Salda Gölü ölüyor mu?

Görüntüler, Salda Gölü’nün Burdur Gölü gibi can çekişme atakları mı? Valilik açıklama yaptı

‘Türkiye’nin Maldivleri’ diye dünyada ün salan, bilim insanlarının “ipliğimsi yosunların üstüne hidromagnezit çökelmesi ve organomineral oluşumların devam ettiği çok özel bir yer olduğu”nu söylediği mahkemelik Millet Bahçesi inşaatının bütün hızıyla sürdüğü ve 5 Haziran’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla açılışının yapılacağı belirtilen Salda Gölü’ndeki renk değişimi Burdur Gölü gibi ölüyor mu diye yürekleri hoplattı, kamuoyuna korku saldı.

Çivi bile çakılmayacak dite kamuoyuna teminat verdikleri ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un 5 Haziran Çevre Günü’nde açılacağını açıkladığı Salda Gölü Millet Bahçesi’nde ekosisteme ve doğal hayata aykırı insan çabaları bütün hızıyla sürüyor.  

Salda Gölü’nü Koruma Derneği Başkanı Osman Şakar’ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, göl çevresine bungalov prefabrik evler ve mescit yapımı devam ediyor. Gölün, Millet Bahçesi yapılan bölümündeki beyaz renkli kumların renginin değiştiği, Milli Park kıyılarındaki kumların ise doğal rengini koruduğu ifade edildi.

Dernek sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Devlet müteahhit el ele! Davası sürmekte olan Salda Gölü Millet Bahçesi Projesi hızla bitirilmeye çalışılıyor. Salda Gölü, halk plajında devletin kepçesi, kamyonu, greyderi ile çalışmalara hız verilmiş durumda” ifadeleri kullanıldı.

Konuyla ilgili olarak Burdur Valiliği’nden de bir açıklama geldi.

Valilik, “mevsimsel kuraklık dolayısıyla göl su seviyesinde düşüş olduğu”nu, “bundan kaynaklı olarak Belediye Plajı alanda göl tabanında balçıklar oluştuğu”nu ifade ederek, göldeki renk değişikliğini çevredeki bitkisel etkilenmeye bağladı.

Valilik açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bunun yanı sıra Salda Gölü çevresinde geniş bir şekilde yer alan çamlık ve sazlık alanlardan kaynaklı polenlerin göl suyuna karışması sonucunda göl kıyısında suyun sarardığı alanlar görülmeye başlanmıştır. Polen sebebiyle oluşan sarımtırak görüntü mevsimseldir ve her yıl aynı dönemde görülmektedir.

“İl Sağlık Müdürlüğü Çevre Sağlık Birimi tarafından mikrobiyolojik ve kimyasal inceleme yapılmak üzere Gölden numune alınmıştır.

“Ayrıca Salda Gölü ve havzasını atıksu kaynaklı kirlilik ve bozulmalara karşı korumak, burada bulunan köylerin ve Yeşilova ilçesinin atıksularını bertaraf etmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından sağlanan hibe ve desteklerle arıtma tesislerinin yapılması çalışmalarına başlanılmıştır.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir