Salda Gölü’nde Millet Bahçesi projesi başladı; idare eylemden korkuyor

İlçe Kaymakamından, CHP ve Platform yetkililerine görüşme daveti

Dünkü haberimizle duyurduğumuz Salda Gölü Millet Bahçesi projesinin ilçe halkının ezici çoğunluğunun hilafına başlatılmasından sonra idarenin protesto eylemlerinden korktuğu ortaya çıktı. Bu kapsamda ilçe Kaymakamı Abdulhamit Karaca, eylem koyma potansiyeli olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe örgütü ile çevrecilerin örgütlendiği Salda Gölüme Dokunma Platformu yetkililerini görüşmeye davet ederek niyetlerini öğrenmeye çalıştı.

Tüm dünya ve ülke yeni tip Koronavirüs (Kovid19) pandemisi (salgınıyla) boğuşurken, doğa harikası Salda Gölü’nün rantına gözünü dikmiş olanlar, milletin bütün dikkatlerinin başka alana celbedilmiş olduğu şartlarda fırsatı değerlendirmeye odaklandı.

Dünkü haberimizde belirttiğimiz gibi, Salda Gölü Millet Bahçesi projesinin uygulaması sessiz sedasız başlatıldı. Halk Plajı mevkisine çalışanların barınacağı iki konteyner yerleştirildi. Bazı alanlara kireçle çizgiler çekildi. Tepkiler de gecikmedi. Salda Gölüme Dokunma Platformu sert tepki verdi. Platform Başkanı Gazi Osman Şakar, “bizim amacımız burada Salda’nın doğal güzelliğini korumak. İktidar her yere para hırsıyla bakıyor. Bu yüzden Salda Gölü’nü de yok etmek istiyorlar. Biz bölgenin doğal güzelliğini korumak için elimizden geleni yapacağız” diye görüşlerini açıkladı.

İdare de ilçede eylem potansiyeli olan çevreleri yatıştırma ve pasifize etme faaliyetlerine başladı. Bu kapsamda bugün İlçe Kaymakamı Abdulhamit Karaca, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Örgütü ve Salda Gölüme Dokunma Platformu (SGTP) yetkililerini davet ederek bir süre görüştü.

SALDA GÖLÜ’NÜN “KAŞIKÇI ELMASI” OLACAĞINI BAŞINDAN SÖYLEDİK

Telefonla ulaştığımız ve sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlara göre, İlçe Kaymakamı Abdulhamit Karaca’nın makamında yapılan görüşmede CHP İlçe örgütü adına görüşlerini aktaran İlçe Başkanı Av. Ferdi Ay, Millet Bahçesi projesinin ortaya çıkmasından itibaren bu projenin Göl’e zarar vereceğini, Salda Gölü için projenin “Kaşıkçı Elması” işlevini göreceğini ileri sürdüklerini, ancak gelinen aşamada şantiyenin kurulduğunu ve inşaat sürecinin başladığını, artık bu aşamadan sonra 3 konunun takipçisi olacaklarının altını çizerek şunları söyledi:  

BETONLAŞMAYA KARŞIYIZ

  • “Betonlaşmanın karşısındayız ve kesinlikle takip edeceğiz. Ayrıca Konaklamaların kesinlikle göl çevresinde değil etraf köylerde yapılması hususlarına dikkat edilmelidir.

RANTI VE PEŞKEŞİ KABUL

ETMEYİZ; İLÇE HALKI SÜRECİN TAM ORTASINDA OLMALI

  • “Gölümüzü ranta ve peşkeşe kurban etmeyeceğiz. Yöre halkı projenin tam merkezine koyulmalı. İstihdam ilçeden sağlanmalı. Bu noktada yapılacak olası ihale sonucunda ihale şartnamesine özel hükümler koydurularak kesinlikle ilçe halkının çalıştırılmasının takipçisi olacağız.

SÜREÇ ŞEFFAF DEĞİL, HALKA AÇIK ŞEFFAF BİR SÜREÇ OLMALI

  • “Süreç bugüne kadar şeffaf işlemedi, ancak bu günden itibaren halka açık şeffaf bir sürecin yürütülmesini istiyoruz.”

Telefonla ulaştığımız Salda Gölüme Dokunma Platformu (SGTP) Başkanı Gazi Osman Şakar ise konuya daha radikal yaklaşım gösteriyor. Görüşmede Kaymakam’ın ilk etapta soyunma kabinlerinin, duşların, tuvaletlerin, büfelerin yapılacağını söylediğini belirten Başkan Şakar, “bunların yapılmaması gerektiği”ni söylediklerini ifade etti.

GÖL KAPALI HAVZA, İÇİNE

HER TÜRLÜ KİRLİLİĞİ ALIYOR AMA BOŞALTAMIYOR

Başkan Şakar, Salda Gölü’nde uygulanacak olan Millet Bahçesi projesine karşı olduklarını, projenin Göl’ün doğallığına ve güzelliğine zarar vereceğini, bu zararın telafi edilemez olduğunu, çünkü Salda Gölü’nün “bir kapalı havza olduğu”nu, “her türlü kirliliği içine aldığı”nı, ancak “dışarı boşaltamadığı”nı, “kendini temizleyemedi”ni, ilkönce kanalizasyon gibi altyapının yapılması zorunluluğunu belirtiklerini söyledi. Kendi şartnamelerinde bile “altyapısı yapılmadan bu işlerin yapılamayacağı”nın belirtildiğini ifade ederek, , “ama bunlar buna rağmen yapıyorlar” dedi.

GÖLE GİRİLMEMELİ; BEYAZ KUMLARA BASILMAMALI

Ve şunları ekledi: “Biz Platform olarak burada yapılaşmaya karşıyız. Yapılacaksa da öncelikle altyapısının yapılması gerekiyor. Kanalizasyonun ve arıtma tesislerinin yapılması gerekiyor. Bundan sonra tuvaletler vb yapılabilir. Göle girilmemeli. Beyaz kumlara basılmamalı. Oraya insanların gireceği, eğleneceği mekânlar oluşturulmamalı.”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir