Perinçek’ten Erdoğan’a ağır eleştiri; “Erdoğan ABD ve İsrail’in gösteri aktörü!”

Vatan Partisi Genel Başkanı ve Aydınlık gazetesi yazarı Doğu Perinçek, dünkü (8 Eylül) ve bugünkü (9 Eylül 2018 tarihli) yazılarında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı sert sözlerle eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Vatan Partisi’nin siyasetlerinin doğruluğunu bir kere daha gösteren Tahran Doruğu’nun ruhuna ters düştüğünü, onu hiç anlamadığını iddia eden Perinçek, “Tayyip Erdoğan’ın konuşması diplomasi içinde değil, fakat bir takım Amerikancı-İsrailci çevrelere dönük propaganda kapsamındadır. Tayyip Erdoğan, Tahran Doruğuna bir devlet adamı olarak değil, bir gösteri aktörü olarak katılmış oldu” diye yazdı.

Doğu Perinçek dünkü yazısının girişinde, 1990’lardan bu yana ABD’nin savaş hamlelerine paralel bir şekilde ortaya çıkan “katil” sloganının perde arkasını irdeledi. “Katil Esad” söylemine karşı çıktı. Irak’ta “Katil Saddam” dedikten sonra “Barzanistan”ın kurulduğunu, Libya’da “Katil Kaddafi” dedikten sonra ülkenin parçalandığını ve Doğu Akdeniz’deki İsrail, Rum v-Mısır ve ABD oluşumunun başladığını ve namlularını Türkiye’ye çevirdiğini, Suriye’de de “Katil Esad” dedikten sonra PKK’nin ülkede kantonlar kurduğunu, Barzanistan’dan Doğu Akdeniz’e kadar Kürt-İsrail koridoru inşa ettiğini hatırlatan Doğu Perinçek, “ABD ile İsrail’in PKK/YPG/YPD’nin yönettiği kantonları koruma girişimleri ‘Katil Esad’ kampanyasıyla yürütülüyor” ifadelerini kullandı.

DOĞU FIRAT’IN YOLU İDLİP’TEN GEÇER

“Doğu Fırat’ın yolu İdlib’den geçer” başlıklı bugünkü yazısında da Perinçek, Astana Sürecinin başarıyla ilerlediğinin göstergesi olan ve Vatan Partisi’nin konuyla ilgili siyasetlerini doğruladığını iddia ettiği Tahran Doruğu’nun Vatan Partisi’nin önceden açıkladığı 5 maddelik siyasetinin özünü, “bütün terör örgütleri silahlarını bırakacak!” şeklinde ilan ettiğini ileri sürdü. Perinçek şu görüşleri ileri sürdü: “Ne var ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün yaptığı açıklamalar, Tahran Doruğu’na tamamen yabancı kaldığını gösteriyor. Erdoğan, tavrını şöyle açıklamış: ‘Rejimin çıkarları uğruna on binlerce masum insanın öldürülmesine göz yumulması durumunda, biz böyle bir oyunun ortağı da seyircisi de olmayız.’ (…) Türkiye dış siyasetinin özellikle Suriye alanında iyi yönetilmediği ortadadır. Tahran buluşmasında bu gerçek bir kez daha ve çarpıcı boyutlarda sergilendi. Erdoğan’ın dünkü açıklaması da, Tahran Doruğu’nda kabul edilen 12 Maddelik Bildiriye ters düşmektedir. Dün de yazdık: Sayın Tayyip Erdoğan, bir devlet adamı izlenimi bırakmadı, fakat gösteri aktörü görüntüsü verdi. Dış ve iç kamuoyuna yönelik mesajlarıyla itibar kaybetti. Güven kaybı devam ediyor.”

Perinçek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilişkin yazısının son bölümünde şöyle yazdı:

ERDOĞAN, TAHRAN DORUĞU’NA BİR DEVLET

ADAMI OLARAK DEĞİL, BİR GÖSTERİ AKTÖRÜ OLARAK KATILMIŞ!

“Tayyip Erdoğan’ın Tahran Doruğu sonrasında düştüğü durum ibret vericidir. Ortak Bildiri belirlenmiş ve kabul edilmiş, ancak Türkiye Cumhurbaşkanı dünya kamuoyu önünde hâlâ ortak anlaşmanın dışına çıkan bir takım konuşmalar yapıyor. Ateşkesten söz ediyor. Ancak ateşkes yapacak terör örgütleri orada yok. Herkes şaşkınlık içinde. Tayyip Erdoğan’ın konuşması diplomasi içinde değil, fakat bir takım Amerikancı-İsrailci çevrelere dönük propaganda kapsamındadır. Tayyip Erdoğan, Tahran Doruğuna bir devlet adamı olarak değil, bir gösteri aktörü olarak katılmış oldu.

RUHANİ VP’NİN ÖNERİSİNİN ÖZÜNÜ

(BÜTÜN TERÖRİSTLER SİLAH BIRAKSIN!) ŞEKLİNDE VURGULADI

Sayın Ruhani, Vatan Partisi’nin önerisinin özünü vurguladı:

Bütün teröristler silah bıraksın!

Çözüm ateşkeste değil, bütün terör örgütlerinin silah bırakmasındadır.

BAŞLANGIÇ VE KESİN SONUÇ

Türkiye, önceki gün Tahran’da sergilediği stratejik derinlikten ve siyasal ustalıktan yoksun tutumla devam edemez. Hele Tayyip Erdoğan’ın dünkü açıklamaları, Türkiye’yi çok zor durumda bırakır. Maliyetler gittikçe ağırlaşmaktadır.

Suriye ile işbirliğine derhal geçilmelidir. Astana Üçlüsüne Suriye ve Irak da katılmalıdır.

Batı Asya’yı ABD tehdidinden ve terör örgütlerinden temizleyecek plan, İdlib’te başlar, Fırat’ın doğusunda kesin sonucu alır.”

VATAN PARTİSİ LİDERİ PERİNÇEK’İN İLGİLİ YAZILARININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

’Katil’ söyleminin 30 yıldır öğrettikleri 

Doğu Fırat’ın yolu İdlib’den geçer

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir