Nesli tehlike altındaki “Karakulak” kedi kümeste yakalandı

Antalya/ Korkuteli ilçesinde bir vatandaşın kümesine giren, ormanların hayaleti olarak betimlenen nesli tehlike altındaki koruma altında bulunan yabani kedi Karakulak (Karacal karacal) , ihbar üzerine DKMP Müdürlüğü ekiplerince yakalandı ve doğaya salındı.  

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 6’ncı Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, bir vatandaşın kümesinde tavuk avlarken yakalanan Karakulak kedinin dişi bir birey olduğu ve kontrolleri yapıldıktan sonra aynı gün akşam saatlerinde tabiata doğal ortamına bırakıldığı belirtildi.

DKMP tarafından verilen bilgiye göre, Karakulak Türkiye’de Akdeniz ve Ege ormanlarında yaşayan yabani bir kedi türü ve fundalıklar, çalılıklar, maki gibi bodur bitkilerle kaplı alanlar, düzlük, tepelik ve kayalıklı bölgelerde yaşamaktadır.

İnce yapılı, çevik hayvanlar olan Karakulakların, tavşan, küçük kemirgenler ve çeşitli kuş türlerini kapsayan geniş beslenme alışkanlığı olduğu belirtiliyor. Ve kendi ağırlığının 2 ya da 3 katı ağırlığında avları avlayabilmektedirler.

DKMP ekiplerinin ormanlık alanda kurduğu fotokapanlarla da geçen yıl 3 kişilik karakulak ailesi su içerken görüntülenmişti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.