Nikâh yetkisinin imamlara da verilmesi laikliğe aykırı değilmiş!

Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Twitter hesabından attığı Twitterlarla, nikâh yetkisinin il ve ilçe müftülerine de verilmesi yasa tasarısının laikliğe aykırı olmadığına, aksine tam da laiklik ilkesi ve hukuk devletinin bir gereği olduğuna hükmetti.

ERKEN SEÇİMİN AYAK SESLERİ; GERİCİ TABANI PEKİŞTİRME GAYRETLERİ

Erken seçimin ayak tapırtılarına paralel bir şekilde, AK Parti’nin gerici tabanına selam çakan Cumhuriyet düşmanı düzenlemeleri de peşpeşe gelmeye başladı. Bu kapsamda en büyük darbeyi kadın ve çocukların yiyeceği, Anayasa’nın laiklik ilkesine, laik-demokratik Medeni Yasa’nın ruhuna, hukuk birliği ilkesine aykırı olan nikâh yetkisinin il ve ilçe müftülüklerine de verilmesini öngören yasa tasarısı kamuoyuna bomba gibi düştü. Birkaç gündür kamuoyunda yoğun tartışmaların yaşandığı konu üzerinde insanlarda gülümseme yaratan bir açıklama da eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan geldi.

İDEOLOJİK SAPLANTILARIMIZ, KÖRLÜKLERİMİZ VE ÖNYARGILARIMIZMIŞ!

Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, il ve ilçe müftülüklerinin resmi nikâhı, “Türk Medeni Kanunu ve ilgili değer mevzuata uygun kıyacağı”nı, “aynen nikâh memurunun yaptığını yapacağı”nı, “il ve ilçe müftülüklerince akdedilen resmi nikâh”ın, “kanun gereği tarafların nüfus kütüğüne de aynen işleneceği”ni belirterek, bu değişikliğin, “laiklik ilkesine aykırı olmadığı”nı, “aksine tam da laiklik ilkesinin gereği olduğu”nu, “hukuk devletinin gereği olduğu”nu ileri sürdü. “Demokratik hukuk devletinin tam da gereği bir değişikliği, ideolojik saplantılarımıza, körlüklerimize ve önyargılarımıza kurban etmeyelim” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir