MM Vahit Özlemiş’ten Mali Müşavir ve eski MMM Odası Başkanı Çavuşoğlu’na mali müşavirlik dersleri

Geçmişte yolsuzluk denizinde yüzenler ve hesap veremeyenlerin hesap sormasının trajikomik dayanılmaz hafifliği

Geçtiğimiz günlerde Burdur Belediyesi’nin “pahalı otogaz sattığı”nı ileri süren ve AK Parti İl Başkanı Volkan mengi’nin “vergi kaçakçılığı” iddialarının öne çıkarılarak şahsileştirilmesine değinen bir açıklama yaparak epeydir süren otogaz fiyatları konusundaki tartışmalara dâhil olan,  kamuoyunda “arkadaşlar ben bir mali müşavirim. Civar illerde aynı otogaz 2,60-2,80 aralığında satılırken, Bucak ilçemizde AK Partili Belediye Başkanının yönettiği Belediye şirketlerinde otogaz 2,97 TL’den satılıyor (…) siz de ucuza satın” sözleri alay konusu olan Belediye Meclis üyesi Cihat Çavuşoğlu’na gene bir mali müşavir olan meslektaşı Vahit Özlemiş’ten kendi alanlarında ders verir gibi açıklama geldi. Kısacası her zaman söylendiği gibi evi camdan olanın komşu evini taşlaması durumu ortaya çıktı. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların saçmalaması durumu ise cabası!

İşte Vahit Özlemiş’in açıklaması!

2014 yılında Bimtaş A.Ş. şirketine hizmet bedeli alarak danışmanlık hizmetinde bulundunuz ve o dönemde Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya’ya şirketler konusunda bilgi verdiniz.

1-Tespit ettiğiniz bu bilgileri, mizan ve mali tabloları halkımıza açıklar mısınız?

2-Mali danışmanlık hizmeti verdiğiniz dönemde akaryakıt firmaları ile bir yenileme anlaşması yapıldı; bu sözleşmeden ne kadar para alındı? Bu paralar nereye harcandı?

Belediye Burdur’da en yüksek fiyattan otogaz satmamaktadır!

Akaryakıt dağıtım şirketleri 5’er yıllık dönemlerde intifa sözleşmesi yaparlar; bu sözleşmelerde ya fiyat (satış destek primi) ya da iskonto verilerek yapılır.

Geçmiş dönemde, bu 5 yıllık sözleşme süresinin bitmesi beklenmeden yeniden sözleşme neden uzatılmıştır?

Bu dönemde de satış destek primi alınarak ve ayrıca belirli bir litrenin üzerinde satış yapılırsa özel iskonto alınarak en iyi şartlarda sözleşme yapılmıştır. Burdur’da ki çoğu istasyonda aynı şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir. Her şirketin alım şartlarına göre fiyat belirlenmektedir.

Biraz Burdur şehir merkezindeki tabelaları kontrol ederseniz Burdur Belediyesi şirketlerinden daha yüksek fiyata satış yapıldığını görürsünüz. Bu satışı yapan işletmelerin sözleşme yapmış oldukları akaryakıt dağıtım şirketlerinin belirlediği rakamlardan yüksek olmadığını, EPDK tavan fiyatı geçmediğini de araştırırsanız görürsünüz.

Kaldı ki yine mesleğiniz gereği iyi bildiğinizi düşünüyoruz; mal satışları malın edinilme bedeline ve iştigal konularına göre fiyatı belirlenmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi şirketimiz yapmış olduğu sözleşme gereği belirlenen satış kotasını doldurduğu takdirde akaryakıt dağıtım firmasından alacağı iskontoyu aynen uygulayıp vatandaşın daha uygun fiyata akaryakıt almasını sağlayacağından hiç şüpheniz olmasın.

BİMTAŞ sadece akaryakıt satmıyor

Alınan satış destek primlerini neden akaryakıt satışlarında kullanılmadığına gelince, Bimtaş A.Ş. iştigal konusu sadece akaryakıt satışı değildir. Akaryakıt satış hizmetinin yanında;

-İstasyon Çay Bahçesi ve Restaurant

-Serenler Otel & Restaurant ve Düğün Salonu

-Göl Tesisleri ve Restaurant

-Susamlık Tesisleri ve Restaurant

-Cumhuriyet Yaşam Merkezi kapalı düğün salonu gibi faaliyetleri de yine sizin bunları düşünmeden bahsedemediğiniz gibi Burdur halkına kaliteli ve uygun hizmetleri sunmaktadır.

İşte yukarıda bahsettiğimiz faaliyetler ile ilgili olarak;

-Neredeyse virane bir şekilde teslim alınan istasyon çay bahçesi sil baştan yenilenerek restaurant binası, mefruşat ve demirbaş alımları yapılmıştır.

-Yine demirbaş ve mefruşatları deforme olmuş Serenler Otel’in mefruşat ve demirbaş yenilemesi yapılmıştır.

-Yine virane ve yıkık bir halde olan Göl Tesisleri binası yapılmış, demirbaş ve mefruşatları alınmıştır.

-Yine Emek Mh. Bülent Ecevit Bulvarı no:15 adresinde bulunan TP istasyonu yanında Restaurant binası yapılmıştır.

-Yine Şirketimizin Susamlık tesislerinin revizyonları yapılmış, demirbaş ve mefruşatları yenilenmiştir

-Yine Belediyemize ait Atatürk Mahallesinde bulunan Cumhuriyet Yaşam Merkezinde bulunan kapalı düğün salonuna günümüz ekonomik şartlar dâhilinde 2018 yılı için 165 bin 200 TL, 2019 yılı için 192 bin 175 TL olmak üzere toplam 357 bin 375 TL ödenerek Belediyemize kira geliri sağlanmıştır.

-Yine şirketimizin geçmiş dönemler çalışmış ve işten ayrılmış olanlara kıdem, ihbar ve fazla çalışmalarına karşılık gelen ve ödenmeyen kanuni alacakları için 501 bin 589 TL ödenmiştir.

-Yine GEÇMİŞ DÖNEMDE akaryakıt istasyonu için TP’den alınmış olan ve kredisini TAMAMINI bizim ödediğimiz 700 bin TL kredinin ödenmesi,

-Yine GEÇMİŞ DÖNEMİN SGK destek primlerinin iptal edilmesinden kaynaklanan 450 bin TL’nin ödenmesi

-Yine Şirketimiz bünyesinde yılda ortalama 150 kişiye istihdam sağlanarak ortalama 600 kişi evine rızık götürmektedir.

Şirketimiz, geçmiş döneme göre daha kurumsal bir yapıya kavuşmuş SGK ve vergilerini zamanında ödeyen dürüst bir devletçilik anlayışı içinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Bugün şirketimizin hiçbir SGK prim borcu ve vergi borcu olmadığı gibi 400 bin TL vergi alacağı bulunmaktadır.

-Yine Burdur Halkı hizmetinde kullanılmak üzere

1 adet asfalt kazıma makinesi

4 adet ticari kamyonet

1 adet hizmet aracı

1 adet yeni standartlarda ADR’li akaryakıt kamyonu ve tankeri alınmıştır.

-Ayrıca Cumhuriyet Yaşam Merkezinde bulunan kapalı düğün salonu için masa, sandalye ve mutfak malzemeleri alınarak Burdur halkının hizmetine sunulmuştur.

Bahsettiğiniz gibi sizde benim gibi bir Mali Müşavirsiniz ve hatta Oda Başkanlığı yapmış birisiniz; gelen satış destek pirimi bahsettiğiniz rakam değildir. Madem açıklama yapacaktınız, gelip bize bir sorsaydınız.

Gelen paranın ne kadarını Kurum Geçici Vergisi olarak ödeniyor; ne kadarı KDV olarak ödeniyor herhalde biliyorsunuzdur.

Neyse biz yine de söyleyelim: Kurum Geçici vergi olarak %22 KDV olarak %18, toplam % 40 Vergi ödüyorsunuz değil mi? Sn. Çavuşoğlu

Öncelikle geçmişi (Geçmiş dönemden devredilen belgesiz 1 milyon 721 bin lirayı) bir aydınlatalım ki geleceğe ışık olsun Sn. Çavuşoğlu…

Sizin de bildiğiniz gibi Mart – 2014 seçiminden sonra Belediye iştiraki olan şirketler neden 45 gün sonra mahkemeye verilerek teslim alınmıştır? Bu süreçte sizde vardınız.

Aşağıda örneğini sunduğumuz Sayıştay raporunda iş avansı olarak verilen toplam 1 milyon 721 bin 997,46 TL’nin niye resmi bir belge ve bu belgeye dayalı resmi bir kaydı yoktur?

Yine aşağıda sunduğumuz ve seçimden önce tespit olunan resmi kayıtlarda görünen fakat envanter olarak fiili bir şekilde teslim edilemeyen Tekel faturası olarak düzenlenen fatura bedeli nerededir?

Yine şirket mizanlarında görünen şirket alacağı olan fakat alacağın kimden olduğu belli olmayan 512 bin 280,73 TL şirket alacağı kimlere aittir?

Sn. Çavuşoğlu son iki yıl içinde tüm Türkiye’de bu ekonomik zorluklar altında kaç işletme kapanmış, kaç işletme konkordato ilan etmiş, kaç şirket iflas erteleme istemiştir?

Bu şartlarda işletmelerimiz ara vermeden hizmetlerine devam etmiştir. Şirketimiz halkımıza en kaliteli hizmeti en kaliteli ürünü Burdur’umuzun sağlığını bozmadan gerekirse zarar etmeye de göze alarak kesintisiz hizmet vermeye devam etmektedir. Önceliğimiz halkımızın ve yurttaşlarımızın mutluluğu ve refahıdır.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.                                                                 

S.M.M. M. Vahit ÖZLEMİŞ

BİMTAŞ A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir