Ormancılardan yazarımız Yusuf Yavuz’a anlamlı ödül

Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) Batı Akdeniz Şubesi’nin bu yılki “Doğa-Orman Hizmet Ödülü”, Kaz Dağlarındaki Su ve Vicdan Nöbetine piyanosuyla destek veren dünyaca ünlü sanatçı Fazıl Say ve yazılarıyla doğa ve ormanların korunmasına yönelik katkıları nedeniyle KıvılcımHaber köşe yazarı gazeteci Yusuf Yavuz’a verildi.

Cumhuriyetin ilk sivil toplum kuruluşlarından biri olan ve 1924’ten beri çalışmalar yürüten Türkiye Ormancılar Derneği’nin Batı Akdeniz Şubesi, derneğin günü olan 26 Aralık’ta doğa, orman ve ormancılık değerlerine katkı sağlayan kişi ya da kuruluşlara verilen ‘Doğa-Orman Hizmet Ödülü’ sahiplerini belirledi. Derneğin Batı Akdeniz Şube Başkanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Kaz Dağlarındaki ağaç katliamına karşı başlatılan Su ve Vicdan Nöbetine piyanosuyla destek veren dünyaca ünlü sanatçı Fazıl Say ile çalışmalarıyla doğa ve ormanların tanıtılıp korunmasına yönelik katkıları nedeniyle gazeteci Yusuf Yavuz’un ödüle değer bulunduğunu açıkladı.

‘FAZIL SAY, PİYANOSU VE YÜREĞİNİ KAZ DAĞLARI ORMANLARINA TAŞIDI’

Türkiye Ormancılar Derneği Batı Akdeniz (Antalya) Şube Başkanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kanadalı madencilik şirketi Alamos Gold’un Kaz Dağları’nda sürdürdüğü madencilik faaliyetleri ve buna paralel olarak gerçekleştirilen doğa ve orman katliamını durdurmak amacıyla Kaz Dağları Kardeşliği Çevre İnisiyatifi’nin çabalarıyla başlatılan, onlarca kurum ve binlerce kişinin aktif olarak katıldığı Su Ve Vicdan Nöbeti eylemine, ‘Yaşatmaktan yana olmalıyız’ diyerek piyanosunu, notalarını, bestelerini ve kocaman yüreğini kesilen 350 bin ağacın ve öksüz bırakılan Kaz dağları Ormanları’nın yanına taşıyarak dünyanın ormanda, orman ve ağaca verilen ilk konserini gerçekleştiren dünya sanatçımız Sayın Fazlı Say’a bu şölenden keyif alan; toprağından rüzgarına, sincabından kuşuna, yaprağından kozalağına, gölgesinden suyuna; ağaca ve ormana dahil tüm bileşenler adına verilmesi kararı alınmıştır” dedi.

YUSUF YAVUZ’A DOĞA VE ORMANLARIN KORUNMASINA KATKI ÖDÜLÜ

Neyişçi, “genişletilmiş Yönetim Kurulu ayrıca doğa, orman ve orman emekçilerinin sorunlarını kamuoyuna taşımada sergilediği içten ve gerçekçi çalışmaları, doğa ve orman değerlerimizin tanıtılması ve korunmasına değerli katkılar sağlayan belgeseller hazırlamış olan gazeteci Sayın Yusuf Yavuz’un çalışmalarını da, tüm ağaç, orman ve doğaseverler adına ödüle değer bulmuştur” diye konuştu.

ÖDÜLLER 26 ARALIK’TA ANTALYA AKM’DE SAHİPLERİNİ BULACAK

Neyişçi, bu yıl dördüncüsü verilen ödüllerin Türkiye Ormancılar Derneği’nin 95. Kuruluş yıl dönümü olan 26 Aralık’ta Antalya Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’de düzenlenecek törenle hak edenlere sunulacağını belirtti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir