Nutuk yasağına Mersin Vatan Partisi’nden tepki

Mersin/ Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, Çamlıyayla Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı’nın okullardaki öğrencilere dağıtılmak üzere Nutuk için izin istemesine olumsuz cevap vermesine sert tepki gösterdi. Açıklamada, “NUTUK’u ‘sakıncalı’ gören bu Milli Eğitim Müdürü derhal görevden alınmalıdır” denildi.

Çamlıyayla Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, Mavi Çatı Yayınlarına ait “Mustafa Kemal Atatürk Gençler İçin Nutuk” adlı kitabın okullarda öğrencilere dağıtılması için Mersin İli Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne izin başvurusunda bulundu.

Milli Eğitim Müdürlüğü ise, Ülkü Ocakları’nın isteğine, “Osmanlı Padişahı Vahdettin’e yönelik ‘soysuzlaşmış, alçak’ ve dönemin Osmanlı Hükümeti’ne yönelik ‘aciz, haysiyetsiz ve korkak’ ifadeleri kullanıldığı… ‘Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün elinde sigara gösterilerek’ öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek öğelere yer verildiği” gerekçesiyle izin vermedi.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NCA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ülke çapında tepkilerin çığ gibi büyüdüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca soruşturma başlatıldığı belirtilen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Atatürk ve onun ölümsüz eseri Nutuk’una karşı bu olumsuz tutumuna Vatan Partisi Mersin İl Başkanlığı basın açıklaması yaparak, “NUTUK’u ‘sakıncalı’ gören bu Milli Eğitim Müdürü derhal görevden alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

Vatan Partisi Mersin İl Başkanı Ali Rıza Taşdelen, Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün gerekçeleri karşı Nutuk’ta Atatürk’ün İngiliz uşakları Vahdettin ile Damat Ferit hakkında söylediklerine yer verdi:

“Öyleyse NUTUK’tan okuyalım, bakalım Atatürk İngiliz işbirlikçileri Vahdettin ve Damat Ferit Paşa için neler demiş:

“Saltanat ve hilafet mevkiini işgal eden Vahdettin, soysuzlaşmış, şahsını ve yalnız tahtını temin edebileceğini tahayyül ettiği alçakça tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa’nın riyasetindeki kabine; âciz, haysiyetsiz, korkak, yalnız Padişah’ın iradesine tabi ve onunla beraber şahıslarını koruyabilecek herhangi bir vaziyete razı.” (Kaynak Yayınları, Birinci baskı, Eylül 2015)

Evet, Atatürk için Vahdettin İngilizlerle işbirliği yapan ve sonra da İngiliz gemisiyle kaçacak kadar “soysuzlaşmış”tır. Hain Damat Ferit Paşa hükümeti işgalci İngilizler karşısında “âciz, haysiyetsiz ve korkak” tır.”

Açıklamasının devamında, “Emperyalizme karşı İkinci İstiklal Savaşı verdiğimiz bu günlerde Atatürk Türk Milletinin harcıdır, çimentosudur. O’nun sözlerini yasaklamak kimsenin haddi değildir” diyen Başkan Taşdelen, “Milletimizi birleştiren Büyük Atatürk’e kimse dil uzatamaz” ifadelerini kullandı.

Başkan Taşdelen sözlerine, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı kutlayacağımız bu hafta, Vatan Partisi olarak Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığında söylediği sözlerini sansürleyen, yasaklayan Çamlıyayla Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal derhal görevden alınmalıdır diyoruz” şeklinde son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.