Rektör Korkmaz BAÜB Toplantısına Katıldı

Antalya, Burdur ve Isparta illerini içeren bölge üniversitelerinin güçlerinin birleştirilmesinin amaçlandığı Batı Akdeniz Üniversiteleri Birliği (BAÜB) toplantısı, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinde (ALKÜ) yapıldı.

ALKÜ Kestel Yerleşkesi Yaşam Merkezinde BAÜB Dönem Başkanı ve ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ)  Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın da katıldığı toplantıya Antalya AKEV Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamile Perçin Akgül, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Antalya Bilim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamza Kandur ve Alanya HEP Üniversitesi Genel Sekreteri Bahar Sivri katıldı.

Toplantı, BAÜB Dönem Başkanlığını da yürüten ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan’ın birliğin işleyişi ve bugüne kadar yapılan çalışmalarla ilgili basın mensuplarına verdiği kısa demeç ile başladı. BAÜB Dönem Başkanı Kalan konuşmasında, birliğin kamu kaynaklarının daha verimli kullanımıyla birlikte daha etkin, bilimsel, kültürel ve ekonomik çıktılara ulaşarak, ülkemiz yükseköğretiminin gelişimine katkı sunma hedefiyle çalışmalarına devam ettiğini ifade etti. Prof. Dr. Ekrem Kalan konuşmasının devamında; “Batı Akdeniz Üniversiteler Birliği Türkiye’de muadilleri olan üniversiteler birliğidir. Trakya Üniversiteler Birliği gibi örnekleri görüyoruz. Bölgesel kalkınma odaklı özellikle sektörel bazda bölgenin dinamiklerini, ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ortak çalışmaların yapılabilmesi, özellikle gelişmekte olan ve yeni kurulan üniversitelerin de bölgenin aktif dinamizmine kazandırılarak, büyük ölçüde yol kat etmiş belli bir tecrübeye sahip üniversitelerin desteğiyle daha iyi yerlere gelmesinin de önü açılmış olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle biz başta Burdur Mehmet Akif Ersoy, Isparta Uygulamalı Bilimler ve Süleyman Demirel Üniversitelerinin işbirliği ile böyle bir projeyi hayata geçirmeye karar verdik. Akabinde Akdeniz Üniversitesi ile görüştük kendileri bu sürece dahil olma noktasında teveccüh gösterdiler. Biz süreci biraz daha geliştirerek bölgenin üç vakıf üniversitesinin de katılımıyla BAÜB’ü daha güçlü bir pozisyona taşımayı amaç edindik. Bugün güzel bir programla hem hocalarımızı Alanya’mızda ağırlayacağız hem de BAÜB ile ilgili bir mutabakat metnin imzalanmasıyla birlikte süreci artık bir resmiyete kavuşturmuş olacağız.” dedi.

Ardından basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantı BAÜB Genel Sekreteri Prof. Dr. Özgür Kasım Aydemir’in faaliyet sunumu ile devam etti. Bölgede bulunan vakıf üniversitelerinin birliğe katılmasının da karara bağlandığı toplantıda, ‘Ön Lisans ve Lisans Öğretimi’, ‘Lisansüstü Öğretim’, ‘Öğrenci ve Öğretim Elemanı Değişimi’, ‘Bilimsel ve Teknolojik Araştırma-Geliştirme’, ‘Bilimsel, Sosyal ve Kültürel Etkinlikler’, ‘Öğrenci Konseyleri, Öğrenci Kulüpleri ve Toplulukları’ ve ‘İdari Birim Personeli ve Faaliyetleri’ konularında yürütülecek ortak çalışmalar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Dönem başkanlığını yürüten ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ekrem Kalan’ın, bir sonraki dönem başkanlığını yürütecek olan ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Diler’e görevi teslim etmesinin ardından toplantı, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. Toplantının sonrasında konuklara Alanya’nın tarihi ve kültürel mekânları gezdirilerek kısa bir Alanya kültür turu gerçekleştirildi. Misafir rektörler onuruna düzenlenen iftar programı ile etkinlik sona erdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.