Evlat nöbetindeki anneler HDP binasına yürüdü

Vatan Partisi/ Öncü Kadın, TGB ve CKD destek verdi

Bugün Hakkâri’de evlatları PKK tarafından dağa kaçırılan evlat nöbetindeki aileler HDP il binası önüne yürüdüler. Ellerinde Türk bayraklarıyla Hakkâri sokaklarını attıkları PKK aleyhtarı sloganlarla çınlattılar. HDP’nin kapatılması çağrısının yinelendiği eyleme Vatan Partisi Öncü Kadın, Cumhuriyet Kadınları Derneği ve Türkiye Gençlik Birliği de destek verdi.

Evlatları HDP-PKK tarafından dağa kaçırılan annelerin evlat nöbeti devam ediyor.

Evlatları terör örgütü PKK tarafından dağa kaçırılan annelerin HDP Hakkâri İl binası önünde yaptıkları eyleme Vatan Partisi, Türkiye Gençlik Birliği ve Cumhuriyet Kadınları Derneği destek verdi.

Yapılan eylemde “Hiçbir Annenin Yüreği Yanmayacak, PKK Kaybedecek, Anneler Kazanacak”, “Kürt Çocukları Artık HDP’ye Piyon Olmayacak” pankartları taşındı.

Eylemde evlat nöbeti tutan anneler, Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı, TGB Genel Başkanı Dilek Çınar, Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Tülin Oygür birer konuşma yaptılar.

“ANNELERİN İSYANI SINIRLARI AŞTI”

Vatan Partisi Öncü Kadın Genel Başkanı Meltem Ayvalı konuşmasında, Hakkâri annelerine güç vermeye geldiklerini belirtti. Ayvalı annelerin sesini HDP’nin ağababalarının bile kısamayacağını hatırlatarak, “Hakkâri annelerine güç vermeye geldik. Onların evlatları hepimizin evlatları. Diyarbakır’da Hacire Ana’nın isyanıyla başlayan eylem büyüdü, Diyarbakır sınırlarını aştı, Hakkâri’ye, Van’a, Şırnak’a ulaştı, hatta Almanya’da Maide Anne aynı nöbeti sürdürüyor. Hakkâri Anneleri yüreklerinde vatan ve evlat sevgisi olan kahraman kadınlar, cesur kadınlar. Bu cesur kadınların sesinin kısmaya değil HDP’nin onların ağababaları PKK’nın hatta Amerika’nın gücü yetmez” dedi.

Meltem Ayvalı konuşmasının devamında annelerin HDP’nin foyasını ortaya çıkardığını belirterek, “HDP’nin birkaç haftadır devam ettirdiği bugün de şahit olduğumuz kışkırtma girişimi, provokasyon, onların acizliklerinin, çaresizliklerinin göstergesidir. HDP’lilerin annelerin karşısına çıkmaya cesareti yoktur. Çünkü bütün Türkiye biliyor ki bütün dünya biliyor ki 13-14 yaşlarında eli kalem tutması gereken kız çocuklarımızı, erkek çocuklarımızı, kardeşlerimizi kaçırarak, kandırarak onların dağa çıkmasına aracılık eden parti HDP’dir. Annelerin HDP il başkanlığı önünde başlattığı bu eylem HDP’nin foyasını ortaya çıkarmıştır. HDP’nin PKK’nın siyasi kolu olduğu gün gibi ortadadır. İşte bugün Kürt anneleri bölünmek istemiyoruz birlik istiyoruz, kavga istemiyoruz kardeşlik istiyoruz diyerek HDP’nin önünde eylem yapmaktadırlar. Onların karşılarına çıkmaya cesareti olamayanlar işte burada korkakça, acizce, çaresizce, çareyi müziğe sığınmakta bulmuşlardır. Annelerin sesini kısamazlar, Türk milleti annelerin yanında“ diye konuştu.

“HDP’NİN KAPATILDIĞI GÜN DAVULLARLA ZURNALARLA KUTLAMA YAPACAĞIZ”

PKK’nın sonunun geldiğini belirten Ayvalı, HDP’nin kapatıldığı gün annelerle birlikte kutlama yapacaklarını söyleyerek, “Bugün buraya gelemeyen herkesin yüreği annelerle beraberdir. Biz buradan ilan ediyoruz anneler kazanacak. PKK’nın sonu geldi. Annelerimizin PKK’nın sonunun gelmesinde çok büyük katkısı oldu. HDP kapatılacak o yol da göründü. HDP, PKK yenilecek, Diyarbakır anneleri, Şırnak anneleri, Van anneleri, Hakkâri anneleri kazanacak. Onlar kazandığı gün Türkiye kazanacak. HDP’nin kapatıldığı gün söz olsun biz buraya geleceğiz ve annelerle birlikte davullarla zurnalarla kutlama yapacağız“ ifadelerini kullandı.

