Salda Gölü tartışmaları bütün yoğunluğu ile sürüyor

Burdur’un Maldivleri Salda Gölü üzerindeki karabulutlar dolaşmaya devam ediyor

Ülkemizin bakir ve doğal olarak kalan ender alanlarından olan Salda Gölü üzerindeki polemik alevlenerek sürüyor. Burdur Valisi Sayın Hasan Şıldak’ın, İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Salda Gölü’ne su taşıyan akarsulardan birinin önüne yapılan ve Isparta İdare Mahkemesi ve Yargıtay’ca durdurulma kararı verilen Kayadibi Göleti ile ilgili olarak “kamuoyunun bu konuda herhangi bir endişeye kapılmasına gerek yok” söylemine Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker’den tepki geldi. Vali Şıldak’ın açıklamalarıyla alevlenen Salda Gölü meselesi hakkında Milletvekili Göker, “doğal bir tabiat parkı unvanına sahip olan Salda Gölü’ne yapılacak olan her türlü inşaat, gölün biyolojisine ve etrafındaki ekolojisine ciddi anlamda zararlar verecektir” dedi.

VALİ ŞILDAK’IN KURUL’DA YAPTIĞI KONUŞMA İÇİN TIKLAYINIZ

4 YIL ÖNCE SORU ÖNERGESİYLE “GÖLLER YÖRESİNDE BİRÇOK GÖLET İNŞA EDİLEREK DOĞAL SULAK ALANLAR YOK EDİLDİ” DENİLMİŞTİ

Milletvekili Göker, Salda Gölü’nü besleyen su kaynakları üzerine DSİ’nin inşa ettiği Kayadibi Göleti için verilen “ÇED gerekli değildir” kararının iptaline ilişkin 2017 yılında açılan davayı reddeden mahkeme kararını Danıştay’ın bozduğunu, müteakiben yürütmeyi durdurma kararı verilmesine rağmen karar çıkana kadar DSİ’nin gölet inşaatını bitirdiğini, gelinen aşamada DSİ’nin “Göleti yıkmayız. Gerekirse tortu tutucu, taşkın önleme tesisi olarak kullanırız” açıklaması yaptığını belirterek, konuyla ilgili olarak 27 Temmuz 2015 tarihinde dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı’na Göller Yöresi’nde birçok gölet inşa edildiğini, bu sebeple doğal sulak alanların yokedildiğine ilişkin soru önergesi verdiğini belirtti.

Mv. Göker açıklamasını şöyle sürdürdü:

BURDUR GÖLÜ’NÜ BESLEYEN DERELER ÜZERİNE YAPILAN BARAJLAR VE GÖLETLER BURDUR’UN YAŞAM KAYNAĞINI KURUTMAKTADIR

“Yine Burdur Gölü’nde yaşanan kurumanın nedenlerinin araştırılması, bu kapsamda oluşturulması gereken politikaların ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırma Önergesini TBMM’ye sunmuş, çiftçilerimizin mevcut ekonomik gelirlerini azaltmadan havzanın toprak ve iklim yapısına uygun, az su tüketen ve doğru sulamaya dayalı yeni bir tarımsal ürünün denenmesi gerektiğini açıklamıştım. Burdur Gölü’nü besleyen dereler üzerinde sulama amacıyla yapılan barajlar ve göletler, Burdur’un yaşam kaynağını kurutmaktadır. Gölümüzün 50 yıl önceki su kapasitesi 7,5 milyar ton civarında iken günümüzde bu miktar 3,5 milyar tona düşmüş durumdadır. Sonuç olarak, Burdur Gölünün etrafına yapılan baraj ve göletler nedeniyle gelinen nokta, kurumaya yüz tutmuş ve kaderine terk edilmiş bir Burdur Gölü olarak önümüzde durmaktadır.”

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI’NIN

SALDA GÖLÜ MİLLET BAHÇESİ KARARI TOPLUMDA

İNFİAL YARATMIŞ, TEPKİLERE VE ENDİŞEYE SEBEP OLMUŞTUR

“2019 yılının başında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından Salda Gölü’ne Millet Bahçesi yapılacağının açıklanması, tüm toplumda infial yaratmış ve tepkilere neden olmuştur. Özellikle son yıllarda göl çevresinde artan insan baskısı ve yanlış kullanımlar yüzünden tehdit altında bulunan Salda Gölü’nün fazladan koruma önlemleriyle yaşatılması gerekirken Bakanlığın aldığı Millet Bahçesi yapma kararı tüm toplumda endişe kaynağı olmuştur.”

ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ’YSE KAZMA BİLE VURULAMAZ!

Oysa 14 Mart 2019 tarihli ve 824 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararıyla, Salda Gölü, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildiğini, bu karar göre, “mevcut her ölçekteki plan, plan kararları ve projeler yapılacak değerlendirme sonuçlanıncaya kadar herhangi bir uygulama yapılamayacağı”nı ileri süren

MV. GÖKER, CUMHURBAŞKANI, BAKAN VE VALİYİ UYARDI

Milletvekili Göker, “doğal bir tabiat parkı unvanına sahip olan Salda Gölü’ne yapılacak olan her türlü inşaat, gölün biyolojisine ve etrafındaki ekolojisine ciddi anlamda zararlar verecektir” dedi.

Milletvekili Göker açıklamasının sonunda Cumhurbaşkanını, Bakanı ve Burdur Valisini, “bu gerçeğin bilinci ile adım atmaları”nın, “ilimiz ve atalarımızdan kalan mirasımız açısından” ne kadar önemli olduğuna değinerek uyardı.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.