Nepal depreminden korkutucu Türkiye uyarısı

Nepal’i yerle bir eden ve binlerce cana malolan 7,9 şiddetindeki depremin ardından gerçekler ortaya çıkmaya başladı. Depremden bir hafta önce ülkede 50’yi aşkın sarsıntı kaydedilince bölgenin birçok sismografın akınına uğradığı belirtildi. Bilim insanları büyük ve yıkıcı bir depremin arifesinde olunduğunu anladıklarını ancak bu kadar erken beklemedikleri ileri sürüldü.

Ulusal Kanal’ın Milliyet’e dayandırdığı haberine göre, Nepal’i altüst eden ve binlerce insqanın hayatını kaybetmesine neden olan 7,9 şiddetindeki depremin ardından gerçekler gün yüzüne çıkmaya başladı. Depremden bir hafta önce ülkede 50’yi aşkın sarsıntı kaydedilince bölgenin birçok sismografın akınına uğradığı ortaya çıktı. Bilim insanlarının büyük ve yıkıcı bir depremin arifesinde olunduğunu anladıkları ancak bu kadar erken beklemedikleri ileri sürüldü. Bu deneyimden yola çıkan uzmanlar Kuzey Anadolu Fay Hattı için alarm verdi.

75 YILDA BİR VURUYOR

Nepal deprem dehşetini yaşadı… Son 205 yılda 5 büyük deprem yaşayan Nepal’de son büyük deprem 1934’te meydana gelmişti. Ülkenin doğusunu vuran 8,1 büyüklüğündeki depremde 10 bini aşkın insan yaşamını yitirmişti. Uzmanlar, 25 milyon yıl önce ayrı bir ada olan Hindistan’ın Asya kıtasına çarpışması sonucu bölgede başlayan sismik hareketlerin ortalama her 75 yılda bir büyük depremlere yol açtığını söylüyor. Hindistan ve Asya tektonik plakalarının hâlâ çarpışmayı sürdürdüğünü vurgulayan uzmanlar, iki parçanın birbirlerini her yıl 3 ila 5 santim ittiğini belirtiyor

İSTANBUL DA BEKLİYOR AMA ONLAR HAZIR

ABD merkezli ‘GeoHazards International’ adlı organizasyonda görevli uzmanlar, yıkıcı depremlerin sadece Katmandu’da beklenmediğinin altını çiziyor. Uzmanlara göre Tahran, Haiti, Lima, Peru, Panadg ve Endonezya da benzer büyüklükteki depremlerin görüldüğü yerler arasında. Organizasyonun başkanı Brian Tucker, Türkiye’nin kuzeyinden geçen fay hattında da son yıllarda çok sayıda deprem yaşandığını, kırılmanın giderek İstanbul’a yaklaştığını söyledi. Tucker, bir sonraki büyük depremin İstanbul merkezinde ya da çevresinde meydana gelmesinin beklendiğini vurguladı.


Nepal’de merkeze uzak bölgelerde yıkım çok büyük

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir