POLSAN yönetimdeki hata nedeniyle sürekli zarar ediyor

Emniyet Teşkilatı Sendikası (ETS) Basın Sözcüsü ve 15 Temmuz Şehitleri Derneği Genel Başkanı Zeki Kılınç yaptığı yazılı basın açıklamasıyla, kurulduğu günden bu tarafa %93’ü polis memuru, teknisyen yardımcısı ve sivil memurdan oluşan Emniyet Teşkilatı yardımlaşma sandığı POLSAN yönetim kurulunun terkibinin Anayasa’ya, yasalara ve hakkaniyete aykırı olduğunu iddia ederek, durumun “delege sisteminden kaynaklanan hukuk dışılık” ve “seçimle değil adeta atamayla oluşturulan bir yönetim seçildiği”ni belirtti.

Emniyet teşkilatı bünyesinde kurulu bulunan Polis Yardımlaşma Kuruluşu POLSAN yönetiminin üye tabanıyla çelişkili olduğunu iddia edildi.

POLSAN’IN ÜYELERİNİN YÜZDE 93’Ü POLİS MEMURUDUR

Emniyet Teşkilatı Sendikası (ETS) Basın Sözcüsü ve 15 Temmuz Şehitleri Derneği Genel Başkanı Zeki Kılınç, POLSAN’ın üye tabanının yüzde 93’nün polis memurundan oluştuğunu belirterek, “Buna rağmen Yönetim Kurulunda temsilde adalet ilkesi gereğince bir tek polis memuruna ve sivil memura dahi bu zamana kadar görev verilmemiştir” dedi.

Açıklamasının devamında Kılınç şu ifadelere yer verdi:

POLSAN, SÜREKLİ ZARAR BİLDİREN BİR KURULUŞ HALİNE GELDİ

“Oyak ile karşılaştırıldığında ne yazık ki tasarruf paraları doğru yerlerde değerlendirilmemiş, 10 şirketten 8’i kar edemeyen, devamlı milyonlarca zarar beyan eden bir pozisyona gelmiştir.

Yönetim Kurulunun göreve getirilişi Anayasanın 2. Maddesindeki Hukuk Güvenliği ilkesine ve Anayasanın 67. Maddesindeki Seçme ve Seçilme hakkına açıkça aykırıdır. Delege sisteminden kaynaklanan hukuk dışılık adeta seçimle değil atama ile oluşturulan bir yönetim seçilmesine sebep olmaktadır.”

ETS, POLSAN YÖNETİMİNİN BELİRTİLDİĞİ GİBİ SEÇİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA YAPACAKTIR

Milyonlarca liralık nakit para girdisinin bulunduğu POLSAN’ın da aynen OYAK gibi ortaklarına getiri sağlaması için profesyonel bir kurulca yönetilmesi önerisinde bulunan Kılınç sözlerini, “POLSAN’da her bir ortağını temsil edecek şekilde yeni bir yönetim yapılanmasına gidilmesi elzemdir. Bu gibi nedenlerle teşkilat mensuplarına yönelik olarak sendikamızca anket çalışması yapılmaktadır.

Burada sorulan sorulara verilecek cevaplar doğrultusunda önümüzdeki günlerde yapılacak olan POLSAN Genel Kurulunda, Emniyet Teşkilatı Sendikası olarak gereken talep ve isteklerin yerine getirilmesi doğrultusunda hareket edilecektir” şeklinde ifadelerle uyarıda bulundu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.