Milli Eğitim Müdürlüğü’nün keyfi kararına 9 yıl sonra yargıdan ret

Burdur Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ilkokul öğretmenlerinin saat 16,00’ya kadar okulda bekleyecekler karakuşi talimatına yargının gecikmiş ret kararı

Burdur Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Burdur’da görev yapan öğretmenlerin her gün saat 16,00’ya kadar görev yerlerinden ayrılmamalarına yönelik keyfi işleminin kaldırılması talebiyle İdare Mahkemesi’ne yapılan başvuru nihayet 9 yıl sonra sonuçlandı ve ret kararı verilerek bozuldu.

Danıştay 2. Dairesi esasa ilişkin yaptığı inceleme sonucunda aldığı karara göre keyfi uygulamanın kaldırılmasını şöyle gerekçelendirdi:

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile memurların haftalık çalışma saatleri düzenlenmiştir.

Ancak özel kanun ve yönetmelikler uyarınca farklı çalışma saatleri düzenlenebileceği belirtilmiştir.

Bu çerçevede, ilköğretim okulu öğretmenleri için Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı ile özel düzenlemeler yapılarak çalışma süreleri haftalık toplam 30 saat (18+12) olarak belirlenmiştir.

Diğer yandan, günlük ders ve teneffüs sürelerine ilişkin düzenlemelerin de Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yer almaktadır.

Buna göre Danıştay 2. Dairesi öğretmenlerin, anılan düzenlemelerde hükme bağlanan bu süreler dışında görev yerinde kalmaya zorlanamayacakları sonucuna varmıştır.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir