Milli Piyango üzerindeki kuşku bulutları bir türlü dağılmıyor

CHP’li Tahsin Tarhan: “Piyangoda şaibe var”

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Milli Piyango’nun yılbaşı çekilinde kameralara yansıyan görüntüleri bir soru önergesiyle Meclis’e taşıdı. Tarhan, çekilişte şaibe olup olmadığını sordu. Yaptığı açıklamada, “vatandaşın parası ve umudu üzerinden yapılan çekilişte yetkililerin tavrı”nın, “Milli Piyango’ya olan güveni bir kez daha sarstığı”nı ileri sürdü.

Yılbaşı gecesi Milli Piyango çekilişi sırasında ekranlara yansıyan bayan noterin arkadaşına sus işareti yapması sosyal medya paylaşımlarında Trending Topics (TT) olmuş, bir anda Türkiye kamuoyuna bomba gibi düşmüştü.

FETÖ’nün hâkim olduğu dönemlerden beri Milli Piyango İdaresi üzerindeki şaibe bulutları eksik olmuyor. Geçmişte de CHP Konya Milletvekili Musa Kart başta olmak üzere birçok milletvekilinin Meclis’e taşıdığı, basın yayın organlarında sık sık yazılar yayınlandığı Milli Piyango’da “şaibe var” iddiaları üzerine ciddiyetle bir araştırma yapılmadı, hiçbir Cumhuriyet Başsavcısının konu dikkatini çekmedi.

2012 yılında CHP’li vekillerin yayınladığı basın açıklamasında “büyük ikramiye kazanan bazı talihlilerin paralarının ödenmesi aşamasında hileli yollarla 3. Kişiler tarafından ikramiyeye el konulduğu yönündeki iddia ve bulguların araştırılması” talebinde bulunuldu.

Gene 2012 yılında, “Tarafımıza ulaşan somut bilgi ve bulgulara göre; çekilişlerin TRT’den naklen yayını bilinçli olarak kaldırılmıştır” diyen Kart, “bilerek ve müdahale yapılarak devir yapılmak suretiyle, haksız kazancın tutarı yükseltilmektedir” dedi.

Son olarak yılbaşı gecesi piyango çekilişi sırasında Noter hanımların birbirlerine “sus” işareti yapmaları ekranlara yansıyınca hayaliyle oynana milyonlarca vatandaşı ayağa kaldırdı. Sosyal medyayı salladı.

Yeniçağ Gazetesi’nin haberine göre, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, 2020 yılı Milli Piyango Çekilişinde kameralara yansıyan görüntüleri bir soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi.

Tarhan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, “2020 yılbaşı çekilişi sırasında sus işareti yaparak birbirlerini uyaran noterlerin Milli Piyango Genel Müdürlüğü’nde çalışan akrabası var mıdır? Bahsi geçen kişilere ya da 2’nci dereceye kadar yakınlarına 2020 yılı Milli Piyango biletlerinden ikramiye isabet etmiş midir? İkramiye isabet ettiyse tutarları ne kadardır? Henüz rakamlar çekilmemişken Büyük ikramiye isabet eden numaraların televizyonda alt yazıyla verilmesinin sebebi nedir? Konu araştırılmış mıdır?” sorularına yer verdi.

“ŞAİBE VAR”

Yaptığı açıklamada, “milyonlarca vatandaşın parası ve umudu üzerinden yapılan çekilişte yetkililerin tavrının, Milli Piyangoya olan güveni bir kez daha sarstığını” belirten Tarhan, “Milli Piyango’da şeffaflığını kaybeden, kamu vicdanını yaralayan işlere imza atılıyor. Gelin bu duruma dur deyin vatandaşın vicdanıyla ve umutlarıyla oynamayın dedik. 2020 yılı çekilişinde yine milyonlarca kişinin güvenini sarsan olaylara imza attılar. Bakanlık sorduğumuz sorulara ne cevap verecek merakla bekliyoruz. Ne yazık ki her alanda olumsuz tablolarla karşılaşıyoruz. Vatandaş Milli Piyango alıyor şaibe var. Öğrenci çalışıp sınava giriyor kopya var. Bir şekilde gerekli eğitimi alıp başarı gösterip liyakat sahibi oluyor onda da torpil var. Türkiye’yi akrabaya makam tahsis etme cennetine çevirdiler” diye konuştu.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.