Muhasebecilere adli muhasebe ve hile denetimi semineri

İlimizde faaliyet gösteren serbest muhasebeci ve mali müşavirlere, meslek örgütleri tarafından adli muhasebe ve hile denetimi seminere verildiği bildirildi. Seminerci şirket elemanı, işletmelerde en fazla işletme çalışanlarınca hile yapıldığını, bu yolla işletmelerin yıllık karının yüzde 4 ile 8’ini kaybettiğini belirtti.

Burdur Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) ile Fraud Audit Corporatian Uluslararası Hile Denetim Denetimi Şirketi (FAC) işbirliği ile ilimizde faaliyet gösteren muhasebeci ve mali müşavirlere yönelik düzenlenen “Adli Muhasebe ve Hile Denetimi” seminerine Burdur SMMM Odası Kurulları ve üyeleri katıldı.

Burdur SMMM Oda Başkanı Cihat Çavuşoğlu, mesleğin geleceği için eğitimlerin öneminden bahsetti. Çavuşoğlu, “TURMOB tarafından mesleğimiz için kayıt dışı eylem planının hazırlandı. Eğer Gelir İdaresi tarafından kabul görürse mesleğimiz ile ilgili uygulamalarda çok değişiklikler olacak” dedi.

Fraud Audit Corporatian (FAC)  firması adına şirket Yönetim Kurulu Başkanı Baki Toraman ile Fraud Audit Corporatian (FAC)  Akdeniz Bölge Temsilcisi Salih Şimşek seminerin sunumunu yaptı.

Toraman, işletmelerde sadece bağımsız denetimle hilelerin ortaya çıkarılamayacağını, her işletmeninin bu hileleri ancak bir hile denetim şirketine denettirerek ortaya çıkartılabileceğini söyledi.

Bugün işletmelerde en çok işletme çalışanları tarafından hile yapıldığını ileri süren Toraman, ancak bunların tutarının fazla olmadığını, yöneticiler tarafından yapılan hilelerin ise az, ancak tutar olarak fazla olduğunu, çalışanlar tarafından yapılan hilelerin işletme karının % 4 ü ile % 8 i arasında olduğunu, dünya örneklerinde ise ABD’deki işletmelerin yıllık gelirlerinin %6’sını hile yoluyla kaybettiğini, Türkiye’de bu konuda herhangi bir istatistik bulunmamakla birlikte bu kaybın %8 – %10 arasında olabileceğinin tahmin edildiğini, birçok hile eylemi ortaya çıkartılamadığı veya çıkartılsa bile rapor edilmediği için zarar tutarlarının tam olarak belirlene bilmesinin mümkün olmadığını belirterek profesyonel uzmanlarca hileyi oluşmadan önce engellemenin son derece mümkün olduğunu,  amaçlarının çeşitli yöntemlerle önleyici tedbirler alarak hileyi en aza indirgemek olduğunu, konuyla ilgili tüm analitik inceleme prosedürlerini uygulayarak hilenin önüne geçmeyi hedeflediklerini, işletmelerin gelecekleri için mutlaka hile denetimleri yaptırmalarının faydalı olacağını ifade etti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir