Promosyon bu ay verilecek mi?

Çalışanlara, Başbakanlık Promosyon Genelgesi’nin yayınlandığı 2007 yılından bu yana 9 yıldır istisnasız, maaş ve ücretlerinin yatırıldığı bankalarca bu paraları kullanmaları karşılığı olarak promosyon ödenmektedir. 11 milyonluk devasa bir kitle olan emeklilerin ise yılda 150 katrilyonu aşan maaşları bankalarca sıfır faizle kullanılmakta, devletin bakanı dâhil bankaları haklı gören bir üslupla bir yıldır bankalarla görüşmeler sürdürülerek emekliye cambaza baktırılmaktadır.

Başta Emekli sen olmak üzere emekli örgütleri aşağı yukarı 20 yıldır mücadele vermektedir. Bu mücadelenin yarattığı kamuoyu baskısı sonucu 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri öncesinde hem iktidar hem muhalefet partileri seçim beyannamelerine emekli promosyonunu vaat olarak koymak zorunda kaldılar.

Ancak iktidar finans sermayesi lobilerinin baskı ve dayatmaları bir türlü aşamıyor; bankalarla görüşmeler yılan hikâyesi gibi 1 yıldır sürüp gidiyor.

Aslında siyasi iktidar ve bakanlığın emekliyi odağa koyan bir çalışması olsa yapacağı çok basit. 2007 yılında çalışanlara promosyon verilmesi için Başbakanlığın çıkardığı genelge gibi SGK’ye bir talimat vermesi yetecek. Ama iş dostlar alışverişte görsün kabilinden iş çevirmek olunca emekliyi cambaza baktırıyorlar.

Aşağıda 3 yıl önce Emekli sen adına yapılan promosyon açıklaması bulunmaktadır.

Tıklayıp dinleyip.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir