Platform Başkanı Arslan’la Köy Koop Başkanı Yıldız fena kapıştı

Köy Koop’ta neler oluyor diye sorgulayan bir başlıkla BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan’ın dernek sitesinde yayınladığı açıklamasına Köy Koop Başkanından anında cevap geldi. Köy Koop Genel Başkanı ve Burdur Birlik Başkanı Yakup Yıldız, Platform’u (Burdur Sivil Toplum Platformu/ BSTP’nu) şahsi amaçları için kullandığını iddia ettiği Kemal Arslan’ı hakkında asılsız haberler yayınlamak ve kişilik haklarına saldırmakla suçladı ve savcılığa suç duyurusunda da bulunduğunu belirtti.

Yakup Yıldız’ın başkanlığını yaptığı Köy Koop Burdur Birlik’in son zamanlarda kamuoyunun gündeminden düşmediğini, Yakup Yıldız’ın adliye koridorlarında mesai tükettiğini iddia eden BSTP Başkanı Kemal Arslan, şimdi de “tarım danışmanlarına ‘şantajla aidat ödettiği’, Köy-Koop’u keyfi ve hukuksuzca yönettiği iddiaları”nın kamuoyunu çalkaladığını iddia etti. Arslan, bu ve “TKDK hibeleriyle yapılan Köy Koop’a ait süt fabrikasının verimsiz çalıştırıldığı, çalışanlarına ücretlerinin ödenmediği, Köy Koop süt fabrikasının ürettiği ürünleri Burdur halkına sunmayıp, Antalya bölgesinde her şey dâhil otellere pazarlandığı, köy kooperatiflerini süt tüccarları karşısında yalnız bırakıp, kooperatiflerin değil de tüccarların yanında yer alan bir Köy Kooperatifleri Birliği izlenimi verildiği iddiaları”nı Platform’un “araştırılması gereken ciddi iddialar olarak algıladığı”nı, bu nedenle de gerekli girişimlerde bulunacaklarının altını çizdi.

Arslan yapacağı sözkonusu girişimleri de şöyle belirtti: “Demokratik bir işleyişe sahip olmasını arzuladığımız kooperatif ve birliklerimizde kendi iç denetim mekanizmalarının işlemediğinin de bilinciyle, gerek üretici köylüler ve gerekse Köy Koop’tan hizmet bekleyen yurttaşlarımızın endişe ve şüphelerini ya da şikâyetlerini iletmeleri halinde kendilerine gerekli hukuki desteğin sağlanarak, arzuladığımız temiz toplumun yaratılıp, kamusal hizmet veren köylümüzün varlığı Köy Kop’un daha fazla yıpratılmadan, dün olduğu gibi verimli hizmetlerini sürdürmesi için gerekli girişimlerde bulunacağımızın bilinmesini halkımıza saygıyla duyururuz.”

Platform Başkanı Kemal Arslan’ın açıklamaları konusundaki düşüncelerini sorduğumuz Köy Koop Genel ve Burdur Birlik Başkanı Yakup Yıldız, iddialarını tamamen asılsız ve iftira, hakaret kapsamında olduğunu, zaten suç duyurusunda bulunduklarını, yeni açıklama için de bulunacaklarını belirtti.

“BURAYA MÜFETTİŞLERİ YIĞARIM”

Platformu “şahsi amaç”ları için kullandığını iddia ettiği Burdur Sivil Toplum Platformu (BSTP) Başkanı Kemal Arslan’ın 4 Ağustos 2015 tarihinde Köy Koop’a geldiğini, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nde danışman olarak görev yapan Pınar Ürküt’ü işten çıkartamayacağımı, “bunu işten çıkartamazsın, buraya müfettişleri yığarım” şeklinde ifadeler kullandığını belirtti. Yıldız, kendisinin yaptığı işlemlerin yasal ve usulüne uygun olduğunu söylemesine rağmen, “platform başkanı olan kişi ‘ben seninle uğraşacağım, seninle ilgili elimde suç dosyaların var, savcılığa vereceğim’ şeklinde sözler söylemiştir” dedi. Ayrıca Platform Başkanı Arslan’ın Köy Koop Yönetim Kurulu üyelerini, diğer illerin Köy Koop birlik başkanlarını telefonla arayarak, kendisi hakkında ve temsil ettiği kurum hakkında “asılsız ithamlar”da bulunduğunu vurgulayan Yıldız kendisi hakkında savcılığa suç duyurunda bulunduğunu, soruşturmanın sürdüğünü belirtti.

PLATFORM BAŞKANI, KİŞİLİK HAKLARIMI İHLAL ETMEYİ SÜRDÜRÜYOR

Yıldız Arslan’ın son açıklamasından da anlaşıldığı üzere “kişilik hakları”nı ihlal etmeyi sürdürdüğünü belirterek, “açıklamada yer alan hususlar tamamen asılsızdır. Şahsın kendi uydurmalarından ibarettir. Geçmişte şahsımın yargılanması ile ilgili herhangi bir dava söz konusu olmadığı gibi başkanlığını yürüttüğüm birliklerin hesapları düzenli olarak incelenmekte ve bugüne kadar yetkili makamlarca tespit edilmiş bir usulsüzlük bulunmamaktadır. Bu zaman zarfında Burdur İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün şikâyeti üzerine Burdur Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da hesaplarımız incelettirilmiş ve herhangi bir usulsüzlük tespit edilemediğinden takipsizlik kararı verilmiştir. Yeni 2010-2014 yılları arasındaki tüm hesaplar Tarım Bakanlığı yetkililerince rutin olarak denetlenmiş ve herhangi bir usulsüzlük tespit edilememiştir” şeklinde konuştu.

HALKI İHBARA DAVET ACZİN İFADESİDİR

Platform Başkanının Birliğin eksiğini bulamamış olduğundan halkı ihbara davet etmekte olduğunu, bu çağrının “acizlikten başka bir şey olmadığı”nı ileri süren Yıldız, bu açıklamaları için de savcılığa suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

KÖY KOOP BAŞKANI VAKİT BULUT KAMERA ÇEKİM İMKANINI BULAMADIK. VİDEO HABER OLUTŞURULDUĞUNDA BURADA YAYINLAYACAĞIZ.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir