten Göker, “ilimizde yaşanan kuraklık nedeniyle tarım üretimi olumsuz etkilenmektedir. Çiftçimizin tarlasındaki ekili birçok ürün kuraklık tehdidiyle karşı karşıyadır” dedi.

Göller Yöresinde yağışların azlığı ve bilinçsiz su kullanımının yaygınlığının zirai üretimi gittikçe daha fazla olumsuz etkilediğinin altını çizen Göker, “Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı 22 bin, toplamda ise 35 bin çiftçimizin bulunduğu ilimizde acil önlemler alınmaz ve destek olunmazsa kuraklık nedeniyle birçok çiftçimiz mağdur olacaktır” uyarısında bulunarak çözüm önerilerini şöyle dile getirdi:

“Burdur ilimizde, özellikle olağanüstü çok şiddeti ve şiddetli kuraklığın yaşandığı bölgeler afet bölgesi ilan edilmelidir.

“Yaklaşık 1 milyon 500 bin dekar alanda tarımsal üretim yapılan ilimizde, tarlalarda ekili bulunan pancar, buğday, arpa gibi tarla ürünleri ile sebze ve meyve alanları susuzluk nedeniyle kuruma tehlikesi altındadır.

“Burdur ilimizde, 2020 yılında toplam 475 bin 396 ton ( şekerpancarı, buğday, arpa, hayvan pancarı, yulaf ) tarla ürünü, 70 bin 875 ton meyve ve 307 bin 348 ton sebze üretimi yapılmıştır. İlimiz, tarımsal üretim kapasitesi açısından gıda tedarikinde önemli iller arasındadır. Çiftçilerimizin üretime devam edebilmeleri için bu yıl yaşanan kuraklıktan en az etkilenmiş bir şekilde çıkması gerekmektedir. Bu nedenle ilimizin özellikle olağanüstü çok şiddeti ve şiddetli kuraklığın yaşandığı bölgeler afet bölgesi ilan edilerek çitçilerimizin zararları karşılanmalı ve gereken her türlü destek sağlanmalıdır.

“Yaşanan kuraklık, vatandaşlarımızın içme suyu teminini de zorlaştırmaktadır.

“Yaşanan kuraklık tarımsal üretimi olumsuz etkilediği gibi vatandaşlarımızın içme suyu teminini de zorlaştırmaktadır. Önümüzdeki yıllarda içme suyu sıkıntısının daha fazla yaşanmaması için su kaynaklarımız havza bazlı yönetilmeli, DSİ bu konuda gereken çalışmaları yapmalıdır. Bu süreçte vatandaşlarımızın da suyu tasarruflu kullanması daha büyük sıkıntı yaşanmasını önleyecektir.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir