Petek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu

7 Haziran seçimlerinde AKP 1’nci sıra adayı olarak seçimi kazanıp 114 gün vekillik yapabilen AKP eski milletvekili ve AKP Burdur 2’nci sıra milletvekili adayı Reşat Petek bir basın toplantısı yaparak, yerel ve genel gündeme ilişkin geniş açıklamalarda bulundu. Petek, önceki seçimden geniş dersler çıkardıklarını belirtti.

Parti binasında AKP İl Başkanı Ömer Bütüner, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Karakaya, Milletvekili Adayı Kamil Özcan’ın da katıldığı basın toplantısında, çalışmaları hakkında bilgi aktaran AKP Burdur eski milletvekili ve 2’nci sıra milletvekili adayı Reşat Petek, ilk önce 7 Haziran genel seçimleri sonrası siyasi süreci değerlendirdi, ardından da Burdur’da yürütülen çalışmaları anlattı.

Reşat Petek 7 Haziran seçimleri ve müteakiben gelişen süreci, koalisyon çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunarak seçim analizi yaptı. Bu sürede ilimizde gerçekleşen yatırımlar hakkında bilgi verdi.

Petek’in açıklamaları şöyle:

“Biz de Ak Parti olarak Genel Merkezimiz ve İl Başkanlığımızın eş zamanlı olarak yürüttüğü ilimizdeki çalışmalar ve yeni aday adayların belirlenmesi sürecini 7 Haziran seçimlerinden sonra yeniden kısa bir sürede yaşadık. 7 Haziran seçimlerinin sonucunda partimizin tek başına iktidar olamaması ve 18 milletvekili eksiği ile koalisyon görüşmeleri zorunlu hale gelmesi sebebiyle siyasetin aritmetik tablosunu analiz ederek çıkardığımız sonuçlarla iki şey olacaktı. ‘Ya makul bir koalisyon hükümeti ile 4 yıllık süre devam edecek ya da kısa süreli bir koalisyon hükümeti olacaktı.’ Ama Anayasal zorunluluk olarak 45 günlük süreç içinde eğer hükümet kurulamazsa Cumhurbaşkanı tarafından seçim tarihi belirlenmek sureti ile seçime gidilecekti ve bu süreci yaşadık. Sonuçların bu şekilde çıkmasından sonra biz aleyhte söylenen tüm değerlendirmelere rağmen Ak Parti olarak rutin çalışmaları devam ettirdik. Bu süreçte hem yeni bir koalisyon arayışı devam etti. Diğer taraftan da ülkemizin acil görülmesi gereken, hükümetin yapması gereken bütün çalışmalar aksatmadan başarıyla sürdürmeyi sonuna kadar devam ettirildi hâlâ da seçim hükümetinde bu çalışmalar devam ediyor.

“Burdur merkezde, köylerde, ilçelerimizde vatandaşlarımızla beraber olduk. Vatandaşımızın değerlendirmelerini, yeni seçim sürecinde nasıl bir tavır içinde olduklarını gözlemledik. Zira bizim için halkın verdiği not önemliydi. Birinci parti, en güçlü parti çıktık ama orada oyumuzda bir azalma olduğu için oradan çıkaracağımız sonuçlar vardı. Hep bunun analizlerini, değerlendirmelerini yaptık. Başbakanımıza, Genel Merkezimize bununla ilgili düşüncelerimizi, vatandaşımızın ve Teşkilatlarımızın taleplerini de ilettik. Bunun yanında sadece seçime yönelik çalışmalar değil Burdur’a hizmet noktasında da yapılan yatırımlar, bunların takibi, denetlenmesi, yeni ihtiyaçlar nelerdir bunların tespiti, Ankara’da bunların takibi, hiç gündemimizden eksik olmadı. Bu çerçevede seçim öncesinde yaptığımız vaatlerin önemli bir bölümünü tek başımıza iktidar olmamamıza ve yeni bir hükümet kuramamamıza rağmen takip ederek olumlu sonuçlanmasını sağladık.

