Milli Dayanışma Kampanyası çığ gibi seferberliğe dönüştü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilan ettiği Milli Dayanışma Kampanyası, halkın geniş kesimlerinden ilgi gördü. Salgın nedeniyle zor durumdaki vatandaşlara yardım amacı taşıyan kampanyaya ilk olarak hükümet üyeleri, Meclis Başkanı ile siyasi liderler Devlet Bahçeli ve Doğu Perinçek destek verdi. Liderleri hızla milletvekilleri, belediye başkanları, odalar, yükseköğrenim, spor ve iş çevreleri izledi. İlimizde de ilk bağışı yapan MAKÜ rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz oldu.

Milli Dayanışma büyük seferberliğe dönüştü. Korona’yla mücadele kapsamında “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” sloganıyla başlatılan dayanışma kampanyasını 7 aylık maaşını bağışlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu. Bakanlardan gelen katkıyı da yine Erdoğan açıkladı:

BAKANLARDAN 5 MİLYON KATKI

“Toplamda bakanlarımız ve kabineye eşlik eden arkadaşlarımız 5 milyon 200 bin liralık bir bağışta bulunmuş oldular. Meclis’teki tüm milletvekillerimizi, AK Parti başta olmak üzere tüm partilerimizin teşkilatlarını, tüm belediye başkanlarımızı, bürokratlarımızı kampanyaya katılmaya davet ediyoruz.”

İLK DESTEK BAHÇELİ VE PERİNÇEK’TEN

Bu açıklamanın ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter’dan 5 maaşını bağışladığını duyurdu. Bahçeli, “ben sen yok, biz varız. Çetin şartları omuz omuza birlikte göğüsleyeceğiz. Nitekim biz Türkiye’yiz. Biz Türk milletiyiz. Birlikte çok daha güçlüyüz” ifadelerini kullandı.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de kampanyaya desteğini sosyal medyadan şu sözlerle açıkladı: “Sayın Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği Milli Dayanışma milli görevdir. Vatan Partisi virüs salgınına karşı açıkladığı Kamuculuk Programının 19. Maddesinde bu görevi belirlemiştir ve görevinin başındadır.” Perinçek, 26 Mart 2020 günü Aydınlık’taki Rota köşesinde partisinin bu programını kamuoyuna duyurmuştu.

Burdur’dan ilk destek Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’dan geldi. Rektör Korkmaz, bir maaşıyla kampanyaya katıldığını paylaştı sosyal medya hesabından.

Erdoğan’ın milletvekillerinden dayanışmaya destek çağrısına yanıt, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’tan geldi. Şentop, kampanyaya 5 maaş bağışla katıldığını belirtti. Milletvekillerinden de peş peşe bağış açıklamaları geldi.

İŞ DÜNYASI SEFERBER OLDU

İş dünyasında, kampanyanın ilk destekçilerinden biri, “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” etiketini paylaşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu oldu. TOBB olarak 10 milyon lira destek sunacaklarını kaydetti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle de Milli Dayanışma Kampanyası’na, TİM ailesi olarak 15 milyon TL katkı sunacaklarını duyurdu.

Spor camiasından da ilk bağışlar gelmeye başladı. Fenerbahçe Spor Kulübü, 5 milyon TL ile, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz de 500 bin TL ile kampanyaya katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş, 12 bin TL olan bir maaşını bağışladı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK üyeleriyle Milli Dayanışma Kampanyası’na birer aylık maaşlarıyla destek verdi.

Sosyal medyada yardım çalışmalarıyla öne çıkan sanatçılardan Haluk Levent de 30 bin TL katkı sunacağını duyurdu.

ÇOK SAYIDA ÇEVREDEN DESTEK GELDİ

Siyasetçiler, belediye başkanları ve iş çevrelerinden gelen bazı destekler de şu şekilde.

AK Parti Genel Başkan yardımcılarından Mehmet Özhaseki 5, Hamza Dağ ve Mahir Ünal üçer maaş.

AKP Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu: 75 bin TL (3 maaş)

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş: 181 bin TL

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Tahir Büyükakın: 132 bin TL (6 maaş)

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce: 132 bin TL (6 maaş)

İstanbul Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır: 114 bin TL (6 maaş)

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler: 114 bin TL (6 maaş)

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları: 57 bin TL (3 maaş)

İstanbul Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu: 49 bin 500 TL (3 maaş)

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir: 49 bin 500 (3 maaş)

İzmir Büyükşehir Belediyesi AKP Meclis Grubu: 46 bin TL

İstanbul Ticaret Odası: 5 milyon TL

Müstakil İş İnsanları Derneği (MÜSİAD) ve Anadolu Aslanları Derneği (ASKOM) da üyelerinden kampanyaya destek istedi.

İYİ PARTİ’NİN TUTUMU

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise, kendi bağışını İstanbul ve Ankara belediyelerine yaptığını açıkladı. Dayanışma kampanyasına karşı olmadığını belirten Akşener, “bakanlar ve milletvekilleri bağış yapabilirler. Bu millet büyük millet bir dilim ekmeğini paylaşır” dedi. Akşener, Erdoğan’a “Katar uçağını da bağışla” çağrısını yaptı.

CHP-HDP-DAVUTOĞLU-FETÖ’DEN KARŞI KAMPANYA

Öte yandan CHP, HDP ve Gelecek Partisi, Milli Dayanışma Kampanyasına benzer tutumlarla karşı çıktı. CHP Grupbaşkanvekili Engin Özkoç, Twitter’da “zırnık yok” etiketini paylaşarak vatandaşların bağış yapmamasını talep etti.

FETÖ’cüler de sosyal medyadan bağış karşıtı propagandaya başladılar.

“Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” kampanyasına nasıl katılabilirsiniz?

Kampanyaya Cumhurbaşkanlığı tarafından resmi olarak açıklanan banka hesaplarına veya açıklanan numaralara SMS – mesaj göndererek katılabilirsiniz. Hesap numaralarına bağışın herhangi bir sınırı bulunmamakla birlikte her sms – mesaj ise 10 TL bağış olarak ücretlendiriliyor. SMS bağışı için ise: KORONA yaz 8119’a gönder İşte resmi hesap numaraları; Biz Bize yeteriz Türkiye’m – Milli Dayanışma Kampanyası tüm bankalar hesap numarası ve SMS numarası

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir