Partilerin yerel seçim hazırlıkları hızlandı

Siyasi partilerin yerel seçim hazırlıkları sürüyor. AKP’de aday adaylığı için süre sona erdi. Gözler bugün yapılan temayül yoklamasına çevrildi. MHP’de de aday belirleme çalışmaları sürüyor. CHP ve İyi Parti’de ise gündem ittifak çalışmaları olarak görülüyor.

2019 Mart ayında yapılması öngörülen yerel seçimler öncesinde siyasi partilerin hazırlıkları devam ediyor.

AKP’de gözler bugün Belediye Kongre ve Sergi Salonunda elektronik ortamda yapılan temayül yoklamasına çevrildi. En güçlü adayların Mehmet Şimşek, Deniz Kurt ve Emine Aktaş olduğu ileri sürülüyor. Emine Aktaş’ın dışarda yaşaması ve hariçten gazel okur gibi gelmesi, Deniz Kurt’un aday adaylığına ifade edildiğine göre MHP’nin ateş püskürmesi ve İYİ Parti’nin aday göstermesinin önüne geçmek için bir Özçelik taktiği olarak bakılması durumlarını zayıflatıyor. Geriye kala kala –eğer 12’ye 5 kala Ankara’dan sürpriz bir aday çıkmazsa- Özçelik’in eniştesinin kardeşi olarak Mehmet Şimşek kalıyor.

AKP ile yerel seçim ittifak yapmayacağını açıklayan MHP’de, Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’un açıklamaları gündemin başına oturdu.

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, yaptığı açıklamada, AKP için durumun yerel seçimde “hiç de iyi görünmediği”ni, “gerek anketler”in “gerekse sokağın alarm verdiği”ni belirterek, “başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere AK Parti hükümeti ve yetkililerine şunu net şekilde söyleyebiliriz: MHP, Cumhur İttifakı için bir kazançtır, kazanımdır. MHP ile birlikte girilecek bir seçimden büyük başarılar ortaya çıkacaktır, iyi neticeler, güzel sonuçlar alınacaktır. Aksini düşünmek bile istemiyorum. 31 Mart akşamı aksi olduğu takdirde birileri Külliye’de çok ağır zılgıtlar yiyebilir. Herkes aklını başına alsın” ifadelerini kullandı.

Enginyurt’a jet cevap MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den geldi. Bahçeli “açıklamalar Milliyetçi Hareket Partisi’ni bağlamayacaktır” şeklinde Twitledi.

CHP ve İyi Parti’de ise gündem ittifak çalışmaları olduğu belirtiliyor. Bir yandan konuya ilişkin Hürriyet Gazetesi’ne konuşan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptıkları görüşme hakkında bilgi vererek, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın 24 Haziran’daki seçim sonuçlarına göre hazırlanan bir simülasyonun sunumunu yaptığını anlatıyor; görüşmelerin 2 hafta içinde sonuçlanmasını istediğini belirtiyor; “seçmenlerimizi hayal kırıklığına uğratmayacağız. 24 Haziran’dan ders aldık” ifadelerini kullanıyor; diğer yandan da Genel Başkan yardımcısı Prof. Dr. Ümit Özdağ Burdur’a gelerek verdiği konferansta parti örgütüne “ittifak yok; yerel seçimlere hazırlanın” talimatını veriyor.

Bütün partilerin önceliğini yerel seçimler oluşturuyor. Halkın öncelikleri ise bambaşka. Yapılan anketlerde halkın önceliklerinin birinci sırasında ekonomi gelmektedir. Yaklaşık yüzde 50 ile birinci sırada. Ardından terör geliyor. Terörü işsizlik takip ediyor. 31 Mart seçimlerini yüzde 80’lere varan oranla ekonominin (yani krizle işsizliğin) belirleyeceği anlaşılıyor.

Kısacası her kesim rakibini gözleyerek strateji ve taktiklerini oluşturuyor. Kimisinde zeka parıltıları göz kamaştırıyor; kimisinde ise gülümsemelere sebep oluyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir