Rektör Dalgar’dan Mehmet Akif Ersoy’un Ata Topraklarına Ziyaret

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Gürsoy, Kosova’nın kuzeybatısında yer alan İpek (Peja) şehrine bağlı Suşitsa (Shushice) köyünde, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un babası Tahir Efendi’nin evinin bulunduğu bölgede incelemelerde bulundu.

Ziyaret sırasında Tahir Efendi’nin evinin yanında evi olan Can Mulaj’dan Tahir Bey’in evi, akrabaları ve köy hakkında bilgiler alan Rektör Dalgar, köyde bulunan ve Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından onarılan ve ek inşaatla genişletilen Mehmet Akif İlköğretim Okulu’nu ziyaret etti.

Ziyaret sırasında okulda öğrenim gören çocuklarla sohbet eden Rektör Prof. Dr. Dalgar, onlara Mehmet Akif Ersoy’la ilgili sorular sordu. Ayrıca, 1861 yılında inşa edilen, Mehmet Akif Ersoy’un babası Tahir Efendi’nin de imamlık yaptığı ve TİKA tarafından 2015 yılında restore edilen Mehmet Akif Ersoy Camisi’ni ve cami yanında bulunan Mehmet Akif Ersoy Çeşmesi’ni de ziyaret etti.

Rektör Dalgar, MAKÜ’ye adını veren İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un babası Tahir Efendi’nin köyüne yaptığı ziyaretin kendisi ve üniversite adına anlamlı olduğunu ve bölge ile olan ilişkilerinin ve iş birliklerinin bundan sonra da artarak devam edeceğini belirtti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.