Oran’dan Sosyalist Enternasyonal’in skandal Afrin bildirisine istifa tepkisi

Vatan Savaşına Saray Savaşı Çamuru Atan PKK’severlere

Karşı Örnek Bir Davranış Olarak Sosyalist Enternasyonal’in Afrin

Zeytin Dalı Harekâtı ile ilgili skandal bildirisine eski CHP

Milletvekili SE Başkan yardımcısı Umut

Oran’dan İstifa Tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski İstanbul Milletvekili Umut Oran yazılı bir açıklama yaparak, Sosyalist Enternasyonal’in Ortadoğu’daki mevcut süreci yanlış değerlendiren, Amerikan emperyalizminin bir orduyu silahlandıracak kadar büyüklükte PKK/PYD’ye verdiği 4 bin 900 tır silahı gözardı eden açıklamasına tepki göstererek 3 yıldır sürdürdüğü Enternasyonal Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Sosyalist Enternasyonal nihai bildirisinde, YPG ve PYD’nin Suriye’de demokratik federal çözüme ortak edilmesi kararı çıktı. SE’de Başkan Yardımcılığı görevini 3 yıldır sürdüren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski İstanbul Milletvekili Umut Oran derhal istifasını verdi. Oran, “benim için siyaset; şartlar ne olursa olsun makam ve unvan peşinde koşmak değil, bedeli ne olursa olsun vatanın ve milletin bekası için ilkeli durmayı başarmak ve zamanı gelince taşınan tüm unvanlardan vazgeçebilmektir. 2015 yılından beri üzerimde taşıdığım Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcılığı görevimden Enternasyonal tarafından 25 Ocak 2018 gece yarısında yayınlanan ‘SE, Suriye’deki Yeni İnsani Felaket Konusunda Uyarıyor!’ başlıklı açıklama sebebiyle istifa ediyorum” diye açıklama yaptı.

Oran açıklamasına şöyle devam etti:

“Zira Mehmetçiğin Türkiye’yi tehdit eden terör örgütlerine karşı mücadelesinde haklı olduğuna ve hiçbir gerekçenin eli kanlı terör örgütlerine karşı mücadeleye darbe vurmaması gerektiğine inanıyorum. Açıklanan metnin ‘bölgede yaşanan süreçleri doğru analiz etmediğini, emperyalist ülkeler ABD ve batı tarafından sınırsızca silahlandırılan, her türlü eğitimle yetiştirilen terör örgütü PKK/YPG’yle ilgili uluslararası toplumu doğru bilgilendirmediğini ve Suriyelilerin tamamının söz hakkı olan Suriye Devletinin bütünlüğünü yeterince gözetmediğini’ düşündüğüm için ‘kabul edilemez’ buluyorum.”

‘CHP’NİN GÖREVİ’

Umut Oran istifasının ardından partisinin de bir tavır geliştirmesi gerektiğini belirterek şöyle dedi: “Terörle mücadele eden Mehmetçiğe, 41 yıldır Sosyalist Enternasyonal üyesi olan partime ve şahsıma yönelik ağır bir saldırı olarak gördüğüm korsan bildiri sebebiyle istifamın ardından kurumsal değerlendirmeyi yapmak Cumhuriyet Halk Partisi’nin görevidir. Devlet kuran, devrimler yapan, Türkiye’yi muasır medeniyetlerin ötesine taşıma kararlılığında olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu haksız ve hukuksuz uygulama karşısında atacak adımlarının olduğuna eminim.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir