Milli Eğitim’de orantısız bir ceza

Burdur Milli Eğitim Müdürlüğü Rehber Öğretmenlerinden Eğitim İş Örgütlenme Sekreteri Mahir Akgün, dün (29 Temmuz 2016 günü) Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açığa alındı.

Burdur Milli Eğitim Müdürlüğü Rehber Öğretmenlerinden, Milli Eğitim’deki yanlış uygulamalara karşı sert mücadeleleriyle tanınan Eğitim İş Örgütlenme Sekreteri Mahir Akgün, dün (29 Temmuz 2016 günü) Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sosyal medya üzerinden devlet büyüklerine hakaret, itibarsızlaştırma, küçük düşürme, devlet memurluğuna yakışmayan davranışlarda bulunma ve darbe yanlısı propaganda yapmak suçlamalarıyla açığa alındığı öğrenildi.

Tebliğ edilen evrakta sosyal paylaşım sitesinde devlet büyüklerine hakaret, itibarsızlaştırma, küçük düşürme, devlet memurluğuna yakışmayan davranışlarda bulunma ve darbe yanlısı propaganda yapmak suçlamasıyla inceleme ve soruşturma başlatıldığı, bu nedenle 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 137’nci maddesi gereği hakkında görevden alma işlemi uygulandığı belirtildiği ileri sürüldü.

SOSYAL PAYLAŞIM HESABINDA ATILI SUÇLARA RASLANMADIĞI GÖRÜLDÜ

Sosyal paylaşım hesabında kendisine tebliğ edilen suçlardan hiçbirisinin bulunmadığı, hele hele Amerikan güdümlü FETÖ’cü darbe girişimini övücü tek bir paylaşımın görülmediği belirtilen Mahir Akgün’ün açığa alınmasında dayanılan 657 Sayılı Kanunu’nun 137’nci maddesinde, “görevden uzaklaştırma, Devlet kamu hizmetlerinin gerektirdiği hallerde, görevi başında kalmasında sakınca görülecek Devlet memurları hakkında alınan ihtiyati bir tedbir” olduğu belirtilmektedir.

KAMUOYUNDA, UYGULANAN ORANTISIZ CEZANIN ALINMASINDA,

AKGÜN VE SENDİKASI’NIN SERT MÜCADELESİNİN NE KADAR ROLÜ OLDUĞU TARTIŞILIYOR

Kamuoyunda Mahir Akgün’ün görevi başında kalmasında ne gibi bir sakınca görüldüğü merak konusu oldu. Ayrıca kamuoyunda soruşturmanın görevi başındayken de yapılabileceği çok net bir gerçek olduğu halde, görevden uzaklaştırma cezasının uygulanmasında Mahir Akgün ve sendikasının Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yanlış uygulamalarına karşı gösterdikleri sert tepkinin ne kadar rolü olduğu tartışma konusu oldu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir