Nihayet devlet gene sahada…

3 mecburiyete ve diğer tedbirlere uymayanlara devlet zoru var

Vali Arslantaş Başkanlığı’nda yapılan toplantıda ön kapıdan evde karantinaya alınan vatandaşın arka kapıdan çarşıya pazara çıktığı izolasyon tedbirleri konuşuldu.

Burdur Valisi Ali Arslantaş başkanlığında, İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine gönderilen izolasyon tedbirleri konulu genelge kapsamında toplantı yapıldı.

İlgili kurum müdürlerinin hazır bulunduğu toplantıda, Pandemi tedbirleri kapsamında izolasyona tabi tutulan kişiler tarafından özellikle ilk 7 günlük süre içerisinde izolasyon şartlarına uyulup uyulmadığının birebir takibi ve sıklıkla denetlenmesi kapsamında koordinasyonu gerektiren konular masaya yatırıldı. Vali Arslantaş, ilgili birimlere kesin talimat verdi. Tedbirleri savsaklayanların gözünün yaşına bakılmayacak, devlet zoru uygulanacak.

EVİNDE KARANTİNADA OLAN TANILI YA DA

TEMASLI VATANDAŞ, ACİL İŞ BAHANESİYLE KURAL İHLALİ YAPIYOR

Evde izolasyona tabi tutulan Covid-19 tanılı ya da temaslı vatandaşların, acil işlerini gerekçe göstermek suretiyle evde izolasyon yükümlülüklerini ihlal ettiklerinin vurgulandığı genelgede, sosyal hayata katılmak suretiyle halk sağlığının ciddi anlamda riske atıldığı bu durumun önüne geçilmesi amacıyla Burdur genelinde alınacak önlemler görüşülerek karşılıklı değerlendirmede bulunuldu.

Genelge doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimleri personelinin yanı sıra, okul müdürleri ve öğretmenler, din görevlileri, muhtarlar ve azaları, apartman ve site yöneticilerinden, oluşturulacak “Mahalli Denetim Ekipleri” yaygın ve etkin şekilde mahalle bazlı izleme ve takip çalışmaları yürütecekler.

Ayrıca ilgili bütün kurumların koordinasyonu içerisinde, test sonuçları pozitif olan ve evde izolasyona alınan kişilerin Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymaları, elektronik imkanlarda kullanılmak üzere her türlü tedbirler muhakkak alınarak sağlanacak.

ALINAN TEDBİRLER SAHADA EN ETKİN ŞEKİLDE UYGULANACAK

Vali Arslantaş genelge kapsamımda yapılan toplantıda yaptığı değerlendirmede; hastalığın yayılımının önüne geçilmesi amacıyla konunun önemine dikkat çekerek, salgınla mücadelede alınan bütün tedbirlerin sahada en etkin şekilde uygulanmasını istedi.

Genelge kapsamında Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde oluşturulacak Mahalle Denetim Ekiplerinin bu konuda gereken hassasiyeti en üst seviyede göstermelerini isteyen Vali Arslantaş, yapılan her türlü bilgilendirme ve alınan tedbirlere karşın evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında gerekli idari ve adli yaptırımların tavizsiz şekilde uygulanacağını belirtti.

Bu süreçte maske, hijyen ve sosyal mesafenin yanı sıra izolasyon tedbirlerinin de en hassas şekilde uygulanmasının çok önemli olduğunu ifade etti.

Toplantıya Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Hakan Başaklıgil, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Gökhan Körük, İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Reha Sermet Aygören, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, İl Müftüsü Enver Türkmen, İdare ve Denetim Müdür Ramazan Şencan, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Sevinç Sütlü katıldı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir