Milli Tarihimize yapılan haksızlık 44 yıl sonra düzeltildi

Bozkurt heykeli Mete Hanın yanındaki yerine konuşlandırıldı

Burdur kent meydanında 1973 yılında –ABD’nin sahte ve suni bir sağ-sol ayrımı yaratarak milleti birbirine kırdırdığı anarşi yıllarında- Cumhuriyet’in 50’inci yıldönümü kutlama faaliyetleri çerçevesinde planlanan Kültür Park Burdur Abideleri projesinin bir parçası olan, 1977 yılında konuşlandığı yerinde molotof kokteyli atılarak anarşik ortamın bir parçası haline getirilerek kaldırılan, Milli Tarihimizin ve Türk milletinin simgesi, milli kültürel zenginliğimiz Bozkurt heykeli, 44 yıl sonra Vali Ali Arslantaş’ın hassasiyetiyle bulunup Mete Han’ın yanına yerleştirildi. Dün Bozkurt heykeli, MHP Burdur İl Teşkilatının Adım Adım 2023, İl İl Anadolu programı içindeki etkinliklerden biri olarak törenle açıldı.

1973 yılında dönemin Valisi Ömer Naci Bozkurt’un çalışmalarıyla oluşturulan ve tarihimizin dönüm noktalarını bütünsel olarak yansıtan Burdur Abideleri Kültür Park’a konuşlandırıldı.

Ancak o yıllar, tıpkı bugünkü gibi ABD’nin sahte ve suni bir sağ-sol ayrımı yaratarak milleti birbirine kırdırdığı anarşi yıllarıydı. 1977 yılı içinde Kültür Park’ta Mete Han’ın yanında konumlanan Bozkurt heykeline bomba saldırı düzenlendi. Dönemin idarecileri toplumsal düzen ve barış adına Bozkurt heykelini kaldırdılar.

2000 yılı başlarında da Kültür Abideleri Kültür Park’tan Valilik bahçesine nakledildi.

Birkaç ay önce o zamandan beri depolarda saklanan, sonradan bir ailenin eline geçen Bozkurt heykeli, Burdur Valisi Ali Arslantaş’ın çabalarıyla ve MHP İl Başkanı Hikmet Ökte’nin çalışmaları sonucu günyüzüne çıkarıldı. Valilik bahçesinde Mete Han’ın yanındaki haklı yerine dikildi.

Dün MHP İl Örgütünün Adım Adım 2023, İl İl Anadolu programının Burdur ayağı faaliyetleri hayata geçirildi. Bu kapsamda Bozkurt heykeli de yerine konumlandırılarak törenle açılış yapıldı.

Törene MHP İl Başkanı Hikmet Ökte, MHP MYK üyeleri Abdullah Bahadır Alperen, Turan Şener, Emrullah Türe ve Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Tokat Milletvekili Yücel Bulut ve partililerle vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, “Bugün Adım Adım 2023, İl İl Anadolu programı kapsamında Burdur’a geldik. Bizi aynı zamanda bir sürpriz karşıladı. Yaklaşık Cumhuriyet’in ilanından yarım asır sonra Burdur’daki vatanseverler merkezdeki parkımızda Türk tarihi ile ilgili bir çalışma yapmak istemişler. Bununla ilgili bir komisyon kurulmuş. Bu komisyonda Türk tarihinin çeşitli kesitleriyle ilgili parkımıza bir çalışma yapmış. Bu çalışma kapsamında çeşitli Türk tarihinin abide şahsiyetlerinin heykelleri ve aynı zamanda Türklüğün sembolü olan Bozkurt’u da bu alana yerleştirmişler. Ben öncelikle yarım asır önce bu adımı atan ve bu çalışmada emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Bir vesileyle park içerisindeki Türk milletinin tarihi hikâyesini anlatan çalışma içerisindeki bozkurt kaldırılmış. Ancak bugün Allah’ın izniyle tekrardan Bozkurt’umuz Türk milletinin bu tarih yolculuğundaki hikâyesini anlatan çalışmanın içerisine tekrar eklenmiş. Bozkurt sadece Milliyetçi, ülkücü hareketin bir sembolü değildir. Bozkurt Türk milletinin sembolüdür. Bozkurt Burdur’a çok güzel yakıştı. İlelebet de Bozkurt heykelimizin, Türklüğün sembolü olan Bozkurt heykelimizin bu alanda yaşamasını ve yaşatılmasını istiyoruz. Ben aileye teşekkür ediyorum. Bu eseri yıllardır saklamışlar” ifadelerini kullandı.

BOZKURT BİR METAFORDUR; TÜRK’ÜN ZİNCİRE VURULAMAYACAĞININ SEMBOLÜDÜR

Tokat Milletvekili Yücel Bulut da konuşmasında, “Yaklaşık 40 yıl önce bu güzel eserin maalesef bulunduğu yerden kaldırılmasından sonra bir emanet gibi hiçbir zarar vermeksizin muhafaza eden değerli ailemize şükranlarımı sunuyorum. Bozkurt bir hayvan değildir. Bozkurt Türk milletinin karakterine, kişiliğine en uygun, Türk milletinin bütün özelliklerini temsil etmesi adına Türk milleti tarafından kendi ulvi değerlerine sembol seçilmiş bir metafordur. Bozkurt asla ve asla esaret altına alınmamayı temsil eder. Bozkurt görünce kırmızı boğa görmüş gibi kuduranlar aslında bozkurt heykelinden değil onun Türk milletiyle özdeşleşmiş olan değerlerinden dolayı kudurmaktadırlar. Bozkurt gördükçe Türk milletine zincir vurulamayacağını, Bozkurt’u gördükçe Türk milletinin Cumhuriyet sevdasından vazgeçmeyeceğini bir kere daha hatırlayanlar bu sembol üzerinden Türk milletine kin kusmaya devam etmektedirler. Ne Bozkurt’a ne de onunla özdeşleşmiş Türk milletine zincir vuramaz, esaret altına alamazsınız. Ben bütün Burdurlulara, dava arkadaşlarımıza, bu heykeli muhafaza eden ailemize ve bugün buraya tekrar dikilmesine vesile olan başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm gönüldaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.