“KİTLE ÖRGÜTLERİNİ ANNELERİN EYLEMİNE KATILMAYA DAVET EDİYORUM”

Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Tülin Oygür ise konuşmasında demokratik kitle örgütlerine çağrı yaparak, “Bütün demokratik kitle örgütlerinin gerçekten vatan ile ilgili kaygıları varsa Diyarbakır’a Hakkâri’ye, Van’daki annelerin eylemine katılmaya davet ediyorum. Samimi olsunlar. Demokratik kitle örgütü olmak demek Türkiye karşıtlığında hak bulmak demek değildir. STK adını alarak Türk devletine ve Türk milletine düşmanlık yapamazsınız. Demokrasi bu değildir“ dedi.

“BU ANNELERLE ALAY ETMEKTİR”

Oygür konuşmasının devamında, HDP’nin müzikli provokasyonuna da tepki gösterdi. “Bu annelerle alay etmektir” diyen Tülin Oygür devletin buna tedbir alması gerektiğini söyleyerek, “Burada yapılan şey şu anda demokrasi oyunudur. Bu HDP dediğimiz o kadar yalancıdır ki adında bile demokrasi var ama hiçbir eyleminde demokrasi olmamıştır. Halkı kandırmaktadır. Bizimle demokrasi gelecek demiştir, yalandır. Acizlerdir, söyleyecekleri hiçbir şey yoktur. Bu müzik açma hakkı değildir, annelerle alay etmektir. Devlet buna tedbir almak zorundadır” değerlendirmesinde bulundu.

“HDP’Yİ KAPATMAK İÇİN NEYİ BEKLİYORSUNUZ?”

TGB Genel Başkanı Dilek Çınar konuşmasında Anayasa Mahkemesi’ne seslenerek “HDP’yi kapatmak için neyi bekliyorsunuz?” diye sordu. Çınar şu ifadeleri kullandı:

“Mehmetçiğimizin ezdiği bir avuç kalmış PKK’nın kökünü kazımak için bunları kapatacağız. HDP kapatılacak, başka yolu yok! Buradan Anayasa Mahkemesi’ne sesleniyoruz. Siz Türk milletinin vicdanında kapanan HDP’yi kapatmak için neyi bekliyorsunuz? Siz bu annelerin; Diyarbakır, Hakkâri annelerin sesini duymuyor musunuz?

Evlatlarımızı, çocuklarımızı, kardeşlerimizi kaçıran; Mehmetçiğimizi, polisimizi şehit eden bu terör yuvasını kapatmak için daha neyi bekliyorsunuz? Bizim sabrımız yok, bunlara tahammül etmeyeceğiz. Edibese diyoruz. Artık yeter, buna bir son vereceğiz. HDP’yi kapatacağız, PKK’nın da kökünü kazıyacağız.”

“BÜTÜN TÜRKİYE ANNELERİN ETRAFINDA KENETLENDİ”

Dilek Çınar yaptığı açıklamada, HDP’nin annelerin sesini bastırmak için yaptığı müzikli provokasyona da tepki gösterdi. Çınar, “Bu provokatörlere izin vermeyeceğiz” dedi:

Çınar şu ifadelere yer verdi:

“Cennet annelerin ayaklarının altında, cennet PKK tarafından evladı kaçırılan ve buna karşı amansızca mücadele eden Kürt annelerinin omuzlarında yükseliyor. O anneler bu dünyada cenneti yaratmak için, o çocukları daha mutlu, refah içinde yaşatmak için buradalar. Sadece kendi çocukları için değil; hepimiz için, hepimizin evlatları için, hepimizin geleceği için buradalar. O yüzden annelerimize yapılan saygısızlık Türk milletine yapılmıştır. Bu provokatörlere izin vermeyeceğiz. Bunların kökünü kazıyacağız. Hakkâri, Diyarbakır, Şırnak, Mardin, bütün Türkiye kenetlendi bu annelerin etrafında. Evlatlarını PKK’nın elinden almak için mücadele eden annelerin etrafında bütün Türkiye birleşti. Hakkâri’nin dağlarında, ovalarında, çarşılarında, pazarlarında refah içinde yaşayan, dolaşan anneler ve çocuklar göreceksiniz çok yakında. Söz veriyoruz Türkiye’yi bu terör belasından temizleyeceğiz. Türkiye’yi teröre teslim etmeyeceğiz. Ne HDP ne PKK ne de onların ağababası Amerika karşımızda durabilir. O ABD askerlerinin başına çuvalı geçirdiğimiz gibi bunları bu topraklardan söküp atacağız.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir