“Özyönetim” ilan edilmiş küçücük Varto’da Şehit Cenazesine Binlerce Kişi Katıldı

PKK’nin kalesi olarak bilinen Varto’daki şehit töreni milletin birlikten yana olduğunun kanıtı

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Serdar Akın için 22 Şubat’ta Muş’un Varto ilçesi Beşikkaya köyünde düzenlenen cenaze törenine binlerce vatandaş katıldı.

Alevi köyü olan Beşikkaya’daki törene 10 bin nüfuslu Varto’da 6 bin kişinin katılması “PKK/HDP’nin özerklik iddiasının çöktüğü, Alevilik üzerinden siyaset yapma çabasının tutmadığı ve halkın etrafında ördüğü korku duvarının yıkıldığı” şeklinde değerlendirildi.

ALEVİ DEDESİ DUA OKUDU

Varto Kent Meclisi Eşbaşkanı Mustafa Doğan, 13 Ağustos 2015’te “özyönetim” ilan ettiklerini açıklamıştı. Evli ve 7 yaşında İris adlı bir erkek çocuğu babası olan şehit Uzman Çavuş Serdar Akın, Vatan Partisi üyesi Koçak Aldemir’in de eniştesiydi.

Şehidin cenazesi 22 Şubat günü öğle saatlerinde baba ocağı Beşikkaya köyüne getirildi. Köy mezarlığında yapılan cenaze töreninde önce Alevi Dedesi Ali Akber Uzun dua okudu. Ardından Müftü yardımcısı Tahsin Ötgüç cenaze namazı kıldırdı.

KORKU DUVARI YIKILDI

Doğan, “biz artık devletin atadığı vali ve kaymakamlar tarafından yönetilmek istemiyoruz. Bu nedenle kendimizi ve kentimizi öz yönetimimizle yönetmek istiyoruz” demişti.

Öz yönetim ilan edilen Varto’da, Jandarma Uzman Çavuş Serdar Akın için düzenlenen cenaze törenine yoğun katılım olması, PKK/ HDP’nin halkın etrafında ördüğü korku duvarının yıkıldığı şeklinde değerlendirildi.

Bu gelişme hakkında bir değerlendirilmesi:

 

Varto’da yürüyüşe geçen umutlar

Önceki gün (25 Şubat 2016) Aydınlık’ta yayımlanan resim hepimizi çok duygulandırdı. Varto’un Beşikkaya köyünde şehit cenazesinde yürüyen Varto halkı, karların içinden bir sel gibi yüreklerimize akıyordu. Bembeyaz karların içinden bir irade, bir kuvvet doğuyordu. Varto halkı, Alevisi ve Sünnisi ile Şehit Uzman Çavuş Serdar Akın’ı bağrına bastı.

VARTO’DA BİRLEŞEN TÜRKİYE

Cenaze cenaze olmaktan çıktı, halkın bildirisi oldu. Halk, birlik istiyor. Bölücülük en iddialı olduğu yerlerde kaybetmiştir.

Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkı, bir millettir. Devrimle millet olmuştur. Varto, işte o devrimin kalelerindendir.

İçimizde ötekiler yok, biz dediğimiz zaman, hepimiz biziz. Türk de biziz Kürt de biziz, hepimiz Türk milletiyiz. Uzman Çavuş Serdar Akın, Kürdün ve Türkün, Alevînin ve Sünnînin, hepimizin şehididir. Onun varlığında biz oluyoruz. Onu vatan toprağına emanet ederken, vatanın bütünlüğünü de bilinçlerimize emanet ediyoruz.

Serdar Akın’ın eşi artık bütün Türkiye’nin kardeşidir, oğlu İris 80 milyon insanımızın yeğenidir, kardeşidir. Akın ve Aldemir aileleri hepimizin ailesidir ve Beşikkaya köylüsü hepimizin köylüsüdür. Şehitlerin kanı hepimizin damarında dolaşıyor.

VARTO’DA AYAĞA KALKAN GELENEK

Varto, yiğitlerin harman olduğu bir yöremizdir. Serdar Akın da o Varto yiğitlerindendir. Eniştesi Koçak Aldemir, kırk yıldır arkadaşımdır. Bölücülüğe karşı 40 yıldır kaya gibi dimdik durmuştur. 1970’li yıllarda Varto çarşısında bölücülerin kurşunlarına göğsünü açarak duruşuyla bir yiğitlik destanıdır. Kurşunların üzerine yüreğiyle bilinciyle yürümüştür. Hepsini önüne katmış kovalamıştır.

Varto’daki arkadaşlarıma telefonla ulaştım, acılarını paylaştım. Serdar Akın, herkesin sevdiği ve saydığı bir emekçi, bir asker. Şehit olması bütün Varto’nun yüreğini dağlamış. Ama herkes artık umutlarını dile getiriyor. “Bu cenazede yürüyen umutlarımızdır, özlemlerimizdir” diyor insanlarımız. Varto’da Alevî ve Sünnî arasında köklü bir kardeşlik geleneği vardı. Şimdi o binlerce yıllık gelenek ayağa kalkmış ve yürüyüşe geçmiştir.

Varto, yalnız şehit cenazesinde birleşmiyor, umutlarda birleşiyor, birlik ve barış özleminde birleşiyor.

DEĞERLENDİRMENİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir