Sagalassos Yörük Çadırı faaliyete geçti

Vali Hasan Şıldak, Ağlasun Belediyesi tarafından Sagalassos Antik Kenti Yolu üzerine yapılan Sagalassos Yörük Çadırı Kahvaltı ve Gözleme Evi’nin açılışını yaptı.

Açılış Vali Şıldak, Milletvekili Bayram Özçelik, Milletvekili Yasin Uğur, Ağlasun Kaymakamı Tanju Çanakçıoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, İlçe Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, Sagalassos Kazı Başkanı Prof. Dr. Jeroen Poblome, daire amirleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Açılış öncesi Vali Şıldak, Milletvekili Özçelik, Milletvekili Uğur ve Ağlasun Belediye Başkanı Ulusoy konuşma yaptılar. Konuşmaların ardından Sagalassos Yörük Çadırının açılışı gerçekleşti.

Vali Hasan Şıldak açılış öncesi yaptığı konuşmada, “Ağlasun çok özel bir İlçemiz. Burdur’un bütün ilçelerinin ayrı bir meyizetleri var. Ağlasun kendine özgü, bir Sagalassos değerini bünyesinde barındırıyor. Gerçekten böyle bir değer kültürel miras, insanlık tarihinin çok eski aşamalarını, orayı gezdiğimizde, gördüğümüzde yaşatan ve çok kompakt bir alanda, dar bir alanda yaklaşık iki saatte o tarih yolculuğunu zevkle yapabileceğiniz çok nezih bir alan sunuyor.

Tarihçileri, bu işle ilgilenen bilim insanlarının ve uzmanların ifade ettiğine göre Ülkemizdeki en iyi korunmuş olan alanlardan biri. Çalışmalar devam ediyor. İl genelinde, turizm hamleleri, turizm açılımları devam ediyor. Ağlasun’da bundan payını alacak ama işte bu tür yerlere ihtiyaç var. Hep ifade ettiğim gibi turizmin tamamlayıcı alt yapı ihtiyaçları, konaklama, yeme içme tesisleri, bu tesis de bunlardan birisi. Ümit ediyoruz, bunların sayısı artar,  kaliteli olarak, iyi düşünülmüş, planlanmış olarak hayata geçirilir. Hem yeme içme anlamında, hem de konaklama anlamında, bilhassa pansiyonculuğun, butik otel yatırımlarının da artık İlimizde boy göstermesini biz arzu ediyoruz. Bilhassa yerli iş insanlarımızdan buraya katkı değer sunmalarını ve turizme yatırım yapmalarını beklediğimizi de ifade etmek istiyoruz. Tabi hükümetimizin, bütün Bakanlıklarımızın, başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız olmak üzere saygı değer milletvekillerimizin de yakın takibi ve aramızda ki iş birliği modeli sayesinde uyguladığımız bu girişimler sonuç veriyor. Her şeyi birlikte planlayıp uyguluyoruz. Bu yola geçen yıl sıcak asfalt yapıldı. O bile Sagalassos’a, Ağlasun’a ve İl turizmine büyük katkı sağladı. Önümüzdeki dönemler için, belki hemen hayata geçirilmesi mümkün olmasa bile, bir kaynak ya da farklı bir modelle her zaman uygulanabilir şekilde teleferik modelinin ön fizibilite raporunu hazırladık. Bunu ötesinde yine Sagalassos’a gelen ziyaretçilerin hiçbir yeme içme anlamında bir hizmet alamadıklarını fark etmiştik. Yine Kültür ve Turizm Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde burada Köylere Hizmet Götürme Birliğimiz, Kaymakamımız güzel bir hizmet sunmaya başlıyor. Zaten bu hizmet sunulmaktaydı ancak, yarından itibaren inşallah teras kısmında bu hizmet orada sunulacak. Gelen ziyaretçiler Ağlasun manzarası eşliğinde çayını kahvesini yudumlarken bizde bundan mutluluk duyacağız. Küçük gibi görünse de bu hizmetler küçük değildir. Aslında mutluluk başarı ayrıntılarda gizlidir. Küçük ayrıntılar ilimiz turizmine olan cazibeyi, talebi eminim ki arttıracaktır. Burdur için bu yılki hedefimiz 1,5 milyon turist, sloganımız bu olsun inşallah. Bunu da yakalarız. Hesap kitap ettik ve baktık, şuanda 500 bini gördük. Ama sayılardan öte niteliğe de odaklanmamız lazım. Nitelik ve kalite çok önemli. Kaliteyi muhafaza ederek iyi yapılandırılmış bir turizm alanındaki faaliyetler bizi çok daha yaygın şekilde halkımızın bundan pay sahibi olmasını refah seviyesinin yükselmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum. Belediye Başkanımızı, ekibiyle birlikte bu çalışmadan dolayı bende tebrik ediyorum. İlçemize ve İlimize hayırlı olsun diyorum” dedi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.