“Burdur’umuz için Burdurlu Bakanımız Ayşen Gürcan’ın ziyaretinde kesinleştirdiğimiz Burdur’a Yeni Nesil Huzurevi yapılması noktasında çok önemli mesafe katettik. Bucak için ikinci bir Yaşlı Bakım Evi veya Yeni Nesil Huzurevi biçiminde çalışmalarımızın somut hale gelmesi hep vatandaşımıza seçim öncesi yaptığımız vaatlerdi. Bunları kısa sürede önemli ölçüde ulaşılabilir hale getirdik. Bir kısmı da somut hale gelerek neticelendi. Yine Bucak ilçemiz için merkezi nüfusun fazlalığı ve sanayideki gelişmeleri de dikkate alarak yıllardır Bucaklı hemşerilerimizin özlemini çektiği ve mutlaka olmasını istediği Bir İşletme, bir de Teknoloji Fakültesi iki fakülte vaadimiz olmuştu. İşletme Fakültesi’ni Bucak’a kazandırdık. Çok kısa sürede YÖK’te işlemler tamamlandı, Bakanlar Kurulunda yakın takibimiz sonucu kabul edilerek Resmi Gazete’de yayınlandı ve Bucaklı hemşerilerimizin emrine tahsis edilmiş oldu.

“Ankara’da güçlü, tek başına Ak Parti iktidarı olduğu sürece bizim bağlantılarımızın Genel Merkezimiz ve Bakanlıklarla sağlam olduğunu ve bu sayede hizmet akışında problem olmayacağını ifade ettik. Allaha şükürler olsun bugüne kadar da mahcup olmadık.

“Bizim partimizin aday belirleme sürecinde herkes aday sıralaması nasıl olacak diye merak içinde Ankara’da adaylık çalışmalarını takip ederken Bucak Çobanpınar Köyü’nde yeni yapılan 7 km’lik yolun açılışı için oradaydık. Her an her safhada yeni hizmetleri vatandaşımızın emrine nasıl sunabiliriz bunun için gayreti içindeyiz. Elbette bunları devletimizin imkânları ile yapıyoruz. Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Bu bağlamda özellikle ülkemizin kalkınmasını, güçlenmesini, asla istemeyen ve onların maşası, taşeronu durumundaki terör örgütünün yeniden silahlı çatışmaları başlatması üzerine de Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak gerekli bütün önlemler alındı. Terör örgütünün anlayacağı dilden gerekli cevaplar verilmek suretiyle 20 Temmuz’dan bu yana Marksist Leninist, bölücü PKK terör örgütüne Silahlı Kuvvetlerimizin, Polisimizin, Jandarmamızın operasyonları ile gereken bütün cevapların verildiğini milletimiz görüyor. Sonuna kadar da bunu yapmanın kararlılığında hükümetimiz. Özellikle de seçim güvenliğinin sağlanması noktasında insanların özgür iradesi ile oylarını kullanabilmeleri için gerekli önlemler alınıyor. Terörle mücadelede başarı elde edilirse vatandaşımızın özgüveni artmakta ve iradesini serbestçe kullanma noktasında kararlılığı devam etmektedir.

“Planlanan doğrultuda köylerimizin yollarının yapılması, parke taşı ihtiyaçlarının karşılanması noktasında mevsim şartlarına bağlı olarak yolların yapılması noktasında eksiklikler var. İl Genel Meclisi Başkanımızın Vatandaşın her isteğine cevap vermek istiyoruz. Çöplerin toplanmasından okulların boya badana yapılmasına kadar bir miktar daha ödenek ihtiyacı olduğunu beyan ettiler. Başbakanımız başta olmak üzere yetkililerimiz taleplerimize anında cevap verdiler. Ankara’dan yaptığımız talep üzerine Burdur’umuz, ilçelerimiz ve köylerimizin acil ihtiyaçlarını karşılamak üzere İl Özel İdaremizin bütçesine 4 milyon TL gönderildi. Bunların bütçe planlamasını İl Genel Meclisimiz ve İl Özel İdaremiz birlikte yapacaklardır. Ben özellikle bunu vatandaşlarımıza bir müjde olarak ifade etmek istiyorum. Hep söyledik ‘başkaları konuşur Ak Parti yapar dedik’ yapmaya devam edeceğiz. Sonuç ne olursa olsun biz hizmetlerde milletimizin yanında olmaya hizmetleri ayağına götürmeye halkımızın desteği ve duasını almak için insanlarımız arasında, köylerimiz, ilçelerimiz arasında hiç bir ayrım yapmadan acil ve zaruri ihtiyaçların giderilmesine devam edeceğiz. Bu konuda bize bu imkânları anında sağlayan başta Başbakanımız olmak üzere Bakanlarımıza teşekkür ediyorum, vatandaşlarımız için hayırlı olmasını diliyorum. 5 Milyon 100 bin TL tutarında süt desteklemeleri de önümüzdeki hafta çiftçilerimizin hesaplarında olacak. Hayırlı olsun.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir