Kamu sen ve Türk Tarım Orman Sen, saldırıya uğrayan üyelerine sahip çıktı

“ÜYEMİZE YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ”

Türk Tarım Orman Sen temsilcileri Kamu Sen İl Temsilci Orhan Akın’la birlikte bugün yaptıkları basın açıklamasıyla, dün Bucak Karacaören/ 1 Barajında su ürünleri avcılığı kontrolü esnasında Bakanlık’ça görevlendirilen Su Ürünleri Mühendisine yapılan bıçaklı saldırıyı şiddetle kınayarak yetkililerden saldırganların en ağır şekilde cezalandırılması talebinde bulundu.

Türk Tarım Orman Sen 32 No.lu Şube Başkanı Hilmi Yılmaz, Türk Tarım Orman Sen İl Başkanı Vasip Eren ve Kamu Sen İl Temsilcisi Orhan Akın, Bucak Tarım ve Orman Müdürlüğü binası önünde yaptıkları basın açıklamasında üyeleri olan Su Ürünleri Mühendisi Gülden Yazar’a Karacaören/1 Barajında Su Ürünleri Avcılığı kontrolü esnasında yapılan bıçaklı saldırıyı protesto etti.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi

ÜYEMİZE YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ
İlimiz Bucak ilçesinde Bakanlığımızın Su Ürünleri avcılığı denetim faaliyeti için göreve giden Su Ürünleri Mühendisi Gülden Yazar’a 18.04.2022 Pazartesi günü görevi başında iken bıçaklı saldırı gerçekleştirilmiş ve hayatı ile tehdit edilmiştir. Yapılan saldırıda meslektaşımızın sağlık durumu iyi olup saldırganlar gözaltına alınmıştır. Yapılan saldırıyı şiddet ve nefretle kınıyoruz.
Yapılan bu saldırı meslektaşlarımıza yapılan ne ilk saldırı olmuş, üzülerek ifade etmek gerekir ki, etkin caydırıcı tedbirler alınmadığı müddetçe son da olmayacaktır.
Bahse konu menfur saldırıyı gerçekleştiren kişi hakkında hukuki süreç başlatılmıştır. Sendikamız bu sürecin takipçisi ve tarafıdır. Meslektaşımıza yapılan bu fiziki saldırının cezasız kalmayacağını, caydırıcılığı yüksek bir ceza ile cezalandırılmasını umut ediyor ve yetkililerden bekliyoruz.
Kamuoyunda doktor, hemşire vb. sağlık çalışanlarına yapılan saldırıların oluşturduğu gündem kadar, su ürünleri konusunda çalışanlar hayvan sağlığı çalışanları ve gıda denetimi yapılan saldırıların da gündem oluşturması gerekmektedir. Çünkü hayvan sağlığı çalışanları, insan sağlığı çalışanları kadar, hatta daha fazla risk altındadır. Hayvan sağlığı çalışanları ve tüm tarım teşkilatı çalışanları yayla, mezra gibi hayvancılık yapılan, araçla dahi ulaşılamayan, kolluk kuvvetlerinin ulaşımının dahi zor olduğu yerlerde, yaya olarak, büyük bir özveri içerisinde ulaşarak görevini

yapmaya çalışmaktadır.

Biz kamu çalışanlarının, devlet memurlarının vatandaşla bir derdinin olması mümkün değildir. Zira bizler sadece mevzuat hükümlerince verilen görevleri yapmakla yükümlüyüz.
Yaşanan olay ilk değildir. Daha önce de tarım teşkilatı çalışanları çeşitli sebeplerle ve haksız yere saldırıya uğramışlardır. Fakat özellikle de bir bayan çalışma arkadaşımıza yapılan bu son olay bizi derinden üzmüş, kaygıya sevk etmiştir.
Olay idari ve adli soruşturma aşamasındadır. Türk Tarım Orman Sendikası olarak üyemize geçmiş olsun dileklerimizi iletir ve meslektaşımızın ve tüm kamu çalışanlarının haklarının savunulması noktasında arkalarında olduğunu bildiririz.
Buradan Burdur Valiliğini, Burdur Adli Mercileri, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünü ve Bakanlık Merkez teşkilatını, saldırıyı gerçekleştirenin bir an evvel, en ağır şekilde cezalandırılması hususunda gerekli adımları atmaya davet ediyoruz.
Yapılan bu ve benzer saldırıların önlenebilmesi için bir an önce gerekli cezai düzenlemelerin yapılması için Devlet Yöneticilerimizi göreve davet ediyoruz.
Bu olayın örtbas edilmeyeceği, gerekli her türlü cezai işlemin yapılacağı konusunda adli ve idari makamlarımıza güveniyoruz.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 H. Yılmaz   V. Eren Orhan Akın Türk Tarım Orman Sen  32 no.lu Şube Bşk./ İl Başkanı Kamu sen İl temsilcisi                       

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.